Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wypełnienie kompozytowe

Publikacja:
Wypełnienie kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe to obecnie najpopularniejsza metoda leczenia ubytków zębowych, pozwalająca uzyskać trwałe, funkcjonalne, a jednocześnie bardzo estetyczne efekty.

Kompozyty stomatologiczne zaczęto wprowadzać do użycia w latach 60. XX wieku i bardzo szybko zyskały popularność, stopniowo wypierając stosowane wcześniej powszechnie wypełnienia amalgamatowe.

Obecnie wypełnienie kompozytowe jest tzw. złotym standardem w leczeniu zachowawczym próchnicy. Kompozyty, czyli grupa materiałów na bazie żywic syntetycznych z różnego rodzaju dodatkami, zapewniają trwałość i funkcjonalność wypełnień, a jednocześnie wysoki poziom estetyki.

Wypełnienie kompozytowe – dla kogo?

Wypełnienie kompozytowe to obecnie najpopularniejsza metoda leczenia próchnicy, pozwalająca na skuteczną odbudowę zniszczonych tkanek twardych zęba. W zależności od rodzaju kompozytu, może on być nakładany na ubytek warstwowo lub jedną warstwą, a następnie jest utwardzany przy pomocy lampy polimeryzacyjnej.

Oprócz leczenia próchnicy, wypełnienie kompozytowe może być traktowane jako:

• metoda odbudowy zębów z niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi (np. pęknięciami szkliwa albo ukruszeniami),

• metoda maskowania przebarwień,

• sposób zamykania diastemy.

Wypełnienie kompozytowe – jakie ma zalety?

Wypełnienie kompozytowe jako metoda leczenia stosowana w stomatologii zachowawczej ma wiele zalet – zarówno z punktu widzenia wykonującego je lekarza, jak i pacjenta, który korzysta z takiego rozwiązania. Przede wszystkim kompozyty cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz walorami estetycznymi. Materiał można idealnie dobrać do naturalnego koloru zębów pacjenta, więc wypełnienie jest zupełnie niewidoczne i niewyczuwalne dla pacjenta. Nie ma również żadnych wątpliwości – w odróżnieniu np. od wspomnianego już amalgamatu – co do bezpieczeństwa kompozytów. Dodatkowo, wypełnienie kompozytowe jest relatywnie niedrogim rozwiązaniem, dostępnym dla zdecydowanej większości pacjentów.

Jeśli chodzi o wady kompozytów, to trzeba wspomnieć o tym, że nie stosuje się ich w przypadku dużych, bardzo głębokich ubytków (mogą wówczas pękać), a ich trwałość jest ograniczona, wynosi z reguły od 3 do 10 lat. Po tym czasie na brzegach wypełnienia mogą tworzyć się rysy i przebarwienia. Wypełnienie kompozytowe nie ulega również wybielaniu, co może mieć znaczenie dla pacjentów planujących większe metamorfozy uśmiechu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wypelnienia amalgamatowe
Wypełnienie amalgamatowe Pacjent

Wypełnienia amalgamatowe przez lata były szeroko stosowane w stomatologii. W ostatnich latach są jednak stopniowo wycofywane z użycia w większości krajów na całym świecie. Z jednej strony wpływają na to wątpliwości związane z bezpieczeństwem amalgama...