Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wszędzie dobrze, ale najlepiej w kraju?

Brak komentarzy | Publikacja:
Wszędzie dobrze, ale najlepiej w kraju?

Wszędzie dobrze, ale najlepiej w kraju?

Jak donosi „Rzeczpospolita”, coraz więcej Polaków wyjeżdża za lepszym życiem za granicę.

Według gazety już 2,5 mln rodaków żyje na emigracji, i większość raczej nie wróci. Zaś nowa fala młodych Polaków to efekt niskich płac w kraju oraz 13 procentowego bezrobocia.

Powyższy trend potwierdza m.in brytyjski Office of National Statistic, który wyliczył, że ilość polskich rezydentów zwiększyła się w ciągu roku aż o 80 tysięcy. Zaś polskie źródła podają, że w I kwartale tego roku Polacy przesłali do Polski 928 mln euro, rok wcześniej było to 861 mln euro.

Powyższa tendencja nie odnosi się jednak do lekarzy.

Emigracja zarobkowa medyków w ostatnim czasie zmniejszyła się i to zdecydowanie. Potwierdzają to badania zlecone przez Naczelną Radę Lekarską.

Wynika z nich, że liczba lekarzy szukających pracy na obczyźnie spadła pięciokrotnie. Jeśli już jednak wyjeżdżają to na krótko, nie rezygnując z posady w kraju.

Szacuje się, że w ub. roku do pracy za granicą chciało wyjechać zaledwie 363 lekarzy, co oznacza, że na taki wyjazd szykowało się pięciokrotnie mniej pracowników służby zdrowia niż w 2005 roku. Wtedy zdecydowaną chęć wyjazdu deklarowało 1711 medyków.

Sytuację w kraju poprawiła się dopiero, gdy w szpitalach i przychodniach rzeczywiście zaczęło brakować personelu. Wówczas dyrektorzy placówek zdali sobie sprawę z tego, że bez podwyżek nie uda się im zatrzymać doświadczonej kadry na miejscu.

A oto dane, które otrzymalismy z Naczelnej Izby lekarskiej. Z danych wynika jasno, że maleje zainteresowanie emigracją zarobkową wśród lekarzy dentystów.

 

Liczba zaświadczeń o postawie etycznej wydanych lekarzom i lekarzom dentystom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej:

 

Rok

2005

2006

2009

2010

2011

31.07.2012

Liczba zaświadczeń wydanych lekarzom

2086

2059

802

706

608

375

Liczba lekarzy, którzy odebrali zaświadczenia

1711

1569

487

412

363

219

Liczba zaświadczeń wydanych lek. dentystom

775

508

179

205

199

112

Liczba lekarzy dentystów, którzy odebrali zaświadczenia

633

367

110

141

131

59

 

opr.tch


POWIĄZANE ARTYKUŁY

LDEK - Dentonet.pl
Kto najlepiej zdał LDEK? Są statystyki sesji jesiennej Lekarz

Egzamin LDEK w sesji jesiennej 2020 najlepiej zdali absolwenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zdobywając pierwsze miejsce wśród lekarzy dentystów, którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach - wynika ze statystyk udostępnionych przez CEM.  ...

Dentyści dobrze radzą sobie z e-dokumentacją Lekarz

Lekarze dentyści dobrze poradzili sobie z wdrożeniem e-dokumentacji medycznej w swoich gabinetach – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadził...

COVID-19 - Dentonet.pl
Stomatologia w Australii: nie było dobrze, będzie gorzej Lekarz

Mimo że większość mieszkańców Australii jest świadomych wartości dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, problemem dla wielu pozostaje dostęp do usług dentystycznych. Nowy, opublikowany 31 lipca raport Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus w Australii - Dentonet.pl
Dentobus po australijsku - na pomoc pacjentom z różnych części kraju Lekarz

Australia ma powierzchnię 25-krotnie większą niż Polska, a jej ludność – niespełna 26 milionów – w 85% zasiedla wybrzeża (w pięciu największych aglomeracjach mieszka łącznie 16 milionów osób). Nie może więc dziwić, że w niemal niezamieszkałych rejona...

COVID-19 w kraju dyktatora-dentysty? Zero przypadków! Lekarz

Do dnia 13 czerwca na całym świecie zdiagnozowano łącznie ponad 7,5 mln przypadków choroby COVID-19. Jest jednak wciąż kilka krajów, w których oficjalne statystyki podają brak zakażeń koronawirusem z Wuhan. To niemal wyłącznie mikropaństewka położone...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji