Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz „WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową”

„WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową”

Redakcja Dentonet

WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w październiku, a na kierunek lekarski chce przyjmować za rok – powiedział PAP płk Robert Gregulski, zastępca dowódcy Wojsk Medycznych. Na początek WAM chce zatrudnić 200 wykładowców.

„WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową”

W poprzedni piątek Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Odtwarzana po prawie 25 latach (została zlikwidowana w 2002 r.) uczelnia ma nie tylko kształcić lekarzy wojskowych, ale też wskazywać kierunki dla nowoczesnej medycyny polowej – zarówno dla wojskowych i cywilnych służb medycznych – na wypadek kryzysów czy konfliktu zbrojnego. O wizji wojskowej uczelni medycznej PAP rozmawiał z płk. Robertem Gregulskim, zastępcą dowódcy Wojsk Medycznych i pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. tworzenia WAM.

Mamy nadzieję formalnie utworzyć Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi już od 1 lipca. Wszystko wskazuje, że jest to możliwe, jeśli pod uchwaloną przez parlament ustawą uzyskamy podpis pana prezydenta. Jest to bardzo ważne zarówno dla Łodzi i dla MON-u, ale też dla całego kraju, bo uczelnia medyczna będzie miała wpływ na odporność państwa – powiedział płk Gregulski.

Dodał, że WAM będzie nie tylko kształcić lekarzy, ale też ratowników medycznych, a także szkolić żołnierzy oraz prowadzić działalność naukową w specjalizacjach, które pozwolą na ulepszanie metod leczenia i działania personelu medycznego w warunkach kryzysów. – Prace organizacyjne zmierzają do tego, żeby powołać medyczną jednostkę wojskową, która na czas wojny będzie zmobilizowana. Wszyscy pracownicy i studenci od razu staną się pełnoprawnymi żołnierzami i będą mieli odpowiedni przydział mobilizacyjny, a więc z góry określone zadania, i bez zbędnej zwłoki będą mogli przystąpić do realizacji zabezpieczenia medycznego – powiedział płk Gregulski.

Pytany, jaki będzie los obecnych studentów wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pułkownik wyjaśnił, że wszyscy, którzy rozpoczęli studia na kierunku wojskowo-lekarskim na cywilnej uczelni, ukończą tam proces dydaktyczny. Dotyczy to także studentów, którzy w tym roku rozpoczną studia na UMed. – Nie ma możliwości, żeby studenci przerwali studia, by rozpoczynać je w nowej uczelni. Wszyscy studiujący na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dokończą naukę na obecnych zasadach. Natomiast w dniu wejścia w życie ustawy o WAM, oni także staną się żołnierzami jednostki Wojskowej Akademii Medycznej. WAM zapewni im wszystko, czego będą potrzebować w wojsku – od sznurówek przez fartuchy po mundur – podkreślił.

Doświadczenia ze współczesnych konfliktów zbrojnych

Nowa uczelnia ma opierać swój program nauczania m.in. na doświadczeniach ze współczesnych konfliktów zbrojnych pod kątem udzielania pierwszej pomocy, ratowania rannych i ich ewakuacji z obszaru walk, a więc obejmie on nie tylko edukację lekarzy, ale też organizację całej polowej służby zdrowia.

Pomoc specjalistyczna musi być oddalona od linii styczności wojsk. Doświadczenia z konfliktu na Ukrainie wskazują na bardzo dużą rolę ratowników medycznych i ratowników pola walki na pierwszej linii frontu. Najszybciej przy rannym znajdują się jego koledzy, więc w systemie ratownictwa polowego duże jest znaczenie samopomocy i pomocy koleżeńskiej. Takie szkolenia prowadzi obecnie Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, które stanie się częścią składową Wojskowej Akademii Medycznej – podkreślił pułkownik.

Jak dodał, WCKM nie przerwie swojej działalności w czasie przechodzenia w struktury WAM, a wręcz przeciwnie – będzie rozwijać swoją działalność – tak, żeby objąć szkoleniem wszystkich żołnierzy.

Wydział Nauk o Zdrowiu powstanie jako pierwszy

Technicznie odtwarzanie uczelni medycznej w Łodzi ma wyglądać tak, że po wejściu w życie ustawy i utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej jako pierwszy powołany ma być Wydział Nauk o Zdrowiu. Plan przewiduje otwarcie w jego strukturze kierunku ratownictwo medyczne i rozpoczęcie w październiku roku akademickiego z pierwszym rokiem studentów.

Zamierzamy niezwłocznie złożyć wniosek do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego w roku akademickim 2027/2028. W pierwszych miesiącach przyszłego roku chcielibyśmy otrzymać takie pozwolenie i na przełomie czerwca i lipca rozpocząć pierwszy nabór kandydatów na kierunek lekarski na odtworzonej WAM – zapowiedział PAP pułkownik Gregulski.

Pułkownik Gregulski zaznaczył, że program dydaktyczny WAM będzie się składał z części spełniającej wymagania ministerstwa zdrowia koniecznych, żeby uzyskać tytuł lekarza, a dodatkowo w programie będzie wojskowa część studiów.

Uczelnia w praktycznej nauce zawodu lekarza oprze się na klinikach szpitala MSWiA w Łodzi, a brakujące oddziały uzupełni w przejętym od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Szpitalu Pirogowa. W ub. tygodniu listy intencyjne w sprawie przejęcia szpitala od marszałka województwa i współpracy ze szpitalem MSWiA podpisał w Łodzi Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON.

Potrzebnych 200 nauczycieli akademickich

Gregulski ocenił, że dla spełnienia stawianych przed uczelnią medyczną wymagań WAM będzie potrzebowała około 200 nauczycieli akademickich, których już szukała w Łodzi, ale też w innych ośrodkach uniwersyteckich z wyspecjalizowaną kadrą medyczną. – Mamy już chętnych, którzy chcą przyjechać do Łodzi z Warszawy, z Krakowa i z innych miejscowości w kraju. Kiedy przebrniemy przez fazę organizacyjną, będziemy podpisywać z nimi umowy o pracę – powiedział płk Gregulski.

Nie wykluczył, że w WAM wykładać będą także zagraniczni specjaliści w medycynie wojskowej, bo w ustawie jest zapisana możliwość kształcenia studentów zagranicznych, a do tego będą potrzebni nauczyciele akademiccy, również zagraniczni.

Pułkownik dodał, że chodzi o medyków wojskowych z armii państw, które mają w tej dziedzinie największe doświadczenie albo wiedzę medyczną. Wspomniał o lekarzach wojskowych z Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych. – Będziemy współpracować z naukowcami z zagranicy. Mamy kontakt z armią ukraińską, osobiście mam kontakty z dowódcą wojsk medycznych na Ukrainie generałem Anatolijem Kazmirczukiem. Ukraińscy żołnierze szkolą się w WCKM w Łodzi i nadal będą się tu szkolić. Zamierzamy rozwijać te kontakty – powiedział pułkownik.

Wojskowa Akademia Medyczna działała w Łodzi od 1958 do 2002 r., kiedy została zlikwidowana. WAM razem z Akademią Medyczną w Łodzi utworzyły nową uczelnię – Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Obecnie na terenie dawnego WAM – w strukturach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – działa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, które szkoli kadry sanitarne i medyczne dla wojska. Koszt reaktywacji WAM w Łodzi oszacowano na około 500 mln zł.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/

Proponowane

Dyplomy ukończenia studiów obowiązkowo w postaci elektronicznej Dyplomy ukończenia studiów obowiązkowo w postaci elektronicznej

Dyplomy ukończenia studiów obowiązkowo w postaci elektronicznej

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zmian w zakresie wydawania dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementami do dyplomów w postaci elektronicznej i jako dokumentów mobilnych w aplikacji mObywatel. Projektowane przepisy uszczegóławiają i porządkują regulację w zakresie wydawania dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementami do dyplomów w postaci elektronicznej jako ich obowiązkowej i podstawowej postaci. Dokumenty w postaci papierowej będą wydawane tylko na wniosek studenta lub […]
Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Wrocław: absolwenci UMED-u najlepsi na jesiennym LDEK-u

Tegoroczną jesienną sesję Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego zdominowali absolwenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajęli pierwsze miejsce w kraju, uzyskując średnią 152,68 pkt. – średnia ogólnopolska wyniosła 143,24 pkt. Jak podano w przesłanym przez uczelnię komunikacie, absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odnotowali również bardzo wysoką zdawalność – egzamin zaliczyły 93 osoby na 98 przystępujących do sprawdzianu. Do jesiennego egzaminu LDEK przystąpiło w całym kraju […]
Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025 Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

Przyszłość stomatologii zaczyna się dziś! Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii 2025

W sobotę 6 grudnia 2025 r. w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Konferencji Przyszłych Mistrzów Stomatologii – wydarzenia, które ma wesprzeć początkujących lekarzy w wejściu w zawód z pewnością siebie, praktyczną wiedzą i narzędziami niezbędnymi w codziennej pracy. Konferencja Przyszłych Mistrzów Stomatologii (KPMS) to wydarzenie zorganizowane przede wszystkim z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w stomatologii – są jeszcze na studiach lub tuż po ich zakończeniu, odbywają staż lub […]
SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

SUM: 12 chętnych na miejsce na stomatologii

Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń. Drugim pod względem popularności wśród kandydatów kierunkiem jest stomatologia, gdzie o jedno miejsce walczy 12 osób. Jak poinformowała PAP Patrycja Matusińska z biura prasowego uczelni, rejestracja elektroniczna na większość kierunków zakończyła się 11 lipca. Wyjątek stanowi […]

Najnowsze

Oral-B w grze Dentoexpress 2026 Oral-B w grze Dentoexpress 2026

Oral-B w grze Dentoexpress 2026

Firma Oral-B – światowy lider na rynku szczoteczek do zębów, posiadający w swojej ofercie m.in. manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, w tym szczoteczki magnetyczne – po raz kolejny była partnerem gry Dentoexpress, która odbyła się w ramach targów KRAKDENT 2026. Gra terenowa Dentoexpress od kilku lat jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów targów stomatologicznych KRAKDENT. Nie inaczej było w tym roku – w halach Expo Kraków […]
Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Sektor technologii stomatologicznej w I kwartale 2026 r. – stabilność mimo niepewności gospodarczej

Rynek technologii stomatologicznej rozpoczął 2026 r. w warunkach utrzymującej się niepewności makroekonomicznej, jednak dane za pierwszy kwartał wskazują na większą odporność sektora niż zakładały wcześniejsze prognozy. W ujęciu globalnym segment technologii stomatologicznych odnotował wzrost przychodów o około 3,5-4% roku do roku, przy jednoczesnym spadku dynamiki w segmencie sprzętowym o 2% oraz znaczącym wzroście w obszarze oprogramowania i rozwiązań cyfrowych na poziomie 9-10%. Pomimo presji inflacyjnej i ostrożności inwestycyjnej gabinetów […]
Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori? Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori?

Czy personel stomatologiczny jest bardziej narażony na zakażenie Helicobacter pylori?

Codzienna praca lekarza dentysty, asystentki stomatologicznej czy higienistki stomatologicznej oznacza bliski kontakt ze śliną, biofilmem bakteryjnym i aerozolem powstającym podczas zabiegów. Od lat naukowcy zastanawiają się, czy takie środowisko pracy może zwiększać ryzyko zakażenia Helicobacter pylori – bakterią odpowiedzialną za przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, a w części przypadków także za rozwój raka żołądka. Najnowszy przegląd systematyczny sugeruje, że ryzyko zakażenia w tej grupie zawodowej […]
Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji? Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji?

Implant to nie koniec leczenia. Jak powinien wyglądać program kontroli po implantacji?

Opuszczenie gabinetu stomatologicznego z osadzonym implantem często jest przez pacjenta interpretowane jako zakończenie leczenia. Z klinicznego punktu widzenia stanowi to jednak początek fazy podtrzymującej, której celem jest długoterminowa stabilizacja tkanek okołowszczepowych oraz utrzymanie przewidywalnych warunków funkcjonalnych rehabilitacji implantoprotetycznej. Współczesna implantologia, mimo bardzo wysokich wskaźników przeżycia implantów, wymaga wdrożenia systematycznego protokołu kontroli pozabiegowej obejmującego wizyty recall, profesjonalną higienizację oraz monitorowanie higieny jamy ustnej […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.