Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

Wybielanie zębów laserem coraz bardziej popularne

Lasery znajdują coraz szersze zastosowanie w stomatologii. Za ich pomocą można m.in. leczyć ubytki próchnicowe, choroby dziąseł, afty, opryszczki i ropnie. Szczególną popularnością wśród pacjentów cieszy się jednak wybielanie zębów laserem. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak ono przebiega i jakie przynosi efekty.

Idealnie białe zęby to najlepsza wizytówka, wpływająca na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Niestety, uzębienie jest narażone na działanie wielu czynników, powodujących ich mniejsze lub większe przebarwienia. Choć w sklepach i aptekach znaleźć można różne produkty przeznaczone do samodzielnego wybielania zębów w domu, to jednak bezpieczne i co więcej – skuteczne – są jedynie zabiegi przeprowadzane lub nadzorowane przez dentystę. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest wybielanie zębów laserem.

Wybielanie zębów laserem – zalety

Laseroterapia to bardzo skuteczne narzędzie w walce o piękne, białe zęby. Umożliwia ona usunięcie nawet długotrwałych plam i przebarwień, powstałych na skutek spożywania dużych ilości barwiących pokarmów, picia herbaty i kawy, a nawet palenia papierosów. Wszystko to sprawia, że zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 8-10 odcieni.

Wybielanie zębów laserem ma także sporo innych zalet. W porównaniu do innych metod charakteryzuje się krótkim czasem potrzebnym na skuteczne wybielenie zębów. Całość zabiegu trwa około godziny, podczas gdy wybielanie przy pomocy lampy trwa około 1,5 godziny, a wybielanie nakładkowe – nawet 14 dni. Więcej informacji o wybielaniu nakładkowym znajduje się w naszym wcześniejszym poradniku.

Jak przebiega wybielanie zębów laserem?

Do wybielania zębów laserem trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne jest wyleczenie wszystkich ewentualnych ubytków próchnicowych, wypełnienie nieszczelnych wypełnień (lub ich wymiana na nowe), a także usunąć kamień nazębny. Należy również wziąć pod uwagę listę przeciwwskazań. Zalicza się do nich m.in. ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość zębów oraz alergia na składniki preparatów wybielających.

Samo wybielanie zębów laserem nie należy do szczególnie skomplikowanych. Na początek lekarz nakłada na zęby specjalny żel, zawierający w swoim składzie substancje wybielające, najczęściej nadtlenek wodoru o stężeniu 30%. Następnie stomatolog kieruje na zęby wiązkę lasera, która aktywuje działanie żelu, rozkładając barwniki powodujące przebarwienia. Jak już wcześniej wspomniano, zabieg trwa około godziny.

Wskazania po wybielaniu zębów laserem

Efekty wybielania zębów laserem mogą utrzymać się nawet 2 lata, ale pod warunkiem, że pacjent będzie ściśle przestrzegać zaleceń stomatologa. Stabilizacja odcienia zębów może bowiem trwać nawet kilkanaście dni. W tym czasie szkliwo jest szczególnie narażone na przebarwienia, więc należy stosować tzw. białą dietę. Z jadłospisu trzeba wyłączyć barwiące napoje typu cola, kawę, mocną herbatę oraz warzywa i owoce z dużą ilością barwników (buraczki, pomidory, porzeczki, wiśnie). Ponieważ po wybielaniu zębów laserem może dojść do przejściowych podrażnień dziąseł i nadwrażliwości zębów lepiej jest również unikać kwaśnych soków, warzyw i owoców.

Lasery mają zastosowanie w niemal każdej dziedzinie stomatologii: endodoncji, periodontologii, stomatologii dziecięcej i wielu innych. Zastosowanie laserów w części tych działów prezentujemy w filmie. Wywiady zostały zarejestrowane podczas 1. Kongresu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej.

AF
Fot. AdinaVoicu, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

jak utrzymać efekt wybielania zębów - Dentonet.pl
Jak utrzymać efekt wybielania zębów? Pacjent

Marzysz o idealnie białym, olśniewającym uśmiechu, więc umawiasz się do dentysty na profesjonalne wybielanie zębów. To najskuteczniejsza metoda, ale warto pamiętać, że efekty wybielania nie są nikomu dane raz na zawsze – ich utrzymanie jest bowiem za...

czerwone wino - Dentonet.pl
Brazylijscy naukowcy: wino jednak nie przebarwia zębów Asysta

Brazylijscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że czerwone wino nie przebarwia szkliwa zębów, nawet w sytuacjach, gdy jest ono bardziej podatne na przebarwienia.Do tej pory sądzono, że czerwone wino, zwłaszcza pite dość regularnie, mo...

zabiegi laserowe - Dentonet.pl
Zabiegi laserowe wykorzystywane we współczesnej stomatologii Pacjent

Wielu osobom zabiegi laserowe w medycynie kojarzą się co najwyżej z procedurami estetycznymi. Tymczasem laser ma również bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii – doświadczony dentysta może zaproponować pacjentom wiele metod leczenia laserowego, ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wybielanie - Dentonet.pl
Legalne wybielanie zębów w Wielkiej Brytanii - tylko u dentysty Lekarz

Federation of European Dental Competent Authorities and Regulators (FEDCAR) poparła przepisy prawne obowiązujące w Wielkiej Brytanii, zgodnie z którymi legalne wybielanie zębów można przeprowadzić jedynie u lekarza dentysty – informuje portal Dentist...

Nadtlenek wodoru - Dentonet.pl
Nadtlenek wodoru i jego zastosowanie w stomatologii estetycznej Asysta

Wybielanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wykorzystuje się do niego wiele substancji, ale największą popularnością wśród lekarzy cieszy się nadtlenek wodoru. Warto wiedzieć, jakie są jego cechy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres