Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Wybór odpowiedniego sposobu leczenia spoczywa na lekarzu”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Wybór odpowiedniego sposobu leczenia spoczywa na lekarzu”

„Wybór odpowiedniego sposobu leczenia spoczywa na lekarzu”

Z dr. Marcinem Bogurskim – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz.

Implantologia należy do najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Czy można przewidzieć, w jakim kierunku będzie ewoluowała w najbliższych latach?

Dr Marcin Bogurski: Tak to prawda, implantologia nieustannie się rozwija od ponad trzech dekad. Początkowo za sukces uznawaliśmy samą możliwość zastąpienia zęba naturalnego tytanowym implantem. Dzisiaj wiemy, że skuteczność tego leczenia jest na poziomie 95% po 10 latach. Ważne jest, by zminimalizować ryzyko stanów zapalnych wokół implantów, gdyż stanowią one dość wysoki odsetek. Obecnie nie do końca znamy przyczyny periimplantitis. Jest to niewątpliwie wyzwanie na najbliższe lata, mimo że biologia implantów jest już całkiem dobrze poznana.

Od kilku lat widać również znaczący rozwój technologii wspomagających prawidłowe pozycjonowanie implantów, co ma ogromny wpływ zarówno na estetykę, jak i na funkcję. Dlatego myślę, że chirurgia nawigowana wraz z oprogramowaniem będzie nadal ulepszana. Jej rozwój pozwala tak zaplanować leczenie, że przyszłe uzupełnienie protetyczne determinuje prawidłową pozycję implantu. Jednocześnie skraca czas zabiegu, dolegliwości pozabiegowe, a – co najważniejsze – precyzja zabiegu jest trzykrotnie większa w porównaniu do metody „z wolnej ręki”.

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane są implanty, to myślę, że tytan pozostanie niezastąpiony, jednak same powierzchnie i gwint implantów na pewno będą ewoluować w kierunku doskonałej stabilizacji pierwotnej, ponieważ implantacje z natychmiastową odbudową protetyczną są coraz bardziej powszechne.

Reasumując, nie spodziewam się rewolucji w implantologii, a tak jak Pan powiedział, ewolucyjnego rozwoju znanych i sprawdzonych rozwiązań wspieranych nieustannie zmieniającą się technologią i cyfryzacją w naszej profesji.

Co mógłby Pan zasugerować dentystom, którzy chcieliby rozpocząć leczenie z użyciem implantów? Od czego zacząć? Jakich błędów na wstępnym etapie poznawania świata implantoprotetyki powinni się wystrzegać?

– Rozpoczęcie przygody z leczeniem implantoprotetycznym powinno być poparte zastrzykiem wiedzy teoretycznej, a dopiero potem jej wykorzystaniem w prostych przypadkach, by nabrać doświadczenia. Bardzo dobrą metodą edukacji – poza kursami – jest możliwość asystowania doświadczonemu implantologowi. Daje to możliwość nie tylko podpatrywania i obserwacji, ale również samodzielnych pierwszych kroków pod okiem bardziej doświadczonej osoby, co daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo ważną kwestią jest współpraca z firmami dystrybuującymi implanty, które dbają zarówno o edukację lekarzy, jak też mają w swojej ofercie dobre i sprawdzone implanty oraz komponenty protetyczne, co minimalizuje ryzyko niepowodzeń. Wiadomo, że te nie są motywujące – szczególnie na początku.

Druga możliwość jest dla tych z zacięciem protetycznym, których mniej interesuje proces chirurgiczny, czyli współpraca z chirurgiem i wykonywanie uzupełnień protetycznych we własnym zakresie. Tu też na początku polecam rozpoczęcie od pojedynczych koron, krótkich mostów i protez całkowitych wspartych na 2–4 implantach. A bardziej skomplikowane uzupełnienia, takie jak pełne rekonstrukcje wsparte na 6–8 implantach, rozpocząć po nabraniu doświadczenia.

Jeżeli chcemy uniknąć błędów, warto korzystać z „telefonu do przyjaciela”, czyli mieć swojego mentora, który służy nam pomocą w przypadku wątpliwości. Dla mnie było to również ogromnie ważne, a miałem szczęście spotkać na swojej drodze wspaniałych nauczycieli, takich jak Małgorzata i Jan Pietruscy, Krzysztof Chmielewski oraz Jerzy Zbożeń. Dziś sam z przyjemnością podpowiadam młodym adeptom sztuki, gdy mają wątpliwości.

Podczas Konferencji Dentonet Online będzie Pan przedstawiał problem leczenia implantoprotetycznego osób z bezzębiem. Zakładam, że przy utracie zębów, do której doszło wiele lat wcześniej, stanowi to nie lada wyzwanie dla lekarza.

– Pacjenci bezzębni zawsze stanowili ogromne wyzwanie w naszych gabinetach, ponieważ utrata zębów i struktury kostnej powoduje deformacje całej twarzy. Jest to proces rekonstrukcyjny wymagający indywidualnego podejścia do pacjenta.

Oczywiście implanty pomagają nam znacząco poprawić retencję i stabilizację protez lub wykonać uzupełnienia stałe. Jednak wybór odpowiedniego leczenia spoczywa na lekarzu i to on jest odpowiedzialny za końcowy sukces. W tym leczeniu jest tak dużo zmiennych i podstaw naukowych, że utrudnia to wybór odpowiedniej terapii. Kolejnym problemem są oczekiwania pacjenta i nasze możliwości.

Od kilku lat specjalizuję się w tego typu rehabilitacjach i w moim wykładzie będę chciał przedstawić – na podstawie doświadczeń klinicznych i literatury – zasady i możliwe rozwiązania w bezzębiu poczynając od tych nieskomplikowanych, a kończąc na zaawansowanych, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć stomatologii cyfrowej.

Dziękuję za rozmowę!

Dr Marcin Bogurski – właściciel klinki „Gabinety Bogurscy” w Koszalinie – jest jednym z wykładowców nowatorskiego wydarzenia, jakim jest Konferencja Dentonet Online. Zostanie ona przeprowadzona w dniach 25–28 czerwca, a prezentacja dr. Bogurskiego „Rozwiązania implantoprotetyczne w bezzębiu” będzie dostępna w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji oraz zakupu biletów!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Nawrocki - Dentonet.pl
"Użycie laserów zmieniło wiele moich protokołów postępowania" Lekarz

Z dr. Michałem Nawrockim M.Sc. – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, w których specjalnościach stomatologicznych lasery znajdują obecnie najszersze zastosowanie? Dr Michał Nawrocki: Stomatologia je...

Nowe stanowisko w praktyce. Kim jest opiekun pacjenta? [WYWIAD] Lekarz

Opiekun zna plan leczenia pacjenta i pomaga mu przejść przez kolejne etapy terapii - z Mariuszem Obodą, wykładowcą I Konferencji Dentonet Online, rozmawia Tomasz Hankiewicz Od ponad dwóch dekad podpowiada Pan, w jaki sposób dobrą komunikację w gabin...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Implanty są drogie? "To nie tak, że tańsze jest tańsze" Lekarz

Implanty - z jednej strony trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych, zapewniające estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony - zdaniem wielu pacjentów - koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak...

Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

"W czasie pandemii edukacja przeszła do Internetu" [wywiad] Lekarz

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Dentonet Online rozmawia Tomasz Hankiewicz. Przed nami Konferencja Dentonet Online. Skąd pomysł na wydarzenie edukacyjne w takiej formie? Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres