Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wyrok TK: pytania egzaminacyjne dla lekarzy będą jawne

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wyrok TK: pytania egzaminacyjne dla lekarzy będą jawne

Wyrok TK: pytania egzaminacyjne dla lekarzy będą jawne

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty uniemożliwiające im dostęp do pytań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego są niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że pytania z tych egzaminów, które się odbyły, będą jawne.

7 czerwca Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył złożony 30 stycznia 2015 r. wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które uniemożliwiają lekarzom dostęp do pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. W ocenie NRL, ograniczenie dostępu do pytań z tych egzaminów narusza konstytucyjne prawo dostępu do informacji. Trybunał Konstytucyjny uwzględnił wniosek stwierdzając, że zaskarżone przepisy blokujące dostęp do pytań egzaminacyjnych są niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim dotyczą zestawów egzaminacyjnych z egzaminów, które już się odbyły.

Przed skierowaniem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego NRL wielokrotnie występowała do ministra zdrowia o uchylenie tych przepisów jako niezgodnych z Konstytucją wskazując, że nie ma żadnego uzasadnienia dla utajniania pytań z egzaminów zdawanych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Wystąpienia i apele samorządu okazały się jednak bezskuteczne.

Trybunał Konstytucyjny podzielił stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej, że pytania egzaminacyjne stanowią informację publiczną i wyjaśnił, że wprowadzając ograniczenie dostępu do tego rodzaju informacji ustawodawca musi wykazać istnienie szczególnych powodów uzasadniających wprowadzenie ograniczenia. Trybunał przypomniał, że zgodnie z art. 61 ust. 3 Konstytucji RP ograniczenie dostępu do informacji publicznej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy przemawia za tym konieczność zapewniania ochrony wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych, ochrona porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa. Naczelna Rada Lekarska twierdziła, że żadna z tych okoliczności nie wystąpiła przy ograniczaniu dostępu do pytań egzaminacyjnych z egzaminów, które się już odbyły, a Trybunał Konstytucyjny w pełnej rozciągłości pogląd ten podzielił. Trybunał wskazał, że resort zdrowia w trakcie prac legislacyjnych w 2011 r. nie powołał się na żadną z konstytucyjnych przesłanek pozwalających ograniczyć dostęp do informacji publicznej, ponadto z ustnego uzasadnienia wyroku wynika, że Trybunału nie przekonały również podawane później przez ministerstwo powody wprowadzenia zakazu dostępu do pytań egzaminacyjnych.

W rezultacie Trybunał przyjął, że treść zestawów egzaminacyjnych z egzaminów, które już się odbyły jest informacją publiczną i nie ma powodów, aby w tym zakresie konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej było ograniczane. Skutkiem wyroku Trybunału będzie umożliwienie lekarzom oraz lekarzom dentystom dostępu do pytań egzaminacyjnych z egzaminów LEK, LDEK i PES, które się już odbyły. Wyrok z 7 czerwca 2016 r. ma moc powszechnie obowiązującą i jest ostateczny.

Jaka jest zdawalność LDEK przy pierwszym, drugim i trzecim podejściu? Według jakiego klucza układane są pytania do testów? Odpowiedzi na te pytania w naszym minireportażu.

AF
Fot. Alberto G., flickr.com (CC-by-SA)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kursy specjalizacyjne - Dentonet.pl
Znane terminy na składanie wniosków do egzaminów PES Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi poinformowało o terminach dotyczących możliwości składania wniosków do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wnioski do PES należy składać w dniach od 8 sierpnia 2020 r. do 21 sie...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wyniki LDEK - Dentonet.pl
Bardzo słabe wyniki wiosennej odsłony egzaminu LDEK Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2020 r. Aż 344 z 796 zdających uzyskało wynik poniżej 56%. Jak czytamy w komunikacie Centrum Egzaminów Medycznych, do Lekarsko-Dentystyczne...

egzamin - PES - Dentonet.pl
Są terminy egzaminów specjalizacyjnych PES ze stomatologii Lekarz

Na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych pojawiły się terminy egzaminów PES ze specjalizacji stomatologicznych. Jako pierwszy odbędzie się egzamin ze stomatologii dziecięcej (11 marca), ostatni – ze stomatologii zachowawczej z endodoncją ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Wojtek_Tooth
To chyba uczciwe rozwiązanie, żeby te pytania były jawne.tak było przez wiele lat i ani stomatologii ani ogolnie medycynie to nie zaszkodziło.
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres