Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek

Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek

Jednym z głównych zagrożeń w pracy asysty stomatologicznej jest możliwość kontaktu z osobami borykającymi się z chorobami zakaźnymi, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Praca z takimi pacjentami wymaga od zespołu stomatologicznego zachowania szczególnych środków ostrożności.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna wywoływana przez wirus HCV. Według statystyk, w Polsce zarażonych wirusem może być od 150 do 250 tys. osób dorosłych, jednak tylko co dziesiąta z nich wie o swojej chorobie. Najczęściej spotykane objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C to przewlekłe osłabienie i zmęczenie, bóle mięśni i stawów, nudności, wymioty, wzdęcia, zmniejszenie masy ciała i utrata apetytu, nadmierna senność, świąd skóry i jej zażółcenie.

Wirus HCV – jak się przenosi?

Wirus HCV znajduje się zarówno we krwi, jak i innych tkankach osoby zarażonej. Dlatego szczególną ostrożność powinien zachować personel medyczny, który udziela choremu jakichkolwiek świadczeń zdrowotnych, w tym również zespół stomatologiczny. Do zakażenia może dojść bowiem przez kontakt uszkodzonej tkanki osoby zdrowej z zakażonymi tkankami chorego. Sytuacją sprzyjającą zarażeniom są m.in. zabiegi stomatologiczne.

Wirus HCV – jak się chronić?

Każdą asystentkę stomatologiczną obowiązują w pracy zasady higieny, które mają chronić ją przed ewentualnym zakażeniem. Warto bowiem wiedzieć, że jeśli dojdzie do zarażenia wirusem HCV u asystentki, zanim zauważy ona u siebie objawy choroby może zupełnie nieświadomie przenosić wirusa na inne osoby: pacjentów, pozostałych członków zespołu stomatologicznego, a także rodzinę. Dlatego podczas pracy z chorym na wirusowe zapalenie wątroby należy koniecznie przestrzegać następujących reguł:

•    używać – tam, gdzie to możliwe – jednorazowych narzędzi stomatologicznych,
•    dokładnie oczyszczać, dezynfekować i sterylizować narzędzia stomatologiczne wielokrotnego użytku,
•    używać rękawic ochronnych i zmieniać je po każdym pacjencie,
•    nosić ubrania ochronne (fartuchy, czepki, maski)
•    maksymalnie skracać drogę odpadów medycznych do utylizacji,
•    moczyć wyciski protetyczne w roztworze lizoforminy przed wysłaniem ich do laboratorium protetycznego.

Niezwykle groźną sytuacją jest skaleczenie się narzędziem, które miało wcześniej kontakt z krwią pacjenta. W przypadku osób z wirusem HCV samo przemycie i opatrzenie skaleczenia nie wystarcza. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do specjalistycznej placówki, gdzie ocenione zostanie ryzyko zakażenia, przeprowadzone zostaną badania krwi i zastosowane ewentualne leczenie poekspozycyjne.

Oczywiście inną kwestią pozostaje to, czy pacjent jest świadomy swojej choroby. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem pomagającym uchronić się przed ewentualnym zakażeniem pozostaje przestrzeganie zasad higieny podczas pracy z każdym pacjentem.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu stomatologów, asystentek i higienistek wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

AF
Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie w dobie COVID-19 – uwagi ministerstwa Asysta

W najnowszych wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazły się ogólne zapisy dotyczące bezpieczeństwa w gabinecie. Poruszono m.in. kwestie odpowiedniego przygotowania do zabiegu, zdejmowania środków ochrony osobiste...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 chorobą zawodową lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Ministerstwo zdrowia uznało Covid-19 – chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 – za chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczki - Dentonet.pl
Maseczki mogą w różnym stopniu chronić przed zakażeniem Asysta

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnił PAP mikrobiolog dr Toma...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres