Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

– Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie powinno do niego dochodzić – mówi Kamila Wojtulewska-Hańczaruk, dyrektor generalny firmy Septodont na Europę Centralną i Wschodnią oraz kraje CIS.

Firma Septodont przygotowała niedawno film reklamowy obrazujący troskę Septodont o kontrolę, a nawet wyeliminowanie bólu w gabinecie stomatologicznym. Skąd pomysł na taki film?

Septodont4 - Dentonet.plKamila Wojtulewska-Hańczaruk: Problem strachu przed bólem w gabinecie stomatologicznym znany jest nie tylko profesjonalistom, ale przede wszystkim pacjentom. Pomimo że żyjemy w XXI wieku, wizyta pacjenta w gabinecie stomatologicznym nadal kojarzy się głównie ze strachem oraz bólem. Często na bazie własnych, traumatycznych doświadczeń z przeszłości, zasłyszanych historii lub po prostu – powielanych stereotypów – pacjenci w nieskończoność odwlekają myśl o wizycie u dentysty.

Septodont jako światowy lider w dziedzinie kontroli bólu dostarcza profesjonalistom na całym świecie kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. Jesteśmy nie tylko producentem największej na świecie liczby ampułek znieczuleń miejscowych*, ale również igieł, bezpiecznych systemów iniekcji, żeli i spray’ów powierzchniowych a także – tu ciekawostka – jedynego na świecie preparatu odwracającego skutki znieczulenia – OraVerse. To właśnie dzięki niemu pacjent dwa razy szybciej niż zwykle może pozbyć się przykrego wrażenia odrętwienia po zabiegu stomatologicznym. Nasze laboratoria nieustannie pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie oraz ulepszaniem produktów będących już na rynku. Obecnie nowinką, jaką oferujemy profesjonalistom jest bardzo entuzjastycznie przyjęty komputerowy system do iniekcji – Dentapen.

Celem nadrzędnym jest całkowite wyeliminowanie bólu w gabinecie stomatologicznym, a co za tym idzie – strachu przed wizytą.

Czy to sposób na dobrą kampanię marketingową czy także coś więcej?

– Zdecydowanie więcej. Mając za sobą doświadczenie pracy w innych globalnych korporacjach, śmiało mogę powiedzieć, że Septodont to pod wieloma względami firma wyjątkowa. Nie jest notowana na giełdzie, wciąż pozostaje w rękach jednej rodziny, obecnie zarządzana jest przez przedstawiciela trzeciego pokolenia. Tutaj działalność filantropijna i poczucie swego rodzaju misyjności odgrywają znaczącą rolę. Przykładem może być choćby powołanie do życia Septodont Foundation czy różnorakie akcje pomocowe i charytatywne, w które włączamy się z zaangażowaniem. Jesteśmy oczywiście firmą komercyjną i obłudą byłoby stwierdzenie, że nie zależy nam na sprzedaży naszych produktów. W rozumieniu zespołu Septodont, ma to jednak być naturalną konsekwencją naszych działań w zakresie ekspertyzy, kompleksowości i najwyższej jakości oferowanych rozwiązań. Działania edukacyjne i propagowanie tematu wśród stomatologów, ale też pacjentów, daleko wychodzące poza wiedzę o samych produktach, są tu filarem naszego holistycznego podejścia do tematu.

Septodont2 - Dentonet.pl

Korzyści w leczeniu bez bólu dla pacjenta są jasne, a jakie korzyści zyskuje lekarz prowadzący?

– Najkrócej mówiąc – spokojny pacjent to spokojny lekarz, mogący skupić się na swojej pracy. To jednak spory skrót myślowy, bo można by naprawdę długo mówić na ten temat. Strach pacjenta przed bólem to dla lekarza odwoływane i nieregularne wizyty jego stałych pacjentów. To także ich migracja do innych gabinetów w stałym poszukiwaniu mniej traumatycznych doznań, jak również powód, dla którego część pacjentów wcale nie pojawia się w ich gabinetach stomatologicznych. I odwrotnie: gabinet, w którym pacjent czuje się odpowiednio zaopiekowany, ma wiedzę o zachodzących etapach zabiegu, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe – nie tylko sam chętnie i terminowo zgłasza się na leczenie oraz terminowe przeglądy, ale także poleca taki gabinet swoim bliskim.

W jaki sposób chcecie usunąć ból zęba ze wspomnień pacjentów?

– Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie powinno do niego dochodzić. Tak naprawdę nie musimy usuwać bólu zęba ze wspomnień pacjenta, bo w zamyśle prowadzonego przez nas programu – po prostu go tam nie ma.

Septodont5Co to za program?

– „Tu nie boli” to program i szeroko pojmowana koncepcja, która w założeniu ma „odczarować” strach przed gabinetem stomatologicznym. Aby do tego doszło, musimy w pierwszym kroku kompleksowo przeszkolić lekarzy dentystów. Dwudniowe szkolenie „Tu nie boli” to program zawierający w sobie elementy psychologii, marketingu i profesjonalnej obsługi, farmakologię, techniki wykonywania znieczuleń, potencjalne powikłania miejscowe, dawkowanie leków u pacjentów specjalnych (dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami serca), a także niezbędne w tym celu akcesorium oraz aspekty prawne. Jesteśmy przekonani, że tak przeszkoleni specjaliści będą w stanie zapewnić bezstresowe i bezbolesne zabiegi stomatologiczne. Dlatego właśnie to ich gabinety polecać będziemy w kolejnym kroku programu, tym razem kierowanego już bezpośrednio do pacjenta.

Czy przeszkoliliście już Państwo jakichś lekarzy w ramach tego programu?

– Tak i muszę przyznać, że niezwykłą frajdę sprawiają nam bardzo pozytywne oceny kursu. To oczywiście w znakomitej części zasługa naszego zespołu wykładowców, który nie tylko opracował naprawdę świetny autorski program, ale też posiada niezwykłą umiejętność przekazywania skomplikowanej nieraz wiedzy w lekki i przystępny sposób.

Muszę przyznać, że bardzo często pierwszą reakcją w rozmowach z dentystami na temat szkolenia z kontroli bólu są stwierdzenia: ” przecież codziennie robię znieczulenia i dobrze sobie z tym radzę” czy „o czym chcecie mówić przez dwa dni szkolenia poświęconego kontroli bólu – wystarczy ewentualnie godzina lub dwie”. Jesteśmy naprawdę dumni, kiedy nie tylko udaje nam się przekonać taką osobę, że jednak warto dedykować swój cenny czas danej tematyce, ale już po szkoleniu słyszymy, że naprawdę było warto i że nasz uczestnik jest zaskoczony jak wiele można na ten temat powiedzieć, jak duża liczba aspektów wpływa na ostateczne postrzeganie wizyty przez pacjenta i jego potencjalne doznania bólowe. To praktyczna wiedza, która już na drugi dzień może zostać wykorzystana przez lekarza we własnej praktyce.

Jak wygląda cykl szkoleniowy?

– Szkolenie w ramach certyfikowanego przez OIL programu „Tu nie boli” trwa dwa dni. Lekarze dosłownie „zanurzają się” w tematyce szeroko pojmowanego tematu kontroli bólu. Ponieważ są to małe grupy (maksymalnie 15 osób) jest czas na dyskusję, wymianę doświadczeń oraz ćwiczenia praktyczne. Obecnie pracujemy także nad kontynuacją tego programu – dalszym rozwojem naszych przeszkolonych już lekarzy, aby umożliwić im utrwalanie zdobytej już wiedzy i służyć profesjonalnym wsparciem na co dzień. O tym jednak jeszcze za chwilę.

Septodont3

Czy każdy gabinet stomatologiczny może przystąpić do programu?

– Fakt, iż jesteśmy firmą produkującą najwyższej jakości produkty premium nie oznacza, że kierujemy je tylko do wąskiej grupy wybrańców. Podobnie z naszymi działaniami w obszarze edukacji. Zleży nam na tym, aby docelowo każdy lekarz dentysta w Polsce mógł powiedzieć o swoim gabinecie czy klinice „tu nie boli „. Co istotne: nie pobieramy za udział w programie żadnej opłaty. Nie zmuszamy również przy tej okazji zainteresowanych lekarzy do zakupu jakichkolwiek materiałów ani sprzętu warunkując tym przystąpienie do programu. Jedynym kosztem jest udział w szkoleniu, które również jest przez nas dotowane. Koszt organizacji w małych grupach przy zapewnieniu najlepszych możliwie warunków i wykładowców jest bowiem znaczący. Na siebie bierzemy też wszelkie działania marketingowe mające na celu propagowanie programu wśród pacjentów, materiały marketingowe dla lekarzy i tym podobne.

Czy szkolicie Państwo również lekarzy nie posiadających własnej praktyki?

– Oczywiście. Zarówno tych zgłaszających się indywidualnie, jak również pracowników wielostanowiskowych praktyk, które zgłaszają się do nas celem certyfikowania całej placówki.

Chcecie powiedzieć, że świat bez bólu zęba jest możliwy?

– Stanowczo tak! My zaś czujemy się odpowiedzialni nie tylko za dostarczenie wiedzy i oprzyrządowania profesjonalistom, ale także za szerzenie tej informacji wśród pacjentów poprzez polecanie przeszkolonych w tym zakresie placówek i lekarzy.

*Septodont produkuje rocznie 700 milionów ampułek znieczuleń miejscowych rocznie, co oznacza średnią 15 iniekcji na sekundę wykonywanych na całym świecie.

Źródło: wewnętrzne dane firmy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Marka lekarza dentysty pomaga zdobyć zaufanie pacjentów" Lekarz

Wypracowana przez lekarza dentystę marka bardzo pomaga zdobyć zaufanie pacjentów – mówi Anna Kuśnierczak – lekarz stomatolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, znana również jako Stomatolog Dobra Rada. Już w najbliższą sobotę (16 maja) o godz....

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Jak zabezpieczyć siebie oraz pacjenta po powrocie do pracy? [WEBINAR] Lekarz

Z powodu zagrożenia koronawirusem wiele gabinetów stomatologicznych podjęło trudną decyzję o czasowym ograniczeniu, a nawet zawieszeniu działalności. Prędzej czy później lekarze dentyści wrócą jednak do pracy, a wówczas trzeba będzie wiedzieć, w jaki...

turystyka stomatologiczna - Dentonet.pl
Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce - atutem głównie niskie ceny Lekarz

Turystyka stomatologiczna w Polsce nabiera rozmachu. Z roku na rok polskie gabinety odwiedza coraz więcej Niemców, Brytyjczyków a nawet Skandynawów. Cudzoziemców przyciągają niższe ceny, wysoka jakość leczenia oraz nowocześnie wyposażone, komfortowe ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
"TU NIE BOLI", czyli w poszukiwaniu idealnego dentysty Lekarz

Jeremy Bentham rozpoczął „Wprowadzenie do zasad moralności i prawodawstwa” (1781) słynnym zdaniem: „Natura oddała rodzaj ludzki we władanie dwóm udzielnym władcom: przykrości i przyjemności”. Uparcie dążąc do intensyfikacji doznań hedonistycznych, uc...

Buzzy2 - Dentonet.pl
Opatrunek Buzzy zmniejsza ból przy iniekcji znieczuleń u dzieci Lekarz

Wibrująco-chłodzący kompres Buzzy, wynaleziony przez firmę PainCareLabs, zmniejsza dolegliwości bólowe dzieci podczas iniekcji środka znieczulającego przed leczeniem stomatologicznym. Tak wynika z obserwacji poczynionych przez naukowców z  Gaziantep ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres