Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wybielanie zęba martwego – czy to możliwe?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wybielanie zęba martwego – czy to możliwe?

Wybielanie zęba martwego – czy to możliwe?

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Niestety ząb martwy – nawet po leczeniu – z biegiem czasu zmienia swój kolor, staje się siny i wygląda nieestetycznie. Szansą na przywrócenie ładnego koloru jest profesjonalne wybielanie zęba martwego, przeprowadzone w gabinecie dentystycznym.

Do obumarcia miazgi zębowej może dojść z wielu powodów. Zalicza się do nich m.in. zaawansowana próchnica (bakterie dostały się do miazgi i ją zniszczyły) czy urazy mechaniczne. W obu przypadkach martwica miazgi może początkowo nie dawać żadnych niepokojących objawów, pojawiający się ból szybko mija po zastosowaniu zwykłych środków przeciwbólowych, a pacjent zgłasza się do dentysty dopiero po wielu miesiącach, gdy dolegliwości się nasilają. Główną metodą leczenia martwych zębów jest leczenie kanałowe oraz późniejsza odbudowa. Niestety, zdarza się, że ząb wyleczony kanałowo z biegiem czasu robi się siny. Jest to spowodowane pozostaniem w koronie niewielkich fragmentów miazgi i krwi, które rozkładają się, ciemnieją i przebarwiają koronę.

Jak przebiega wybielanie zęba martwego?

Pacjenci, dla których ciemniejący martwy ząb staje się dużym problemem natury estetycznej, mogą zgłosić się do stomatologa celem przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu wybielania. Warto wiedzieć, że skoro przebarwienie tworzy się wewnątrz zęba, to właśnie tam musi zostać umieszczony środek wybielający. Wybielanie zęba martwego rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, na podstawie którego dentysta ocenia prawidłowość wcześniejszego leczenia kanałowego. Następnym etapem jest ponowne otwarcie korony i umieszczenie w niej specjalnego środka wybielającego. Otwór zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym. Środek wybielający wymienia się zazwyczaj co kilka dni, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Po zakończeniu wybielania komora zęba jest zamykana przy pomocy typowego wypełnienia kompozytowego.

Wybielanie zęba martwego – efekty

W większości wypadków wybielanie zęba martwego przynosi satysfakcjonujące rezultaty, choć niekiedy może on zostać nieco ciemniejszy w niektórych miejscach. Dzieje się tak dlatego, że środek wybielający nie dociera w najodleglejsze zakamarki korony. Dodatkowo, preparaty wykorzystywane podczas zabiegu zawierają w swoim składzie substancje takie jak nadtlenek mocznika czy nadboran sodu, które mogą powodować osłabienie korony, wcześniej nadwerężonej już leczeniem kanałowym. Ząb staje się mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto dochodzi do utraty wody, dlatego na powierzchnie wybielane nakłada się środki zawierające fluor, chroniący je przed pękaniem i kruszeniem szkliwa spowodowanym przesuszeniem. Oczywiście należy mieć również świadomość, że nawet po zabiegu wybielania martwy ząb może z czasem znów ściemnieć i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Alternatywą dla wybielania wewnętrznego – zwłaszcza w przypadku bardzo osłabionych martwych zębów – jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Po pierwsze likwidują one problem przebarwienia, a po drugie wzmacniają ząb, odbudowując go i minimalizując ryzyko złamania.

Czy zabieg wybielania zębów może mieć wpływ na materiały wypełniające użyte wcześniej u danego pacjenta? Jak wygląda kwestia skutków ubocznych wybielania? Czy wszyscy lekarze dentyści uważają ten zabieg za słuszny? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Leopold Wagner.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZUS - Dentonet.pl
ZUS: możliwe zwolnienie ze składek już opłaconych Lekarz

Jak poinformował ZUS, na mocy art. 10 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj również dotyczy składek opłaconych. P...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Przystąpienie do PES możliwe na ostatnim roku specjalizacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że procedowane są przepisy umożliwiające lekarzom i lekarzom dentystom, którzy ukończyli przedostatni rok szkolenia specjalizacyjnego, wystąpienie z wnioskiem o przystąpienie do PES. Zgodnie z treścią procedowanyc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ - Dentonet.pl
NFZ: możliwe zaliczkowe wypłaty dla świadczeniodawców Lekarz

14 marca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwia wprowadzenie rozwiązań pozwalających na poprawę płynności f...

radioterapia - Dentonet.pl
Powikłania po radioterapii możliwe również w jamie ustnej Lekarz

Radioterapia jest skuteczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne, m.in. w obrębie jamy ustnej. Powikłania radioterapii...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres