Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wpływ radioterapii na stan jamy ustnej i gardła

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wpływ radioterapii na stan jamy ustnej i gardła

Wpływ radioterapii na stan jamy ustnej i gardła

Głównym celem radioterapii jest zniszczenie komórek nowotworowych i zapobieganie ich dalszemu rozwojowi. Niestety, skutkiem ubocznym napromienienia bywa również uszkodzenie zdrowych komórek. Radioterapia niszczy zwłaszcza szybko dzielące się komórki, między innymi te, które tworzą błonę śluzową w jamie ustnej.
Rezultatem uszkodzenia zdrowych komórek śluzówki jest stan zapalny oraz kserostomia – objawy te występują u około 75% chorych poddanych radioterapii i mogą mieć bardzo zróżnicowane nasilenie: od niewielkiego obrzęku i zaczerwienienia po masywny stan zapalny, powikłany wtórnym nadkażeniem bakteryjnym lub grzybiczym (w efekcie którego dochodzi do krwawień i owrzodzeń jamy ustnej).
Towarzyszące radioterapii dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w drugim tygodniu napromienienia. Niekiedy w tak znacznym stopniu utrudniają połykanie i jedzenie (bywa, że również oddychanie), iż zmuszają lekarza do czasowego przerwania leczenia.
Na szczęście, objawy popromiennego zapalenia błony śluzowej można złagodzić za pomocą antybiotyków, płukanek oraz zmiany codziennych nawyków żywieniowych. Jedynie kserostomia stanowi powikłanie, które może się utrzymywać do końca życia chorego, zwiększając ryzyko postępującej próchnicy oraz popromiennej martwicy kości (zwłaszcza żuchwy).


Jak zmiejszyć objawy reakcji popromiennej?
Już od pierwszego tygodnia radioterapii należy regularnie płukać jamę ustną płynami obojętnymi oraz antyseptycznymi. W przypadku nasilenionych objawów zaleca się stosowanie wodnych roztworów gliceryny z witaminami A i E oraz wdrożenie profilaktycznej antybiotykoterapii przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybiczej. Istotna jest również zmiana dotychczasowej diety i przestrzeganie następujących zasad:


1. Z jadłospisu wykluczamy potrawy, które mogą podrażnić śluzówkę. Unikamy alkoholu, pikantnych i kwaśnych produktów (np. owoców cytrusowych, soków), ostrych przypraw, zbyt gorących lub zbyt zimnych pokarmów.

2. Rozdrabniamy wszystki dania na możliwie małe kawałki (ułatwi nam to ich połykanie).

3. W przypadku silnej reakcji popromiennej produkty spożywcze miksujemy lub mielimy na papkę (np. mięso, ziemniaki, marchewkę z groszkiem). Delikatna konsystencja żywności zminimalizuje występowanie dolegliwości bólowych.

4. Preferujemy produkty gotowane na parze i duszone. Wskazane jest wręcz rozgotowywanie pewnych produktów np. ryżu czy makaronu.

5. Do posiłków dodajemy sosy, które zmiękczą żywność i ułatwią żucie oraz połykanie.

6. Płyny spożywamy przez słomkę – powinny być letnie.

7. Stosujemy wysokokaloryczne i wysokobiałkowe preparaty odżywcze w formie płynnej, zapobiegające niedożywieniu.

8. Wybieramy produkty i potrawy łatwe do pogryzienia i przełknięcia:
– kisiele, galaretki, kremy, budynie,
– mleko i przetwory mleczne: jogurty, kefiry, maślanki,
– sery twarogowe zmiksowane z jogurtem,
– gotowane ziemniaki, ryż, makarony,
– gotowane warzywa np. puree z marchwi i groszku,
– gotowane i rozdrobnione mięso (drób, cielęcina)
– jajecznica, pasty jajeczne
– banany i inne miękkie owoce np. arbuz, morele.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
UK: wytyczne rządu nt. długoterminowych skutków COVID-19 Lekarz

Na początku drugiego tygodnia września rząd Wielkiej Brytanii opublikował wytyczne dotyczące długoterminowego wpływu koronawirusa na zdrowie. Ma to związek z odkryciem, że także u pacjentów, którzy łagodnie przechodzili COVID-19, objawy choroby mogą ...

radioterapia - Dentonet.pl
Powikłania po radioterapii możliwe również w jamie ustnej Lekarz

Radioterapia jest skuteczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne, m.in. w obrębie jamy ustnej. Powikłania radioterapii...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
Leczenie nowotworów wywołuje powikłania w jamie ustnej Lekarz

Stomatolodzy alarmują, że w drastycznym tempie przybywa pacjentów z poważnymi chorobami jamy ustnej w trakcie lub po leczeniu onkologicznym. Niemal wszyscy pacjenci poddani promieniowaniu nowotworów głowy i szyi zmagają się potem z problemami w jamie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Protefix - Dentonet.pl
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich - zaliczanych już do chorób społecznych - jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Charakteryzując...

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres