Dentonet
E-mail

Wykonywanie znieczuleń dokostnych urządzeniem QuickSleeper

Brak komentarzy | Publikacja:
Wykonywanie znieczuleń dokostnych urządzeniem QuickSleeper

Wykonywanie znieczuleń dokostnych urządzeniem QuickSleeper

QuickSleeper (Dental HiTech, Francja) jest urządzeniem służącym do wykonywania wszystkich rodzajów znieczuleń miejscowych w stomatologii. Jest to system komputerowy (CCLAD – Computer Controlled Local Anaesthetic Delivery), dostępny na rynku i sukcesywnie rozwijany od wielu lat. Umożliwia on precyzyjne podawanie środka znieczulającego przy użyciu standardowych ampułek do karpuli (1,8ml), oraz – w przypadku technik nasiękowych, przewodowych i dowięzadłowych – także standardowych igieł do karpuli.

Urządzenie składa się z części roboczej, do której można przykręcić przeźroczysty pojemnik na ampułkę (w przypadku znieczuleń wymagających aspiracji) lub zasobnik metalowy umożliwiający rotację igły (w przypadku znieczuleń dokostnych). Posiada ono centralkę, do której podłącza się przewód części pracującej oraz przewód z zasilaniem. Sterowanie funkcjami QuickSleeper odbywa się za pomocą bezprzewodowego sterownika nożnego, który nie wymaga wymiany baterii (ładowanie indukcyjne).

quicksleeper photo

Unikalną cechą QuickSleeper jest możliwość wprowadzenia igły w rotację, co pozwala na zastosowanie w stomatologii znieczuleń dokostnych. Technika ta może być zastosowana zarówno w szczęce, jak i żuchwie, jednak z praktycznego punktu widzenia ogólnie praktykującego lekarza dentysty jest szczególnie przydatna w przypadku leczenia oraz ekstrakcji zębów w odcinku bocznym żuchwy. W większości przypadków eliminuje to potrzebę wykonywania w tej grupie zębów znieczuleń technikami przewodowymi. W przypadku znieczuleń dokostnych wskazane jest zastosowanie laserowo ostrzonych igieł DHT o podwójnym ścięciu części pracującej, dedykowanych do QuickSleeper. Ich koszt nie jest jednak znaczący.

Właściwe znieczulenie dokostne poprzedzone jest znieczuleniem nasiękowym (lub dodziąsłowym) celem uzyskania anestezji błony śluzowej i okostnej w miejscu wkłucia igły. Znieczulenie dokostne wykonuje się poprzez umiejscowienie igły pod kątem prostym do kości (odcinek bezzębny) lub pod kątem ok. 20-30 stopni (odcinek uzębiony) i uruchomienie rotacji, podczas której dochodzi do zagłębiania się igły ok. 1mm/1 sek. z następującą przerwą 1 sek.* (podczas wiercenia zachowany jest stały niewielki wypływ płynu znieczulającego, celem zachowania chłodzenia). Zazwyczaj po 3-4 cyklach wiercenia dochodzi do perforacji blaszki zbitej kości i igła znacznie łatwiej pokonuje dalszy dystans. Możliwe jest kontynuowanie rotacji lub nawet jej progresja manualna o kolejne 3-4 mm, zależnie od zastosowanej techniki (odcinek bezzębny czy uzębiony).

QS5-1Docelowo znieczulenie dokostne powinno być deponowane bezpośrednio w strukturę kości gąbczastej, z pogrążeniem w kości ok ½ długości igły 16 mm (wyrostek bezzębny) oraz 3/4 długości igły 16 mm (odcinek uzębiony, projekcja korzeni). Zalecane jest podawanie do kości środka znieczulającego z prędkością w trybie IO (średni) lub low (wolny), co zajmuje ok 1,5 – 2 min. Zalecana ilość środka znieczulającego to ok. 1-1,5 ml 4% artykainy z dodatkiem środka obkurczającego naczynia 1: 200.000. Po zdeponowaniu znieczulenia igłę należy delikatnie wysunąć z kości i od razu można przystąpić do pracy (pełny efekt anestetyczny następuje wraz z końcem podawania środka do kości). Zapewnia to zniesienie bólu w zakresie ok. 2-3 zębów mezjalnie i ok. 1,5 zęba w kierunku dystalnym od miejsca podania w czasie ok. 45-60 minut, co pozwala na wykonanie większości procedur z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji czy mniejszych zabiegów chirurgicznych. Przy usuwaniu zębów oraz innych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii należy dodatkowo znieczulić pacjenta nasiękowo od strony przedsionka jamy ustnej.

Aby wykonywać z sukcesem znieczulenia dokostne urządzeniem QuickSleeper zalecane jest odbycie szkolenia praktycznego. Należy również posiadać kontrolne zdjęcie RTG pantomograficzne lub przynajmniej zębowe, celem oceny radiologicznej obszaru kości, w którym planowane jest podanie środka znieczulającego. Nie należy deponować środka znieczulającego w obszar wszelkich patologii tkankowych w obrębie tkanki kostnej, jak również w miejsca stłoczeń zębów, ciasnych przestrzeni między korzeniami a także unikać newralgicznych struktur anatomicznych w obrębie jamy ustnej (np. nerw bródkowy, otwór przysieczny, nerw językowy, itp.).

Więcej szczegółów na: http://www.marrodent.pl/produkty/quicksleeper5/

*Wartość orientacyjna, zależna od twardości blaszki zbitej kości


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
NFZ płaci mniej za wykonywanie testów wykrywających SARS-CoV-2 Lekarz

Naczelna Izba Lekarska z niepokojem przyjęła decyzję NFZ-u o dużej obniżce cen za wykonywane testy na obecność koronawirusa. Zgodnie z ostatnią decyzją Funduszu, cena wykonania testu na obecność koronawirusa została obniżona z 400 zł do poziomu 280 z...

Buzzy2 - Dentonet.pl
Opatrunek Buzzy zmniejsza ból przy iniekcji znieczuleń u dzieci Lekarz

Wibrująco-chłodzący kompres Buzzy, wynaleziony przez firmę PainCareLabs, zmniejsza dolegliwości bólowe dzieci podczas iniekcji środka znieczulającego przed leczeniem stomatologicznym. Tak wynika z obserwacji poczynionych przez naukowców z  Gaziantep ...

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
NRL apeluje: lekarze, zlecajcie wykonywanie testów na koronawirusa! Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku. Zwiększająca się liczba dostępnych w kraju testów sprawia, że możliwości diagnostyczne w zakresie walki ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Wykonywanie kontraktów w stomatologii – co nowego? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL ustala z Narodowym Funduszem Zdrowia warunki wykonywania kontraktów w 2020 r. i w latach następnych. W komunikacie poinformowano właśnie o stanie prac. Jednym z głównych obszarów działania samorządu, jest wypracowanie me...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji