Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Warto wiedzieć o ubezpieczeniach

Publikacja:
Warto wiedzieć o ubezpieczeniach

Warto wiedzieć o ubezpieczeniach

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego wynika z przepisów prawnych – bardzo obszernych (link do przepisów .
Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej – każdy podmiot leczniczy zobowiązany jest posiadać umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

W nawiązaniu do przepisów prawnych – po pierwsze musicie Państwo wiedzieć, że wykupując ubezpieczenie obowiązkowe, w treści polisy musi być podana prawidłowa podstawa prawna. W przeciwnym wypadku może się okazać, że polisa była jedynie dowodem pozwalającym na zaksięgowanie kosztu składki, ale nie dawała żadnej ochrony.

Po drugie – w przepisach jest mowa o minimalnych sumach gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego. Niby to proste i nieskomplikowane, ale zdarza się, że rejestrując podmiot leczniczy, rejestrujecie go Państwo jako tak zwaną „chirurgię jednego dnia”. To już jest „szpital” – ze wszystkimi dalszymi konsekwencjami ubezpieczeniowymi.
Po trzecie – przytoczony został zakres tego ubezpieczenia. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia i wyłączenia. Po wnikliwej analizie Rozporządzenia MF możemy zobaczyć, że pomimo szerokiego zakresu ubezpieczenia, nie wszystkie aspekty naszej działalności medycznej znajdą „realne pokrycie ubezpieczeniowe” w tym ubezpieczeniu.

Czy to oznacza, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego nie chroni w pełni stomatologów?
Niestety, muszę potwierdzić te obawy.

Jednak (na szczęście) sprawa nie jest beznadziejna, a system ubezpieczeń dobrowolnych pozwala wypełnić tę „ustawową lukę”.

Mamy dwa główne problemy.
Pierwszy to kwestia wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej.
Tylko jeden ubezpieczyciel (T.U. INTER Polska S.A.) dopuszcza możliwość podniesienia jej wysokości (niestety tylko tę część dotyczącą odpowiedzialności na jedno zdarzenie). Pozostali ubezpieczyciele nie dopuszczają takiej możliwości.
Rozwiązaniem tego problemu może być wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia dobrowolnego, które będzie spełniało nie tylko rolę uzupełnienia zakresu ochrony, ale i funkcję ubezpieczenia nadwyżkowego (należy pamiętać, że oba takie ubezpieczenia MUSIMY wykupić u tego samego ubezpieczyciela).

Drugi – to problem tak zwanego „rażącego niedbalstwa”.
Zapytacie Państwo, czym jest w tym przypadku „rażące niedbalstwo”? W polskim prawie niestety nie znajdziemy jego definicji. Dlatego w każdym przypadku to sąd będzie decydował, czy do niego doszło. Na szczęście – bo jego udowodnienie wcale nie jest aż tak proste.
Jakie mogą być jednak konsekwencje takiej sentencji wyroku?
Ubezpieczyciel z tytułu udzielania ochrony ubezpieczeniowej w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wypłaci całą zasądzoną kwotę poszkodowanemu pacjentowi lub jego rodzinie, a następnego dnia skieruje do nas roszczenie regresowe z żądaniem zwrotu całej wypłaconej sumy.
Jak to? Przecież Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno mówi, że ochroną objęte są działania (lub zaniechania), których przyczyną było rażące niedbalstwo.
Oczywiście, że tak. Ubezpieczyciel przecież wypłacił poszkodowanemu należne mu odszkodowanie …
Czy to oznacza, że pomimo posiadania ważnej i opłaconej polisy ubezpieczeniowej, możemy znaleźć się w sytuacji, w której nie będziemy mieli realnej ochrony ubezpieczeniowej?
Niestety tak.

Czy, i jak można się przed tym zabezpieczyć?
Część ubezpieczycieli dopuszcza stosowanie odpowiedniej klauzuli w ubezpieczeniu obowiązkowym, która wyłącza (znosi) prawo ubezpieczyciela do regresu wobec sprawcy szkody w przypadku „rażącego niedbalstwa”.
Innym rozwiązaniem jest posiadanie odpowiedniej umowy dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, z której ubezpieczyciel zaspokoi takie roszczenie regresowe.
Niestety i tutaj nie wszyscy ubezpieczyciele dopuszczają stosowanie takiego rozwiązania.
Czy na pozór najprostsze obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (analogicznie jak obowiązkowe ubezpieczenie OC „komunikacyjne”) jest najbardziej skomplikowanym?
Tak. Muszę w pełni potwierdzić to stwierdzenie. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej są jednymi z najbardziej złożonymi umowami ubezpieczenia.

Więcej na ten temat będziecie mogli Państwo przeczytać w kolejnych artykułach.
Jak zawsze zachęcam Państwa do dyskusji na forum i bezpośredniego kontaktu e-mailowego lub telefonicznego:Broker ubezpieczeniowy – Krzysztof Bartuzel +48 608 039 149, +48 43 67 72 572, krzysztof_bartuzel@o2.pl, krzysztof_bartuzel@me.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-skierowanie - Dentonet.pl
E-skierowanie od jutra obowiązkowe - co trzeba wiedzieć? Lekarz

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. Według ustawodawcy, wdrożenie tego rozwiązania niesie szereg korzyści dla pacjentów i lekarzy. Jest to m.in. oszczędność czasu i zmniejszenie biurokracji. E-skier...

unit 4 850x638
Biofilm w przewodach unitów stomatologicznych - co trzeba wiedzieć? Lekarz

Unity stomatologiczne zasilane wodą są źródłem aerozolu wodno-powietrznego, który może być rezerwuarem różnych mikroorganizmów, również chorobotwórczych. W celu przeciwdziałania powstawaniu zakażeń powinno uwzględniać się jakość wody i wymagania w za...

leczenie stomatologiczne
Pomoc medyczna dla Ukraińców - co musi wiedzieć świadczeniodawca? Lekarz

12 marca 2022 r. weszła w życie - z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 r. - ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa) Przyznaje ona prawo do świadczeń medycznych, refundacji lekó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Maciej Mikolajczyk
Co trzeba wiedzieć o diagnostyce próchnicy u dzieci i dorosłych? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 9 stycznia można uzyskać dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych – przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyjątkowej ...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dentoexpress grafika artykul
Co warto wiedzieć o bezcukrowych gumach do żucia? Lekarz

Ponad 800 osób – lekarzy dentystów, studentów stomatologii, techników dentystycznych, asystentek i higienistek stomatologicznych – podczas targów Krakdent 2022 odwiedziło stoisko marki Orbit, poszerzając swoją wiedzę w zakresie właściwości bezcukrowy...

e-recepta - Dentonet.pl
Co lekarz dentysta musi wiedzieć o wystawianiu e-recept? Lekarz

Przypomnijmy – od 8 stycznia 2020 r. lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. W sytuacjach awaryjnych np. w przypadku niedostępności systemu informatycznego, można jednak wystawić tradycyjną receptę w pos...

Hempoil 850x400 2
Olej CBD - wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Pacjent

W ostatnim czasie preparat, który jest niezwykle popularny szczególnie u osób młodych, świadomych, które doskonale znają jego zalety i właściwości. Chodzi oczywiście o olej CBD! Chcesz wiedzieć o nim więcej? Czym jest, jak powstaje, czym się różni su...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
"Przedłużony COVID" – co dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

U części pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19, rozwijają się długotrwałe objawy – zespół określany jako „długi COVID”. Z badania opublikowanego pod koniec października można wnioskować, że lekarze, w tym stomatolodzy, powinni zdobywać wiedzę na ...

Polski Lad
Polski Ład – co musi o nim wiedzieć lekarz dentysta? Lekarz

Na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach pojawił się poradnik dla lekarzy i lekarzy dentystów dotyczący Polskiego Ładu, który wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r. Wchodzący w życie 1 stycznia 2022 r. Polski Ład to największa od la...