Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Co trzeba wiedzieć o środkach trwałych – poradnik dla dentysty-przedsiębiorcy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co trzeba wiedzieć o środkach trwałych – poradnik dla dentysty-przedsiębiorcy

Co trzeba wiedzieć o środkach trwałych – poradnik dla dentysty-przedsiębiorcy

Prowadzona przez stomatologa działalność gospodarcza uprawnia go do stosowania odpisów amortyzacyjnych w stosunku do firmowych środków trwałych oraz wliczania ich w koszty uzyskania przychodu. Oto kilka praktycznych porad dotyczących środków trwałych wykorzystywanych przez dentystę-przedsiębiorcę.

Warto zacząć od przypomnienia, czym jest środek trwały. Zgodnie z art. 3 pkt. 15 ustawy o rachunkowości, środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Aby wpisanie danego aktywa do ewidencji środków trwałych nie budziła wątpliwości fiskusa, warto jednak stosować zasady kwalifikacji określone w ustawie o PIT. Według nich, składnik majątku można zaliczyć do środków trwałych jeśli spełnia 5 warunków jednocześnie:

• stanowi własność lub współwłasność podatnika,
• jest wytworzony lub nabyty we własnym zakresie,
• w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku,
• jego przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok,
• będzie wykorzystywany przez dentystę-przedsiębiorcę jedynie na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą lub jest oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Bardzo ważna jest również wartość graniczna środka trwałego, po przekroczeniu której może zostać wpisany do ewidencji. Wynosi ona 3500 zł netto. Jeśli wartość początkowa środka trwałego jest niższa niż 3500 zł, zgodnie z zapisami ustawy przedsiębiorca może nie wprowadzać go do ewidencji, a wydatki związane z jego nabyciem wprowadzić bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do użytkowania.

Warto też wiedzieć, że w ustawie o PIT wskazano szereg środków trwałych, które – nawet jeśli mają wartość powyżej 3500 zł – nie mogą być amortyzowane. Zaliczają się do nich:

• grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
• budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu,
• dzieła sztuki i eksponaty muzealne,
• wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt. 1,
• składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych mogą być wliczane w koszty uzyskania przychodu i tym samym zmniejszać wysokość podatku dochodowego płaconego fiskusowi.

Rutyna nie zawsze jest zła, a czasami może uratować życie – mówi w wywiadzie dla Dentowizji dr n. med. Marcin Aluchna, który szkoli polskich stomatologów z pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym.

AF
Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dezynfekcja - Dentonet.pl
GIS przypomina o środkach do dezynfekcji w gabinetach Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych znajduje się Wykaz Produktów Biobójczych, obejmujący m.in. produkty do dezynfekcji. Wykaz ten jest ...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

tarcza antykryzysowa - Dentonet.pl
Podpisana "tarcza antykryzysowa" - na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Lekarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące „tarczę antykryzysową”. Uwzględnia ona m.in. zwolnienie z ZUS-u na trzy miesiące, wypłacanie świadczeń postojowych oraz dofinansowanie zatrudnienia. W skład uchwalonego pakietu wchodzą: – Ustawa o zmi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres