Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wrażliwe czy nadwrażliwe?

Publikacja:
Wrażliwe czy nadwrażliwe?

Wrażliwe czy nadwrażliwe?

Jeśli twoje zęby są szczególnie tkliwe i reagują w kontakcie z gorącymi i zimnymi posiłkami, oznacza to, że możesz mieć problem z nadwrażliwością zębów.

Nadwrażliwe zęby wykazują ostrą i natychmiastową reakcję na bodźce termiczne – zimne, gorące, kwaśne napoje i posiłki, a nawet na mocniejsze przyłożenie szczoteczki podczas codziennych zabiegów higienicznych oraz na dotyk.

Odczuwanie bólu spowodowane jest uszkodzeniem szkliwa – zewnętrznej warstwy okrywającej zęby. Szkliwo tworzy warstwę ochronną na powierzchni zęba.

Jeśli zostanie ona naruszona, zębina tworząca masę zęba zostaje pozbawiona ochrony i staje się podatna na ból. Pozbawienie zębiny ochrony i ekspozycja na bezpośredni wpływ bodźców termicznych skutkuje powstawaniem tępego, ostrego bólu trwającego niekiedy nawet kilka godzin.

 

Wśród przyczyn powstawania nadwrażliwości zębów wyróżnia się:

– zbyt silne szczotkowanie ich powierzchni szczoteczką o twardym włosiu, a także długotrwałe stosowanie pasty zawierającej w swym składzie komponenty ścierne,

– choroby przyzębia, nieleczone mogą doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębów, co może bezpośrednio wpłynąć na powstanie nadwrażliwości,

– nadmierne ścieranie ich powierzchni wywołane stresem, nagryzanie twardych przedmiotów i zgrzytanie zębami w czasie snu.

 

Jeśli obserwujesz u siebie problem nadwrażliwości, nie bagatelizuj go i jak najszybciej skontaktuj się ze stomatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

 


inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zeby wrazliwe
Zęby wrażliwe – jaka pasta do codziennego mycia będzie najlepsza? Pacjent

Według niektórych statystyk, zęby wrażliwe to przypadłość, z którą borykać się może nawet co druga osoba. Zazwyczaj objawia się ona przenikliwym bólem zębów w reakcji na kontakt z zimnem lub ciepłem. Jedną z najważniejszych metod leczenia nadwrażliwo...