Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

Lasery znajdują coraz szersze zastosowanie w stomatologii. Za ich pomocą można m.in. leczyć ubytki próchnicowe, choroby dziąseł, afty, opryszczki i ropnie. Szczególną popularnością wśród pacjentów cieszy się jednak wybielanie zębów laserem. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak ono przebiega i jakie przynosi efekty.

Idealnie białe zęby to najlepsza wizytówka, wpływająca na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Niestety, uzębienie jest narażone na działanie wielu czynników, powodujących ich mniejsze lub większe przebarwienia. Choć w sklepach i aptekach znaleźć można różne produkty przeznaczone do samodzielnego wybielania zębów w domu, to jednak bezpieczne i co więcej – skuteczne – są jedynie zabiegi przeprowadzane lub nadzorowane przez dentystę. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest wybielanie zębów laserem.

Wybielanie zębów laserem – zalety

Laseroterapia to bardzo skuteczne narzędzie w walce o piękne, białe zęby. Umożliwia ona usunięcie nawet długotrwałych plam i przebarwień, powstałych na skutek spożywania dużych ilości barwiących pokarmów, picia herbaty i kawy, a nawet palenia papierosów. Wszystko to sprawia, że zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 8-10 odcieni.

Wybielanie zębów laserem ma także sporo innych zalet. W porównaniu do innych metod charakteryzuje się krótkim czasem potrzebnym na skuteczne wybielenie zębów. Całość zabiegu trwa około godziny, podczas gdy wybielanie przy pomocy lampy trwa około 1,5 godziny, a wybielanie nakładkowe – nawet 14 dni. Więcej informacji o wybielaniu nakładkowym znajduje się w naszym wcześniejszym poradniku.

Jak przebiega wybielanie zębów laserem?

Do wybielania zębów laserem trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne jest wyleczenie wszystkich ewentualnych ubytków próchnicowych, wypełnienie nieszczelnych wypełnień (lub ich wymiana na nowe), a także usunąć kamień nazębny. Należy również wziąć pod uwagę listę przeciwwskazań. Zalicza się do nich m.in. ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość zębów oraz alergia na składniki preparatów wybielających.

Samo wybielanie zębów laserem nie należy do szczególnie skomplikowanych. Na początek lekarz nakłada na zęby specjalny żel, zawierający w swoim składzie substancje wybielające, najczęściej nadtlenek wodoru o stężeniu 30%. Następnie stomatolog kieruje na zęby wiązkę lasera, która aktywuje działanie żelu, rozkładając barwniki powodujące przebarwienia. Jak już wcześniej wspomniano, zabieg trwa około godziny.

Wskazania po wybielaniu zębów laserem

Efekty wybielania zębów laserem mogą utrzymać się nawet 2 lata, ale pod warunkiem, że pacjent będzie ściśle przestrzegać zaleceń stomatologa. Stabilizacja odcienia zębów może bowiem trwać nawet kilkanaście dni. W tym czasie szkliwo jest szczególnie narażone na przebarwienia, więc należy stosować tzw. białą dietę. Z jadłospisu trzeba wyłączyć barwiące napoje typu cola, kawę, mocną herbatę oraz warzywa i owoce z dużą ilością barwników (buraczki, pomidory, porzeczki, wiśnie). Ponieważ po wybielaniu zębów laserem może dojść do przejściowych podrażnień dziąseł i nadwrażliwości zębów lepiej jest również unikać kwaśnych soków, warzyw i owoców.

Lasery mają zastosowanie w niemal każdej dziedzinie stomatologii: endodoncji, periodontologii, stomatologii dziecięcej i wielu innych. Zastosowanie laserów w części tych działów prezentujemy w filmie. Wywiady zostały zarejestrowane podczas 1. Kongresu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej.

AF
Fot. AdinaVoicu, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Koronawirus łagodniejszy, ale coraz bardziej zaraźliwy Asysta

Koronawirus zrobił się może i łagodniejszy, ale dużo łatwiej się nim zakazić, niż było to na wiosnę. Jeśli przyrost zachorowań będzie tak duży, jak obecnie obserwujemy, być może nie będzie wyjścia i trzeba będzie wprowadzić lockdown – powiedział w cz...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Coraz bliżej obowiązkowych kas fiskalnych on-line Lekarz

Od 1 lipca 2021 r. lekarze dentyści będą musieli obowiązkowo rejestrować sprzedaż usług przy pomocy kas fiskalnych on-line. Kasy fiskalne on-line automatycznie przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez szefa Krajowej Adminis...

Hodowla ludzkich zębów z komórek macierzystych coraz bliżej? Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii i Czwartego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Xi’an wykorzystali komórki macierzyste z zębów mlecznych do regeneracji uszkodzonego uzębienia u dzieci po urazach. Badania dotyczące regeneracji zębów przy pomocy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Michał Nawrocki - Dentonet.pl
Praca z laserem nie jest trudna, ale wymaga doświadczenia Lekarz

Jaki laser do poszczególnych zastosowań? Jakie stosować parametry? - W niektórych laserach są tzw. presettingi, czyli ustawienia fabryczne, od których możemy zacząć - mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Michał Nawrocki. To pierwszy Polak, który m...

Marketplace DENTONET-u coraz bliżej! Lekarz

Zgodnie z informacjami jakie na portalu DENTONET zostały opublikowane na początku bieżącego miesiąca, prowadzimy coraz bardziej zaawansowane prace nad uruchomieniem platformy sprzedażowej pod nazwą Marketplace. Pandemia COVID-19 oraz przełożenie t...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres