Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Witamina C i jej znaczenie dla zdrowia zębów i jamy ustnej

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Witamina C i jej znaczenie dla zdrowia zębów i jamy ustnej

Witamina C i jej znaczenie dla zdrowia zębów i jamy ustnej

Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wiele z nich wpływa również na stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Do najważniejszych zalicza się witamina C. Warto więc wiedzieć, jakie jest jej znaczenie w stomatologii.

Witamina C należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest bardzo nietrwała, w łatwy sposób ulega rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury oraz tlenu. Na jej niedobory często cierpią palacze – stąd biorą się charakterystyczne dla nich drobne zmarszczki na skórze.

Witamina C i jej wpływ na jamę ustną

Witamina C zalicza się do grupy najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Chroni przyzębie przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować niszczenie komórek, z których zbudowane są tkanki. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu – jest to substancja tworząca m.in. dziąsła, włókna ozębnej, zębinę i kości. Zapewnia im również właściwą gęstość.

Wiele badań naukowych udowodniło związki między niskim poziomem witaminy C w osoczu a zwiększonym ryzykiem rozwoju zapalenia przyzębia. Wprowadzenie do diety pacjentów z zapaleniem przyzębia jednego grapefruita dziennie przez okres dwóch tygodni spowodowało znaczny wzrost poziomu witaminy C w ich organizmach oraz obniżenie częstotliwości krwawienia z dziąseł. Z kolei pracownicy plantacji cytrusów, którzy spożywają duże ilości świeżych owoców o wiele rzadziej borykają się z głębokimi kieszonkami przyzębnymi niż pracownicy plantacji zbóż.

Witamina C wykazuje również działanie antybakteryjne oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jej niedobory sprawiają, że zęby są bardziej podatne na występowanie próchnicy, a dziąsła staje się blade, bolesne, częściej krwawią. Zbyt małe ilości przyjmowanej witaminy C utrudniają również gojenie się ran po zabiegach stomatologicznych (np. implantologicznych) oraz regenerację błon śluzowych po chorobach wirusowych lub grzybiczych.

Gdzie można znaleźć witaminę C?

Witamina C znajduje się w wielu produktach codziennej diety. Wbrew pozorom, jej największych ilości wcale nie zawierają owoce cytrusowe. Bogate w witaminę C są m.in. zielone warzywa liściaste (sałata, szpinak), natka pietruszki, kiszona kapusta, pomidory, papryka, truskawki, ziemniaki, czarna porzeczka, dzika różna oraz czarny bez.

Warto przy tym pamiętać, że witaminę C bardzo trudno przedawkować. Dzieci do 6. roku życia powinny przyjmować około 40-45 mg witaminy C na dobę, u starszych dzieci i osób dorosłych dawka ta wzrasta do około 60 mg na dobę. W okresie szczególnego ryzyka infekcji i przeziębień można spokojnie przyjmować nawet 90 mg witaminy C dziennie – jej nadmiar zostaje bowiem wydalony z moczem. Jedynie bardzo długie spożywanie o wiele wyższych ilości tej substancji może powodować objawy przedawkowania, do których zaliczają się m.in. zaburzenia pracy układu nerwowego i pokarmowego.

Jakie produkty warto jeść, aby mieć zdrowe zęby? Wątpliwości rozwiewa psychodietetyk Anna Schroeder z Poradni Nutri Centrum w Łodzi.

AF
Fot. Mizianitka, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

Kamień nazębny a zdrowie stawów - Dentonet.pl
Ranking zdrowia jamy ustnej w UE - Polska przed Austrią Lekarz

Badanie przeprowadzone w bieżącym roku w większości państw Unii Europejskiej (bez Cypru, Czech i Luksemburga) oraz dwóch spoza Unii ujawniło stan zdrowia uzębienia mieszkańców Starego Kontynentu z uwzględnieniem kilku czynników – zarówno pozytywnych,...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020 tylko w sieci Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się komunikat, w którym poinformowano o odwołaniu wszystkich wydarzeń, imprez i eventów mających być częścią obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)....

Marzec – miesiąc zdrowia jamy ustnej dzięki uchwale PTS-u Lekarz

Dzięki naturalnemu przedłużeniu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), marzec – z perspektywy promocji profilaktyki i higieny – stał się najważniejszym miesiącem w roku. Marzec został ogłoszony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej dzięki specjalne...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres