Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Walka o kasy fiskalne

Publikacja:
Walka o kasy fiskalne

Walka o kasy fiskalne

Trwa dyskusja prezesa NRL Macieja Hamankiewicza z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów Maciejem Grabowskim na temat prowadzenia ewidencji obrotu przy użyciu kas rejestrujących. NRL chce zniesienia kas, Ministerstwo Finansów ma swoje argumenty

Dyskusję wzbudziło pismo wiceministra finansów Macieja Grabowskiego z dnia 11 stycznia 2013 roku, dotyczące zwolnienia lekarzy z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu, przy użyciu kas fiskalnych. NRL chce zniesienia kas, Ministerstwo Finansów ma swoje argumenty na to, że kasy są potrzebne.

Jednym z koronnych argumentów MF jest, jak czytamy w liście, ”Ewidencja przy zastosowaniu kasy rejestrującej zapobiega ukrywaniu dochodów, poprzez zapewnienie kontroli nad rzetelnością deklarowanych przez podatników wysokości obrotów. Obowiązek ewidencjonowania w kasie dotyczy bowiem tych transakcji, w przypadku których nie ma bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur je dokumentujących”.

NRL odpowiada:” „Analizując obowiązek ewidencjonowania obrotu przy użyciu kas rejestrujących Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 11 stycznia 2013 r. kładzie nacisk na jeden tylko aspekt obowiązkowego rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych, mianowicie zapobieganie ukrywania dochodów. Wyrażając pełną aprobatę dla troski o stan dochodów publicznych, samorząd zawodowy lekarzy przypomina, że o zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania obrotu zgodnie z art. 111 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług decyduje nie jedno, lecz kilka kryteriów, w tym: wielkość i proporcja sprzedaży zwolnionej od podatku w danej grupie podatników, stosowane przez podatników zasady dokumentowania obrotu, możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ewidencji przy zastosowaniu kas, konieczność uwzględnienia korzyści wynikających z ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz faktu zwrotu podatnikom przez budżet państwa części wydatków na zakup tych kas, konieczność zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku i konieczność przeciwdziałania nadużyciom.

Ministerstwo Finansów zwraca też uwagę na fakt „Że obowiązek używania kas fiskalnych na również znaczenie z punktu widzenia ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Rejestracja transakcji powoduje, że dokument otrzymany przez konsumenta  – paragon fiskalny – zawiera dane dotyczące transakcji które umożliwiają konsumentowi… dochodzenie swoich uprawień z tytułu reklamacji”

NRL odpowiada: „Każdy lekarz prowadzi dokumentację medyczną swoich pacjentów. Trudno zakładać, że lekarz, który dokumentuje na piśmie fakt udzielenia świadczenia zdrowotnego będzie jednocześnie skłonny ukrywać fakt wykonania usługi w dokumentacji podatkowej. Stanowisko Ministerstwa Finansów, które deprecjonuje znaczenie dokumentacji medycznej jest nieprzekonujące”.

Ministerstwo Finansów jednak nie chce zgodzić się z tym stanowiskiem „ … Nie mogę zgodzić się ze stanowiskiem zaprezentowanym w przedmiotowym piśmie, że obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej jest wystarczającą gwarancją, że obroty z prowadzonej działalności leczniczej, będą ujęte w rozliczeniu podatkowym”.

NRL zwraca także uwagę na to że” Wątpliwe jest również to czy Skarb Państwa odniósł korzyści z tytułu nałożenia na lekarzy obowiązku rejestracji obrotu przy pomocy kas, brak jest bowiem danych przemawiających za tym, że koszty ponoszone przez Skarb Państwa na refundację kosztów zakupu kas fiskalnych przez lekarzy znalazły pokrycie w zwiększonych wpływach podatkowych od tej grupy podatników”.

Ministerstwo Finansów odpowiada: „ …Budżet państwa partycypuje w kosztach zakupu kasy rejestrującej. Zgodnie z powołanym przepisem (art. 111 ust.4 o VAT) podatnikom, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, przysługuje prawo do odliczenia od tego podatku kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcie ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu, nie więcej jednak niż 700 złotych”.

 

NRL zwraca również uwagę na fakt, że „Nie jest również celowe obniżanie limitu obrotu, po przekroczeniu którego podatnik musi zainstalować kasę rejestrującą, szczególnie jeśli zmiany limitu dokonywane są na mocy rozporządzenia wydawanego pod koniec roku podatkowego, kiedy podatnik nie ma już możliwości ograniczenia wielkości obrotu tak aby nie być objęty obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Poprzednio obowiązujący limit 40 tys. złotych został w obecnym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. obniżony do kwoty 20 tys. złotych. Konstrukcja przepisów, które nakazują badać obrót podatnika w roku poprzednim sprawia, że obniżenie limitu do kwoty 20 tys. złotych wywiera niekorzystny skutek również dla tych podatników, którzy w zaufaniu do tworzonego prawa, w poprzednim roku nie przekroczyli obowiązującego wówczas limitu 40 tys. złotych".  

Ministerstwo Finansów odpowiada „Zawężenie w rozporządzeniu z dnia 29 listopada 2012 roku, zakresu zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, przy zastosowaniu kas rejestrujących polegające na obniżeniu kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia z 40 tys. złotych do 20 tys. złotych wynika z koncepcji systematycznego i stopniowego ograniczania odstępstw od docelowego rozwiązania przyjętego w ustawie o podatku od towarów i usług jakim jest powszechny charakter prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych”.

Ministerstwo Finansów zwraca też uwagę na to, że” Zmniejszenie limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma przede wszystkim na celu zwiększenie rzetelności w prowadzeniu przez podatników ewidencji dla celów podatkowych. Ponadto prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zapewnia ochronę interesów ekonomicznych konsumenta”.

red KL

pełna wersja korespondencji NRL a MF na stronie www.nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kontrakt z NFZ - Dentonet.pl
Walka OIL o gabinety stomatologiczne z kontraktem z NFZ Lekarz

25 marca 2021 r. Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podjął jednogłośnie apel do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie funkcjonowania placówek stomatologicznych współpracujących z Funduszem. Jak czytamy w komunikacie, Konwent Prezesów...

Dentonet - zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej
Kasy online nieobowiązkowe dla podmiotów medycznych? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL zwróciła się do ministerstwa finansów o wyjaśnienie nieprecyzyjnych przepisów dotyczących zakupu kas online przed gabinety - również stomatologiczne - prowadzone w formie podmiotów leczniczych. Jakiś czas temu komisja sto...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Kasy on-line w gabinetach stomatologicznych - coraz bliżej Lekarz

Już tylko nieco ponad dwa miesiące zostały lekarzom dentystom na umieszczenie w gabinetach kas fiskalnych on-line. Trzeba to zrobić najpóźniej do 1 lipca 2021 r. Kasy fiskalne on-line – oprócz zapisu w pamięci fiskalnej i chronionej kasy – umożliwia...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kasa fiskalna - Dentonet.pl
Dentyści bez zwolnienia z obowiązku używania kasy fiskalnej? Lekarz

NRL sprzeciwia się proponowanym przez ministerstwo finansów zmianom, zgodnie z którymi lekarze dentyści nie będą mogli korzystać ze zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotów. Przyp...