Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Wkłady koronowo-korzeniowe

Publikacja:
Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe

Na temat wkładów koronowo-korzeniowych z lek. dent. Danutą Borczyk rozmawialiśmy podczas ostatniej edycji Kursu Warszawskiego.
Z pewnością jest to temat interesujący dla stomatologów, ponieważ spotykają się z nim w codziennej praktyce. Co więcej – metoda ta daje dość duży odsetek niepowodzeń.

Staraliśmy się przeanalizować, czy są metody, które dają mniej niepowodzeń. Takiej, która zapewnia 100% powodzenia nie ma. A zatem, czy są metody, których powinniśmy unikać? Jakie są granice możliwości leczenia danego zęba? Jak to zrobić? Na wybór metody wpływa tyle czynników, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma – twierdzi lek. dent. Danutą Borczyk.

W tym kontekście na pewno powinniśmy wziąć też pod uwagę ilość zniszczenia tkanki zęba, pozycję zęba w łuku, metodę, jaką był on leczony wcześniej, wiek pacjenta, czy ząb jest filarem do mostu czy do pojedynczej korony. W związku z tym powinniśmy mieć kilka metod i dobrać je odpowiednio do konkretnej sytuacji. Jeśli mamy tkankę w wystarczającej ilości, to nasze techniki adhezyjne i kompozytowe świetnie się sprawdzą. Jeżeli nie musimy przejść na zakotwiczenie mechaniczne, wtedy te metody metalowe, standardowe czy indywidualnie odlewane sprawdzają się lepiej.

– Dla mnie największym postępem w tej dziedzinie jest nasza precyzja – pracujemy w powiększeniu, endodonci pod mikroskopami klinicznymi, a zatem precyzja tej pracy maksymalnie wzrasta. A im bardziej jesteśmy precyzyjni, tym bardziej jesteśmy w stanie połączyć ze sobą materiały, lepiej je do siebie dopasować. A to gwarantuje wyższy odsetek sukcesu przez wiele lat. Dawniej to dopasowanie było bardziej przypadkowe. Obecnie nasze laboratoria dysponują też o wiele lepszymi metodami wykonywania koron, np. we frezarkach komputerowych. Mówimy nawet o szczelności w granicach 30 mikronów. To jest ogromny postęp, który zapewnia trwałość leczenia. Pacjenci chcą zachować własne zęby na wiele lat, mamy w Polsce ogromny problem z próchnicą u dzieci – dlatego stomatologia precyzyjna jest bardzo potrzebna – zdaniem lek. dent. Danuty Borczyk.