Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wracają staże podyplomowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wracają staże podyplomowe

Wracają staże podyplomowe

Wzrost liczby miejsc na uczelniach medycznych, a także powrót podyplomowych staży lekarskich, to tylko niektóre ze zmian jakie zamierza przeprowadzić Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. To dobre wiadomości dla stomatologów. Środowisko od chwili likwidacji staży postulowało ich przywrócenie.

A zmiany będą spore, począwszy od systemu finansowania zdrowia przez budżet państwa, po informatyzację służby zdrowia. Ministerstwo planuje znowelizowanie ustawy o działalności leczniczej. Przepisy mają wpłynąć na spójność działania systemu ochrony zdrowia. Przejście do budżetu ma odbywać się etapami.

Resort planuje likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakty z NFZ mają być maksymalnie przedłużone do czerwca 2017 roku. Składka zdrowotna pobierana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostanie, ale finanse na funkcjonowanie służby zdrowia będą w dyspozycji służb działających w urzędach wojewódzkich.

Ustawa o działalności leczniczej zniesie przymus przekształcania Zakładów Opieki Zdrowotnej w spółki. Nowy system oznacza objęcie świadczeniami zdrowotnymi wszystkich obywateli. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że zmiany będą wprowadzane stopniowo, a prace przy stworzeniu nowej ustawy potrwają co najmniej kilka miesięcy.

Na początek najważniejszy jest projekt informatyzacji. Ta całościowa cyfryzacja służby zdrowia jest bardzo opóźniona i z pewnością nie da się jej wdrożyć w 2016 roku. Resort zdrowia chce natomiast wprowadzić system elektronicznych recept i są szanse, że stanie się to już w przyszłym roku, podobnie jak opracowanie mapy potrzeb zdrowotnych, w tym onkologicznej i kardiologicznej.

Konstanty Radziwiłł planuje zwiększenie liczby miejsc, gdzie mogą kształcić się lekarze oraz zagwarantowanie miejsca rezydenckiego dla każdego absolwenta stażu.

Podczas konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej Minister Zdrowia mówił też o profilaktyce i promocji zdrowia. Wprawdzie nie padły deklaracje dotyczące bezpośrednio zdrowia stomatologicznego, to można zwrócić uwagę na plany dotyczące walki z paleniem papierosów. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie to jedyny akcent w tym zakresie.

ab

 

źródło:gazeta prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Dentobusy powoli wracają do pracy, na razie w dwóch województwach Lekarz

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół, do pracy powoli wracają dentobusy. Pod koniec września mobilne gabinety wznowiły pracę w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W województwie warmińsko-mazurskim dentobus pr...

obostrzenia - Dentonet.pl
Obostrzenia w Polsce wracają - dodatkowe rygory w 19 powiatach Lekarz

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. – Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i święto...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres