Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Weź na ząb: Madryt (wakacyjny cykl turystyczny Dentonetu)

Publikacja:
Weź na ząb: Madryt (wakacyjny cykl turystyczny Dentonetu)

Weź na ząb: Madryt (wakacyjny cykl turystyczny Dentonetu)

Monumentalny, elegancki, przyjazny, bezpieczny, relatywnie niedrogi. Przymiotniki opisujące Madryt (hiszp. Madrid) można mnożyć, ale żaden z nich, nawet najbardziej surowy w ocenie, nie zmienia pozytywnego wrażenia, jakie na gościach wywiera ponadtrzymilionowa stolica Hiszpanii. Do jej zalet zaliczyć można i tę, że …nie jest Barceloną, która z powodu gwałtownie rosnącej w ostatnich latach popularności dołączyła do grona miast o każdej porze roku niemal okupowanych” przez rzesze turystów. W stolicy, przy znacząco niższej liczbie przyjezdnych, można wciąż bez większych przeszkód dyskretnie podpatrywać codzienne życie madrileños.

Jak na warunki hiszpańskie, Madryt jest relatywnie młodym miastem – co prawda istniał już w II w. p.n.e., ale nie odgrywał znaczącej roli aż do 1561 r., gdy z nieodległego Toledo przeniesiono tu stolicę kraju. Przekształcona w pałac królewski arabska twierdza (Alkazar) nie przetrwała dwóch stuleci – po katastrofalnym pożarze w wigilię roku 1734 siedziba królewska zyskała obecną, barokową formę. Spośród 2800 pomieszczeń na zwiedzających (wstęp 11 €; zakaz fotografowania) czekają dwa tuziny utrzymanych w odcieniu kremu i różu najbardziej reprezentacyjnych sal, które odzwierciedlają majestat i możliwości finansowe władców el imperio en el que nunca se pone el sol (imperium, nad którym nie zachodzi słońce).

Naprzeciw pałacu, dokładnie na osi siedziby monarszej i dziedzińca honorowego wznosi się imponująca Catedral de la Almudena. Świątynia stoi w miejscu zburzonego w 1083 r. meczetu, a na jej tyłach do dziś zachowały się mauretańskie fortyfikacje (IX w.) miasta znanego wówczas jako Majrīṭ. Choć w sylwecie gigantycznej budowli łatwo dostrzec wpływy architektury barokowej i klasycystycznej, katedrę wzniesiono w 2 połowie XX w., a jej konsekrację przeprowadził w 1993 r. Jan Paweł II. Generalnie stolica arcykatolickiej przez stulecia Hiszpanii może zaskakiwać relatywnie małą liczbą świątyń. Duża w tym „zasługa” Francuzów, których kilkuletnie rządy w okresie napoleońskim oznaczały wielkie zmiany w tkance miasta, polegające na „przewietrzeniu” ciasnego do granic możliwości śródmieścia. A że rewolucyjnej Francji nie było po drodze z religią, ofiarą przekształceń urbanistycznych podszytych polityką i ideologią padło wiele madryckich świątyń i klasztorów. Dziś także te, które przetrwały do naszych czasów (np. San Isidro el Real, San Andrés, San Francisco el Grande) bywają często zamknięte, przez co ich zwiedzanie może być utrudnione.

Madryt2 - Dentonet.pl

Wędrując wąskimi uliczkami starówki nie sposób nie trafić na Plaza Mayor – zgodnie z nazwą główny plac tej części miasta. Rówieśnik stołeczności Madrytu otoczony jest spójnymi stylowo, nieco surowymi gmachami o malowanych fasadach w odcieniu brązu, z położonym na środku konnym pomnikiem Filipa III (1619). W przeszłości plac pełnił funkcje miejskiego forum – odbywały się tu koronacje królewskie, corridy, przedstawienia teatralne, festyny ku czci patrona miasta – św. Izydora, procesy heretyków i publiczne egzekucje, a dziś, poza turystami, wypełniają go uliczni grajkowie, performerzy i sprzedawcy podrabianych wyrobów luksusowych marek.

Madryt3 - Dentonet.pl

O ile Plaza Mayor należy do ulubionych destynacji turystów, sercem współczesnego Madrytu jest Plaza de Puerta del Sol – „punkt zerowy” Hiszpanii, od którego mierzy się odległości w całym kraju. Z tutejszej stacji metra na półokrągłą płytę placu niemal bez przerwy wylewają się fale ludzi, którzy następnie przemieszczają się pobliskimi uliczkami i pasażami stanowiącymi handlowe serce miasta. Wielu madrileños przybywających na „Sol” umawia się ze znajomymi pod pomnikiem niedźwiedzia wspinającego się na drzewko truskawkowca (motyw ten widnieje w herbie miasta) lub klasycznym w formie, choć całkiem współczesnym (1994) konnym monumentem Karola III, zwanego, ze względu na zasługi dla miasta, „najlepszym burmistrzem Madrytu”.

Madryt4 - Dentonet.pl

Z Puerta del Sol niedaleko na Gran Vía, uznawaną za najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta, pełną butików najlepszych projektantów mody, eleganckich sklepów, teatrów i najmodniejszych kawiarni. Gran Vía jest także dobrym przykładem ewolucji architektury miasta na przestrzeni pierwszego półwiecza XX stulecia. Od strony wschodniej arterię otwiera bodaj najbardziej efektowna madrycka kamienica – nakryty eklektyczną kopułą gmach Metrópolis (1911), a jej zachodni kraniec stanowi Plaza de España z najwyższymi gmachami frankistowskiego Madrytu oraz równie wertykalnym pomnikiem Cervantesa (pisarzowi towarzyszą bohaterowie jego najsłynniejszej powieści – Don Kichot i Sancho Pansa).

Zaledwie parę kroku od handlowej Gran Vía stolica odsłania inne, bardziej kameralne, a przy tym znacznie mniej ekskluzywne oblicze – w dzielnicach, takich jak Malasaña czy Chueca obok hipsterskich barów z głośną muzyką i galerii sztuki spoza głównego nurtu napotkać można liczne ślady odchodzącego już Madrytu – maleńkie punkty rzemieślnicze, zakłady perukarskie, czy sklepiki farbiarskie.

Madryt5 - Dentonet.pl

Gdy wspomniany Karol III (1759–1788), panujący wcześniej w Neapolu, przybył do Madrytu, by objąć rządy po zmarłym bracie, skonstatował, że miasto nie prezentuje się zbyt elegancko i zarządził wytyczenie szerokich bulwarów we wschodniej części stolicy. Efektem pracy królewskich urbanistów i rzeźbiarzy jest Paseo del Prado – elegancka, wypełniona zielenią aleja z licznymi placami, których ozdobę stanowią pełne wdzięku barokowe fontanny, m.in. Neptuna, Apollina i frygijskiej bogini urodzaju Kybele.

Okolice Paseo del Prado zwane są Złotym Trójkątem Sztuki. Na odwiedzenie Prado, szczycącego się najcenniejszymi – po Luwrze i Muzeum Brytyjskim – zbiorami malarstwa europejskiego (w tym największą na świecie kolekcją dzieł twórców tej miary co Velázquez, Goya i el Greco) warto zarezerwować cały dzień (wstęp 7–14 €). Położone w jego pobliżu muzeum baronów von Thyssen-Bornemisza ustępuje rozmiarem kolekcji, ale nie klasą zgromadzonych dzieł. Z kolei miłośnicy sztuki nowoczesnej nie powinni pominąć Museo Reina Sofía, gdzie podziwiać można prace takich sław sztuki XX wieku, jak Picasso, Dalí czy Miró. Notabene Muzeum Królowej Zofii dzieli tylko parę kroków od głównego madryckiego dworca kolejowego – Atocha, który w zbiorowej pamięci zapisał się jako miejsce ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Kaidę w 2004 roku (191 zabitych i ponad 2000 rannych). Warto dodać, że każdą z trzech wspomnianych placówek muzealnych można w określonym dniu tygodnia i godzinach zwiedzać bezpłatnie.

Madryt6 - Dentonet.pl

W sąsiedztwie Złotego Trójkąta Sztuki i prestiżowej dzielnicy Los Jerónimos usytuowane są „zielona płuca” Madrytu, czyli Park Retiro, udostępniony zwiedzającym już w XVIII w. Na 120 hektarach wypielęgnowanej przestrzeni znaleźć można liczne akweny, reprezentacyjne budowle (z XIX-wiecznym Pałacem Kryształowym na czele), pomniki monarchów Kastylii, Aragonii i Hiszpanii oraz fontanny, w tym Upadłego Anioła (1885), uznawaną za jedyny na świecie pomnik szatana. Po przeciwnej, zachodniej części śródmieścia warto udać się do Casa de Campo – największego miejskiego zieleńca, który jeszcze 100 lat temu służył jako królewskie tereny łowieckie. W jego granicach znajduje się m.in. madryckie zoo i 20-hektarowy park rozrywki (Parque de Atracciones de Madrid; wstęp 18,90–31,90 €), a w pobliskim Parque del Oeste podziwiać można podarowaną Hiszpanii przez rząd Egiptu świątynię Amona i Izydy z Debod nad Nilem (II w. p.n.e.).

Mekką fanów futbolu jest stadion (Estadio Santiago Bernabéu) i muzeum najsłynniejszego chyba klubu piłkarskiego na świecie – Realu Madryt. Usytuowany w północnej części stolicy kompleks udostępnia zwiedzającym (wstęp 13 €) m.in. galerię trofeów zdobytych w krajowych i międzynarodowych pucharach oraz koszulki, korki, fotografie i inne pamiątki po najsłynniejszych graczach „Królewskich”.

Madryt7 - Dentonet.pl

Położony na płaskowyżu w środku Półwyspu Iberyjskiego Madryt najlepiej odwiedzić poza sezonem, ponieważ latem rozpalona promieniami słońca stolica niemal dusi się od upału, którego nie łagodzą deszcze (średni miesięczny opad w sierpniu nie przekracza 1 cm!). Uwarunkowania klimatyczne nie pozostają bez wpływu na styl życia mieszkańców – wczesnym popołudniem Madryt oddaje się sieście, lepiej więc w tym czasie nie planować wizyty w sklepie (nieczynne zwykle między 14 a 17), restauracji lub kawiarni (większość zamyka swe podwoje w godzinach 16–19). Siłą rzeczy życie towarzyskie madrileños na dobre rozkwita dopiero po zmroku, z tego też powodu o stolicy Hiszpanii powiada się, że jest jedynym miastem w Europie, w którym korki na ulicach tworzą się …o świcie.

Madryt8 - Dentonet.pl

Jak każda metropolia, Madryt to nie tylko zabytki, kultura, tradycja, ale i kuchnia. Setki działających w mieście lokali oferuje potrawy niemal każdej kuchni i na każdą kieszeń, jednak z punktu widzenia przybysza z innej części kontynentu bodaj najbardziej interesujące są tradycyjne tawerny i casas (np. w okolicach staromiejskiego Plaza de Santa Ana) zdobione malowanymi płytkami ceramicznymi i wiszącymi u powały sztukami długodojrzewającej szynki (jamón). Już za kilka euro spróbować można w nich znakomitych tapas lub canapés, do których zamawia się lokalne wino lub – coraz częściej – piwo. W większości z nich panuje niezwykle przyjazna, niezobowiązująca atmosfera, a i ceny zwykle nie przyprawiają o ból głowy. Z kolei na śniadanie warto spróbować stołecznego przysmaku – churros, czyli lekko słonego, smażonego ciasta, często zwiniętego w formie ślimaka, którego kawałki odrywa się i macza w gęstej czekoladzie.

Artykuł autorstwa Tomasza Hankiewicza ukazał się w numerze 1(59)/2016 czasopisma e-Dentico, które od niedawna możecie czytać również w formie elektronicznej -> https://edentico.pl/. Przypominamy, że do 23 września trwa nasz wakacyjny konkurs fotograficzny, w którym do wygrania jest m.in. piaskarska Lunos. Szczegóły dotyczące konkursu znaleźć można na stronie -> https://www.konkurs-foto.pl/. Zapraszamy do wspólnej zabawy!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bezpieczne wykonywanie zawodu
Bezpieczne wykonywanie zawodu – nowy cykl szkoleń izb lekarskich Lekarz

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała dla lekarzy i lekarzy dentystów nowy cykl szkoleń „Bezpieczne wykonywanie zawodu”, których celem jest zapewnienie medykom m.in. wsparcia z zakresu prawnego oraz umiejętności miękkich. Do inicjatywy wars...

Polska mowi aaa
Trwa akcja „Polska mówi #aaa” - ruszył wakacyjny konkurs Lekarz

Chociaż kulminacja działań w ramach kampanii „Polska mówi #aaa” przypada na marzec, to jednak różnego rodzaju aktywności organizowane są przez cały rok. W ostatnim czasie odbyły się kolejne warsztaty dla przedszkolaków, zainaugurowano też konkurs „Cz...

mikrobiom jamy ustnej - Dentonet.pl
Cykl miesiączkowy a mikrobiom jamy ustnej kobiety Lekarz

Zmiany hormonalne podczas cyklu miesiączkowego nie pozostają bez wpływu na mikrobiologiczny ekosystem jamy ustnej kobiety. Związek pomiędzy niedostateczną higieną jamy ustnej a podwyższonym ryzykiem chorób ogólnoustrojowych został już dawno potwierdz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
top10
Top 10 najchętniej czytanych artykułów Dentonetu w 2021 r. Lekarz

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Przygotowaliśmy więc dla naszych Czytelników zestawienie dziesięciu najpopularniejszych artykułów z ostatnich dwunastu miesięcy. 10. Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych języka u 14-latka [CZYTAJ] Duże ...

top 10 2023
Top 10 najchętniej czytanych artykułów Dentonetu w 2023 roku Lekarz

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Jak zawsze przygotowaliśmy więc zestawienie dziesięciu najpopularniejszych artykułów portalu Dentonet.pl z ostatnich dwunastu miesięcy. 10. Ogromny wzrost liczby zakażeń wirusem HIV w Polsce Według infor...

top 10
Top 10 najchętniej czytanych artykułów Dentonetu w 2022 r. Lekarz

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Przygotowaliśmy więc dla naszych Czytelników zestawienie dziesięciu najpopularniejszych artykułów z ostatnich dwunastu miesięcy. 10. Gruczolak wielopostaciowy podniebienia u 12-latka Gruczolak wielopostac...