Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wspólna akcja lekarzy 26 kwietnia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wspólna akcja lekarzy 26 kwietnia

Wspólna akcja lekarzy 26 kwietnia

Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) wezwało świadczeniodawców, by 26 kwietnia jednoczasowo wszyscy wystąpili do Narodowego Funduszu Zdrowia z pisemnym wnioskiem o wykreślenie z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zapisów o karach umownych, nakładanych na świadczeniodawców przez NFZ na podstawie § 29-31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak podkreśla Porozumienie – skupiające Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków, Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – termin akcji został uzgodniony z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej.

POL zaznacza, że treść wniosków powinna być jednakowa i zgodna ze wzorem opracowanym przez POL w porozumieniu przedstawicielami NRL.

Elementem wniosku powinno być upoważnienie udzielone przez świadczeniodawcę wybranej organizacji do wynegocjowania z NFZ nowych warunków umowy w uchylonym zakresie – w oparciu o właściwe podstawy prawne.

POL zwróci się z pismem do wszystkich Okręgowych Izb Lekarskich z wnioskiem, aby najbliższe Okręgowe Zjazdy Lekarzy przyjęły podobne uchwały o rekomendowaniu świadczeniodawcom występowanie do NFZ z pisemnymi wnioskami o zmianę warunków umowy, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących tych kar.

Jak wyjaśniają medycy, przepisy §29-31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. ogólnych warunków umów są niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, bo ich treść przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego to rozporządzenie zostało wydane.

To opinia konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka. Prezes NRL, zobowiązany do tego przez ostatni Krajowy Zjazd Lekarzy, złożył niedawno odpowiedni wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Według POL, skoro podstawa prawna "kar umownych" jest wadliwa, to i same kary są nielegalne. Zatem uzasadniony jest wniosek świadczeniodawców o uchylenie zapisów o "karach umownych" z umów, podpisywanych z NFZ.

Zgodnie z § 43 ust. 1 załącznika do rozporządzenia "Każda ze stron umowy może w uzasadnionych przypadkach wnioskować na piśmie o zmianę warunków umowy". Zgodnie z § 43 ust. 2 tego załącznika – w przypadku złożenia takiego wniosku – "strony nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku podejmują czynności zmierzające do ustalenia nowych warunków umowy, chyba że strona umowy, do której skierowano wniosek, nie wyrazi zgody na zmianę warunków umowy i uzasadni swoje stanowisko na piśmie".

17 marca w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Organizacji Lekarskich, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Aptekarskiego Związku Pracodawców "Porozumienie Dolnośląskie". Lekarze po raz kolejny alarmują, że sytuacja powstała w ochronie zdrowia grozi jej załamaniem. Wynika to z narastających utrudnień spowodowanych ignorancją twórców kolejnych bubli prawnych.

– Sytuacja staje się nie do zniesienia – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Rząd dokonuje selekcji na tych, których stać na wykupienie recept i tych, których na to nie stać.

– Nigdy dotąd środowisko lekarskie nie było tak skonsolidowane jak dotychczas – mówi Krzysztof Bukiel, prezes OZZL. – Rząd nas oszukał, mimo że zaprzestaliśmy przybijania pieczątek "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Lekarze zamierzają także przedstawić dramatyczna sytuację w ochronie zdrowia prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który już w styczniu uznał, że nowelizacja ustawy refundacyjnej nie załatwia sprawy.

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine

• Zobacz wzór wniosku na stronie Autonomia-dent.pl – http://www.autonomia-dent.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1246%3Auchwaa-porozumienia-organizacji-lekarskich&catid=11%3Aartykuy&Itemid=53&limitstart=1


POWIĄZANE ARTYKUŁY

niezbędne dla zdrowia - Dentonet.pl
Niezbędne dla zdrowia - akcja społeczne NIL i RPP Lekarz

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawiają 10 najważniejszych zasad, jak zadbać o zdrowie własne i bliskich. Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwięks...

Route 66 - Dentonet.pl
Route 66 na dwóch kółkach – akcja Smile for a Lifetime Lekarz

Dla ortodonty dr. Dona Montano oraz chirurga szczękowo-twarzowego dr. Roberta Rellego poprawianie dziecięcych uśmiechów to coś więcej niż tylko codzienna praca – to także ich pasja i powołanie. Wiedzą też – z pierwszej ręki – że krzywe zęby to nierza...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pierwszy w historii Asysdent online już w sobotę 25 kwietnia! Asysta

25 kwietnia o godz. 11:00 rozpocznie się pierwszy w historii webinar Asysdent, przeznaczony dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Udział w konferencji online jest bezpłatny. Zgodnie z pierwotnym planem, najbliższa sobota – 25 kwietnia – mi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres