Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wybity ząb na urlopie – co robić?

1 komentarz | Publikacja:
Wybity ząb na urlopie – co robić?

Wybity ząb na urlopie – co robić?

Wakacje to czas urlopowych wyjazdów, podczas których nietrudno o wypadek, skutkujący wybiciem zęba. Co robić w takich sytuacjach? Przede wszystkim liczy się czas – wybity ząb można uratować, ale pod warunkiem, że szybko zgłosimy się do dentysty.

Wycieczki rowerowe, sporty wodne, zabawy na świeżym powietrzu – wakacyjne aktywności wiążą się niestety ze zwiększonym ryzykiem wypadków, których skutkiem może być wybicie zęba. Na szczęście wybity ząb da się uratować, ale pod warunkiem, że zareagujemy w sposób prawidłowy. Chociaż to zawsze stresująca sytuacja, należy zachować spokój i opanowanie.

Wybity ząb – jak reagować?

Jeżeli ząb został wybity w całości, czyli z korzeniami, pierwszą reakcją powinna być próba umieszczenia go z powrotem w zębodole. Należy przy tym upewnić się, czy nie wkładamy go na odwrót, a mianowicie powierzchnią tylną do przodu. Warto pamiętać, że nie ma niebezpieczeństwa umieszczenia go zbyt płytko lub za głęboko – wybity ząb w całości po prostu wejdzie z powrotem w swoje miejsce. Jeśli podczas wypadku ząb wypadł z jamy ustnej, przed próbą umieszczenia w zębodole trzeba chwycić go za część koronową i przepłukać pod strumieniem wody.

Gdy umieszczenie zęba w zębodole wydaje się zbyt trudnym zadaniem albo wybicie dotyczy dzieci, które mogłyby go przypadkiem połknąć, należy zadbać o właściwy sposób zabezpieczenia. Najważniejsza jest jego ochrona przed przesuszeniem – w tym celu trzeba umieścić koronę z korzeniami w pojemniku z solą fizjologiczną, mlekiem, płynem do przechowywania soczewek kontaktowych lub w ostateczności – ze zwykłą wodą. Z takim pakunkiem należy niezwłocznie udać się do dentysty. Warto pamiętać, że im później zgłosimy się do stomatologa, tym mniejsza jest szansa na uratowanie zęba. Może bowiem dojść do obumarcia włókien ozębnej.

Wybity ząb – co może zrobić dentysta?

Jak lekarz opatruje wybitego zęba? Najpierw wprowadza go do zębodołu, a następnie unieruchamia specjalną szyną. Po około trzech tygodniach oraz trzech miesiącach wykonuje się kontrolne zdjęcia rentgenowskie. Jeśli proces leczenia się udał, ząb wrasta się po około dwóch-czterech tygodniach. W tym czasie nie wolno oczywiście zapominać o higienie jamy ustnej, z tym, że szczotkowanie okolicy wybitego zęba powinno być bardzo delikatne, najlepiej z wykorzystaniem szczoteczki o miękkim włosiu.

Wybity ząb może się zdarzyć w wielu sytuacjach, a latem szczególnie. Bieganie, jazda na rowerze, potknięcie na basenie… i kłopot gotowy. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy dziecko wybije sobie ząb.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

poparzenia jamy ustnej - Dentonet.pl
Poparzenia jamy ustnej – co robić? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Poranny pośpiech i łyk gorącej kawy albo nagły głód i kęs gorącego posiłku – w takich sytuacjach nietrudno o poparzenia jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzków albo podniebienia. Wówczas pojawia się ból, zaczerwienienia, a niekiedy także bi...

e-recepta - Dentonet.pl
Błędne kody EAN na e-recepcie - co robić? Ministerstwo podpowiada Lekarz

Ministerstwo Zdrowia zabiera głos w sprawie jednej z często podnoszonych wątpliwości dotyczących e-recept. Resort podaje w komunikacie, że wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN - przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-...

bol zeba
Co robić, gdy pojawi się ból zęba? Pacjent

Ból zęba zaliczany jest do jednej z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Niestety zawsze jest sygnałem świadczącym o tym, że coś złego dzieje się w jamie ustnej. Dlatego trzeba skonsultować go ze stomatologiem. Warto także wiedzieć, co można zrobić...

ROZWIŃ WIĘCEJ
złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy na wakacjach – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz