Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Woda w kranie na zawołanie

Publikacja:
Woda w kranie na zawołanie

Woda w kranie na zawołanie

Mówi się o tym coraz więcej – w Polsce można pić „kranówkę”. Powstają stowarzyszenia i różnego rodzaju kampanie, zachwalające zdrowotne właściwości wody z kranu. Ale jak jest naprawdę? Czy faktycznie nic nam się nie stanie, kiedy zamiast mineralnej z butelki napijemy się kranówki?

Warto zapytać, skąd wzięło się przekonanie, że wody z kranu pić nie należy. Ma to swój początek w minionym ustroju, kiedy nie było nowoczesnych oczyszczalni, a kanalizacja była w wielu miejscach w opłakanym stanie. Dodatkowo woda z kranu często nie miała przyjemnego zapachu, ponieważ dodawano do niej spore ilości chloru.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. „Kranówka” musi spełniać wysokie normy Unii Europejskiej, a jej stan jest badany na bieżąco. Jest wielokrotnie filtrowana oraz poddawana biomonitoringowi. Dlatego też mówi się, że woda z kranu jest zdrowsza niż woda mineralna. I – tak – nie trzeba jej gotować, można pić surową.

Zalety „kranówki”
Woda w naszych kranach nie dość, że jest czysta, to jeszcze zawiera minerały niezbędne dla naszego zdrowia – często w podobnych ilościach, co popularne butelkowane wody mineralne (m.in. zawierają fluor – niezbędny dla zdrowia zębów). Ponadto niewątpliwą zaletą jej spożywania jest dostępność oraz cena – szacuje się, że metr sześcienny wody (1000 litrów!) kosztuje średnio 4 złote. Natomiast 1,5 litra wody mineralnej w sklepie ok. 1,50-2 złotych. To porażająca różnica.

Czy każdy może pić wodę z kranu?
To zależy. Są miejsca, do których woda doprowadzana jest starego typu instalacją, z której mogą przenikać zanieczyszczenia. Dlatego dobrze jest wiedzieć, w jakim stanie są rury, które doprowadzają wodę do naszych mieszkań. Jeśli są starego typu – ratunkiem będzie zainstalowanie filtra do wody.

Niektóre osoby obawiają się również, że chlor dodawany do wody w celu oczyszczenia jej z bakterii może zaszkodzić zdrowiu. Na szczęście obecnie w wodzie pitnej są śladowe ilości tego pierwiastka, ale zapewnia on zabezpieczenie przed rozwojem bakterii. Aby pozbyć się chloru z wody wystarczy nalać ją do naczynia, a następnie odstawić na kilka godzin – w tym czasie chlor wyparuje.

Jak sprawdzić czy woda nadaje się do picia?
Przede wszystkim dobrze odwiedzić stronę internetową najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie mogą być umieszczone informacje na temat stanu wody lub zatelefonować do najbliższego SANEPIDU. Można tam również poprosić o informacje na temat możliwości sprawdzenia stanu „kranówki” w danym miejscu.

Warto dowiedzieć się również ile lat mają rury w miejscu, w którym mieszkamy – od tego zależy, czy istnieje ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej.

Pamiętajmy jednak, że za każdym razem, kiedy zauważymy, że woda w kranie ma brunatny lub żółtawy kolor lub dziwny smak – należy ten fakt zgłosić odpowiednim jednostkom (np. Sanepidowi) w celu przeprowadzenia badań i ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy. Takiej wody pić nie wolno.

Źródła: zdrowyportal.pl, stressfree.pl, gazeta.pl
KeL