Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Fundacja WHC: na wizytę u stomatologa trzeba czekać 7 miesięcy

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fundacja WHC: na wizytę u stomatologa trzeba czekać 7 miesięcy

Fundacja WHC: na wizytę u stomatologa trzeba czekać 7 miesięcy

Średni czas oczekiwania na wizytę u stomatologa to 7 miesięcy, a do ortodonty dziecięcego aż 9,5 miesiąca – wynika z raportu opublikowanego przez Fundację WHC.

Jak wynika z raportu Fundacji WHC, w okresie luty-marzec 2017 r. średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wynosił 3 miesiące. Nadal nie ma dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki.

Ograniczenia w dostępie do lekarzy nie omijają dzieci

Ochrona zdrowia dzieci jest szczególnie ważna, dlatego sprawowana jest do 18. roku życia niezależnie od sytuacji ubezpieczeniowej rodziców czy opiekunów prawnych. Niestety, ograniczenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych nie omijają dzieci. W najnowszym Barometrze zbadano czas oczekiwania m.in. do specjalistów dziecięcych. Najdłuższe kolejki na jakie natrafiają mali pacjenci występują w przypadku: ortodonty – 9,5 miesiąca, reumatologa dziecięcego – 5,3 miesiąca, kardiologa dziecięcego – 4 miesiące, okulisty dziecięcego – 3,8 miesiąca i urologa dziecięcego – 3,8 miesiąca.

W raporcie przedstawiono czas oczekiwania na leczenie choroby zezowej u 4-letniego pacjenta. Proces terapeutyczny dziecka ze wskazaniem do operacyjnego usunięcia zeza oraz skierowaniem na ćwiczenia rehabilitacji wzrokowej trwa średnio 8,5 miesiąca (przypadek stabilny). Innym rażącym przypadkiem jest 9,5 miesiąca oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz ponad 9,7 miesiąca na leczenie aparatem ortodontycznym.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, specjalisty pediatry z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, szczególnie niekorzystnym zjawiskiem jest ograniczona dostępność do neonatologii i specjalistycznych świadczeń w zakresie neurologii, okulistyki oraz kardiologii. Kilkumiesięczne oczekiwanie na konsultację specjalisty w tych dziedzinach, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie niemowlęcia, w tym – w największym stopniu – urodzonego przedwcześnie.

Polscy pacjenci stoją w kolejkach

Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r. Polscy pacjenci napotykają na wielomiesięczne kolejki zarówno podczas wizyty do specjalisty, wykonania podstawowego badania diagnostycznego czy zabiegu.

Dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania jest najdłuższy to: ortopedia (11,2 miesiąca), geriatria (7,1 miesiąca), angiologia (7 miesięcy), reumatologia (7 miesięcy) i stomatologia (7 miesięcy). Zgodnie z danymi WHC, poważnym problemem ochrony zdrowia w Polsce jest dostęp do lekarzy specjalistów. Specjaliści na wizytę, u których odnotowano największe kolejki to: ortodonta (9,5 miesiąca), endokrynolog (9,4 miesiąca), angiolog (9 miesięcy), lekarz chorób zakaźnych (6,9 miesiąca) i hepatolog (5,7 miesiąca). Najdłuższe kolejki pozostają jednak w dalszym ciągu zarezerwowane dla protezoplastyki stawu kolanowego (42,9 miesiąca) i operacji usunięcia zaćmy (22,4 miesiąca).

Ciągła niepewność i planowane zmiany nie służą organizacji pracy przychodni czy oddziałów szpitalnych. Zbierając dane do raportu zauważono problemy z planowaniem miejsca dla pacjenta w kolejce oczekujących wynikające ze zmian formy kontraktowania, które mają nastąpić w lipcu 2017 r. oraz wprowadzenia sieci szpitali w październiku 2017 r. Najtrudniej w tej sytuacji odnajdują się poradnie specjalistyczne, których rola nie jest jeszcze do końca znana.

Kolejki do lekarzy – były, są i będą. Tak uważa Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Dlaczego? I co mogłoby ten problem rozwiązać? O tym w materiale filmowym.

AF

Fot. Darko Stojanovic, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wizyty u dentysty - Dentonet.pl
Wizyty kontrolne u dentysty co 6 miesięcy nieefektywne? Lekarz

Standardem dla wielu pacjentów – przynajmniej tych, którzy dbają o stan zdrowia jamy ustnej – są kontrole stomatologiczne powtarzane regularnie co pół roku. Opublikowane w ostatnim czasie badanie szkockich naukowców sugeruje, że nie musi to być optym...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Fundacja Wiewiórki Julii mimo pandemii edukuje najmłodszych Asysta

Mimo zagrożenia związanego z koronawirusem, Fundacja Wiewiórki Julii nie ustaje w swoich działaniach edukacyjnych. Odbywają się one poprzez Facebooka oraz telefonicznie – przez specjalną infolinię. W ostatnich latach wolontariusze Fundacji Wiewiórki...

dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

"Zawsze są pacjenci, którzy nie mogą czekać" [WYWIAD] Lekarz

O prowadzeniu praktyki stomatologicznej w pierwszych dniach epidemii SARS-CoV-2 z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, trawestując tytuł powieści Gabriela G. Marqueza, jak wygląda stomatologia w czasach zara...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres