Dentonet
KALENDARIUM
E-mail

WRÓĆ DO KALENDARIUM

PERIO 1. PACJENT PERIODONTOLOGICZNY, I CO TERAZ? Wykład i zajęcia praktyczne.

Prowadzący:
dr med. dent. Arkadiusz J. Kuczek
Miejsce:
Wrocław, ul. Pomarańczowa 8, sala wykładowa
Data:
16 marca 2021
Cena:
2850 zł
Rejestracja:
https://szkolenia.esdent.pl/course/order/839

Przyswojenie teoretycznych i manualnych umiejętności, które są niezbędne w ramach niechirurgicznego leczenia stanów zapalnych przyzębia. Struktura postępowania praktycznego i koncepcja leczenia: dlaczego i jak?


KURS PERIO 1:  PACJENT PERIODONTOLOGICZNY, I CO TERAZ? – wykład i zajęcia praktyczne.

Aktualny sposób postępowania periodontologicznego w codziennej praktyce: dlaczego, czym i jak? Struktura postępowania i planowanie systematycznego leczenia. Pierwsze spotkanie z pacjentem: wywiad, diagnostyka, dokumentacja, ocena ryzyka i plan leczenia. Drugie spotkanie z pacjentem: leczenie wstępne krok po kroku (rodzaj, zakres oraz dokładny sposób postępowania). Trzecie spotkanie z pacjentem: ponowna ocena sytuacji i ocena wskazań do interwencji chirurgicznej. 

Cel kursu: Przyswojenie teoretycznych i manualnych umiejętności, które są niezbędne w ramach niechirurgicznego leczenia stanów zapalnych przyzębia. Struktura postępowania praktycznego i koncepcja leczenia: dlaczego i jak?

Część teoretyczna (I dzień 10:00 -18:00)

Pierwsze spotkanie z pacjentem:

Przygotowanie stanowiska pracy: czego dokładnie potrzebuję? Wywiad: o co rzeczywiście chodzi? Jakie wnioski mogę wyciągnąć z wywiadu? Najważniejsze punkty: kiedy wskazana jest osłona antybiotykowa, jak powinna ona wyglądać? Badanie zewnątrzustne – badanie układu stomatognatycznego i sąsiadujących struktur anatomicznych. Badanie wewnątrzustne (sposób postępowania i dokumentacji „krok po kroku”). Wyniki badania: co one znaczą? Rozpoznanie, klasyfikacja, ocena ryzyka. Plan leczenia: Przyczyny i patogeneza, czynniki ryzyka, przebieg czasowy, rozmowa z pacjentem.

Drugie spotkanie z pacjentem:

Przygotowanie stanowiska pracy: (czego dokładnie potrzebuję?). Narzędzia: które są niezbędne, a które pomocne? Wiedza o narzędziach: zakres ich zastosowania, sposób pracy, systematyka. Postępowanie praktyczne „krok po kroku” informacja, motywacja, instruktaż. Kontrola płytki nazębnej pod i naddziąsłowo. Mikrobiologia: diagnostyka, wskazania, pobieranie próbek. Stosowanie antybiotyków (miejscowo, ogólnoustrojowo). Zmniejszenie/eliminacja czynników ryzyka. Przypadki wyjątkowe: Leczenie ostrych stanów zapalnych przyzębia: Ropień przyzębny. Martwiczo-wrzodziejące zapalenie przyzębia (NUP)

Trzecie spotkanie z pacjentem:

Przygotowanie stanowiska pracy: (Czego dokładnie potrzebuję?). Badania – (które są konieczne a które zbyteczne? Jak interpretować ich wyniki?) Ocena wskazań do interwencji chirurgicznej.            

Część praktyczna (II dzień  9:00 – 14:00)

Ćwiczenia na fantomach oraz zajęcia praktyczne z pacjentami. Standardy postępowania i koncepcja leczenia, od przygotowania stanowiska pracy do wykonania zabiegu. Wywiad, przeprowadzenie badania periodontologicznego, dokumentacja wyników, instruktaż pracy kiretami, ostrzenie instrumentów, nauka scalingu nad i poddziąsłowego Wykładowcy: dr med. dent.  Arkadiusz J. Kuczek