Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

Publikacja:
Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów!

– Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie powinno do niego dochodzić – mówi Kamila Wojtulewska-Hańczaruk, dyrektor generalny firmy Septodont na Europę Centralną i Wschodnią oraz kraje CIS.

Firma Septodont przygotowała niedawno film reklamowy obrazujący troskę Septodont o kontrolę, a nawet wyeliminowanie bólu w gabinecie stomatologicznym. Skąd pomysł na taki film?

Septodont4 - Dentonet.plKamila Wojtulewska-Hańczaruk: Problem strachu przed bólem w gabinecie stomatologicznym znany jest nie tylko profesjonalistom, ale przede wszystkim pacjentom. Pomimo że żyjemy w XXI wieku, wizyta pacjenta w gabinecie stomatologicznym nadal kojarzy się głównie ze strachem oraz bólem. Często na bazie własnych, traumatycznych doświadczeń z przeszłości, zasłyszanych historii lub po prostu – powielanych stereotypów – pacjenci w nieskończoność odwlekają myśl o wizycie u dentysty.

Septodont jako światowy lider w dziedzinie kontroli bólu dostarcza profesjonalistom na całym świecie kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. Jesteśmy nie tylko producentem największej na świecie liczby ampułek znieczuleń miejscowych*, ale również igieł, bezpiecznych systemów iniekcji, żeli i spray’ów powierzchniowych a także – tu ciekawostka – jedynego na świecie preparatu odwracającego skutki znieczulenia – OraVerse. To właśnie dzięki niemu pacjent dwa razy szybciej niż zwykle może pozbyć się przykrego wrażenia odrętwienia po zabiegu stomatologicznym. Nasze laboratoria nieustannie pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie oraz ulepszaniem produktów będących już na rynku. Obecnie nowinką, jaką oferujemy profesjonalistom jest bardzo entuzjastycznie przyjęty komputerowy system do iniekcji – Dentapen.

Celem nadrzędnym jest całkowite wyeliminowanie bólu w gabinecie stomatologicznym, a co za tym idzie – strachu przed wizytą.

Czy to sposób na dobrą kampanię marketingową czy także coś więcej?

– Zdecydowanie więcej. Mając za sobą doświadczenie pracy w innych globalnych korporacjach, śmiało mogę powiedzieć, że Septodont to pod wieloma względami firma wyjątkowa. Nie jest notowana na giełdzie, wciąż pozostaje w rękach jednej rodziny, obecnie zarządzana jest przez przedstawiciela trzeciego pokolenia. Tutaj działalność filantropijna i poczucie swego rodzaju misyjności odgrywają znaczącą rolę. Przykładem może być choćby powołanie do życia Septodont Foundation czy różnorakie akcje pomocowe i charytatywne, w które włączamy się z zaangażowaniem. Jesteśmy oczywiście firmą komercyjną i obłudą byłoby stwierdzenie, że nie zależy nam na sprzedaży naszych produktów. W rozumieniu zespołu Septodont, ma to jednak być naturalną konsekwencją naszych działań w zakresie ekspertyzy, kompleksowości i najwyższej jakości oferowanych rozwiązań. Działania edukacyjne i propagowanie tematu wśród stomatologów, ale też pacjentów, daleko wychodzące poza wiedzę o samych produktach, są tu filarem naszego holistycznego podejścia do tematu.

Septodont2 - Dentonet.pl

Korzyści w leczeniu bez bólu dla pacjenta są jasne, a jakie korzyści zyskuje lekarz prowadzący?

– Najkrócej mówiąc – spokojny pacjent to spokojny lekarz, mogący skupić się na swojej pracy. To jednak spory skrót myślowy, bo można by naprawdę długo mówić na ten temat. Strach pacjenta przed bólem to dla lekarza odwoływane i nieregularne wizyty jego stałych pacjentów. To także ich migracja do innych gabinetów w stałym poszukiwaniu mniej traumatycznych doznań, jak również powód, dla którego część pacjentów wcale nie pojawia się w ich gabinetach stomatologicznych. I odwrotnie: gabinet, w którym pacjent czuje się odpowiednio zaopiekowany, ma wiedzę o zachodzących etapach zabiegu, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe – nie tylko sam chętnie i terminowo zgłasza się na leczenie oraz terminowe przeglądy, ale także poleca taki gabinet swoim bliskim.

W jaki sposób chcecie usunąć ból zęba ze wspomnień pacjentów?

– Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie powinno do niego dochodzić. Tak naprawdę nie musimy usuwać bólu zęba ze wspomnień pacjenta, bo w zamyśle prowadzonego przez nas programu – po prostu go tam nie ma.

Septodont5Co to za program?

– „Tu nie boli” to program i szeroko pojmowana koncepcja, która w założeniu ma „odczarować” strach przed gabinetem stomatologicznym. Aby do tego doszło, musimy w pierwszym kroku kompleksowo przeszkolić lekarzy dentystów. Dwudniowe szkolenie „Tu nie boli” to program zawierający w sobie elementy psychologii, marketingu i profesjonalnej obsługi, farmakologię, techniki wykonywania znieczuleń, potencjalne powikłania miejscowe, dawkowanie leków u pacjentów specjalnych (dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami serca), a także niezbędne w tym celu akcesorium oraz aspekty prawne. Jesteśmy przekonani, że tak przeszkoleni specjaliści będą w stanie zapewnić bezstresowe i bezbolesne zabiegi stomatologiczne. Dlatego właśnie to ich gabinety polecać będziemy w kolejnym kroku programu, tym razem kierowanego już bezpośrednio do pacjenta.

Czy przeszkoliliście już Państwo jakichś lekarzy w ramach tego programu?

– Tak i muszę przyznać, że niezwykłą frajdę sprawiają nam bardzo pozytywne oceny kursu. To oczywiście w znakomitej części zasługa naszego zespołu wykładowców, który nie tylko opracował naprawdę świetny autorski program, ale też posiada niezwykłą umiejętność przekazywania skomplikowanej nieraz wiedzy w lekki i przystępny sposób.

Muszę przyznać, że bardzo często pierwszą reakcją w rozmowach z dentystami na temat szkolenia z kontroli bólu są stwierdzenia: ” przecież codziennie robię znieczulenia i dobrze sobie z tym radzę” czy „o czym chcecie mówić przez dwa dni szkolenia poświęconego kontroli bólu – wystarczy ewentualnie godzina lub dwie”. Jesteśmy naprawdę dumni, kiedy nie tylko udaje nam się przekonać taką osobę, że jednak warto dedykować swój cenny czas danej tematyce, ale już po szkoleniu słyszymy, że naprawdę było warto i że nasz uczestnik jest zaskoczony jak wiele można na ten temat powiedzieć, jak duża liczba aspektów wpływa na ostateczne postrzeganie wizyty przez pacjenta i jego potencjalne doznania bólowe. To praktyczna wiedza, która już na drugi dzień może zostać wykorzystana przez lekarza we własnej praktyce.

Jak wygląda cykl szkoleniowy?

– Szkolenie w ramach certyfikowanego przez OIL programu „Tu nie boli” trwa dwa dni. Lekarze dosłownie „zanurzają się” w tematyce szeroko pojmowanego tematu kontroli bólu. Ponieważ są to małe grupy (maksymalnie 15 osób) jest czas na dyskusję, wymianę doświadczeń oraz ćwiczenia praktyczne. Obecnie pracujemy także nad kontynuacją tego programu – dalszym rozwojem naszych przeszkolonych już lekarzy, aby umożliwić im utrwalanie zdobytej już wiedzy i służyć profesjonalnym wsparciem na co dzień. O tym jednak jeszcze za chwilę.

Septodont3

Czy każdy gabinet stomatologiczny może przystąpić do programu?

– Fakt, iż jesteśmy firmą produkującą najwyższej jakości produkty premium nie oznacza, że kierujemy je tylko do wąskiej grupy wybrańców. Podobnie z naszymi działaniami w obszarze edukacji. Zleży nam na tym, aby docelowo każdy lekarz dentysta w Polsce mógł powiedzieć o swoim gabinecie czy klinice „tu nie boli „. Co istotne: nie pobieramy za udział w programie żadnej opłaty. Nie zmuszamy również przy tej okazji zainteresowanych lekarzy do zakupu jakichkolwiek materiałów ani sprzętu warunkując tym przystąpienie do programu. Jedynym kosztem jest udział w szkoleniu, które również jest przez nas dotowane. Koszt organizacji w małych grupach przy zapewnieniu najlepszych możliwie warunków i wykładowców jest bowiem znaczący. Na siebie bierzemy też wszelkie działania marketingowe mające na celu propagowanie programu wśród pacjentów, materiały marketingowe dla lekarzy i tym podobne.

Czy szkolicie Państwo również lekarzy nie posiadających własnej praktyki?

– Oczywiście. Zarówno tych zgłaszających się indywidualnie, jak również pracowników wielostanowiskowych praktyk, które zgłaszają się do nas celem certyfikowania całej placówki.

Chcecie powiedzieć, że świat bez bólu zęba jest możliwy?

– Stanowczo tak! My zaś czujemy się odpowiedzialni nie tylko za dostarczenie wiedzy i oprzyrządowania profesjonalistom, ale także za szerzenie tej informacji wśród pacjentów poprzez polecanie przeszkolonych w tym zakresie placówek i lekarzy.

*Septodont produkuje rocznie 700 milionów ampułek znieczuleń miejscowych rocznie, co oznacza średnią 15 iniekcji na sekundę wykonywanych na całym świecie.

Źródło: wewnętrzne dane firmy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapalenie miazgi zeba
Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

stomatologiczne wakacje
Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ból zęba w święta - Dentonet.pl
Ból zęba w święta – gdzie szukać pomocy stomatologicznej? Pacjent

Przed nami święta Bożego Narodzenia Przypominamy, gdzie można uzyskać pomoc lekarską i stomatologiczną w nagłych przypadkach. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent ma prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu,...

Konferencja alignerowa 2
Konferencja Alignerowa – zmieniaj uśmiech i życie Twoich pacjentów! Lekarz

Leczenie ortodontyczne z użyciem alignerów z roku na rok zyskuje zwolenników – zarówno wśród lekarzy dentystów, jak i pacjentów, którzy poszukują skutecznych, ale zarazem estetycznych metod terapii. Z drugiej strony, zastosowanie alignerów, ich skute...

Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
USA: 7-latka zmarła po ekstrakcji zęba w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Jocelyn Ann Hampel – 7-latka ze stanu Wisconsin w USA – zmarła po ekstrakcji zęba wykonywanej w znieczuleniu ogólnym w jednym z tamtejszych gabinetów stomatologicznych. Co było bezpośrednią przyczyną zgonu wykaże sekcja. Dziewczynka cierpiała na zesp...

stomatologiczne wakacje
Ból zęba może popsuć wymarzony urlop. Ale nie musi Pacjent

Bóle zębów należą do tych najbardziej dokuczliwych, dlatego jeśli do nich dochodzi - a już szczególnie podczas wakacji - staramy się im zaradzić jak najszybciej. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest wizyta u lekarza dentysty. Może zdarzyć się ta...

Aleksandra Lyzwinska
Pierwsza pomoc po mechanicznym urazie zęba [video] Lekarz

- W przypadku pacjentów dorosłych najczęściej dochodzi do złamania korony - mówi o urazach mechanicznych zębów dr Aleksandra Łyżwińska, prowadząca kursy z odbudowy zębów. Jak diagnozować pacjenta po urazie? Jakie inne uszkodzenia, niekoniecznie zęb...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Ból zęba i próchnica u dziecka? Alarm dla dentysty! Lekarz

Brytyjscy naukowcy z King’s College Hospital w Londynie uważają, że ciężka próchnica i nieleczony ból zęba u dziecka powinny być dla każdego stomatologa znakiem ostrzegawczym. Mogą one bowiem sugerować większe zaniedbania w zakresie opieki nad dzieck...

C001
Dzięki RTG koronę zęba zlokalizowano w... oskrzelu Lekarz

RTG klatki piersiowej pomogło zidentyfikować mierzącą 9,5 mm długości koronę zęba w prawym oskrzelu dolnym pacjenta, który był hospitalizowany z powodu zapalenia opon mózgowych. Opis usunięcia ciała obcego z dróg oddechowym 81-latka zostanie opubliko...

bol zeba
Co robić, gdy pojawi się ból zęba? Praktyczne wskazówki Pacjent

Ból zęba zaliczany jest do jednej z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Niestety zawsze jest sygnałem świadczącym o tym, że coś złego dzieje się w jamie ustnej. Dlatego trzeba skonsultować go ze stomatologiem. Warto także wiedzieć, co można zrobić...