Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wakacje – awaria aparatu ortodontycznego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wakacje – awaria aparatu ortodontycznego

Wakacje – awaria aparatu ortodontycznego

Jak powinniśmy postąpić, jeżeli podczas wakacji przytrafi nam się awaria aparatu ortodontycznego? Dziś druga część naszego stomatologicznego poradnika.

Problemy z aparatem ortodontycznym mogą się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Na przykład wtedy, gdy bierzemy udział w wyprawie na Kilimandżaro lub łowimy dorsze na środku Bałtyku. Czy można w takiej sytuacji samodzielnie naprawić odklejone klamerki, czy lepiej usunąć z zębów zepsuty aparat? Wielu pacjentów obawia się, że taka samowolna ingerencja w pracę ortodonty może zniweczyć dotychczasowe efekty leczenia i wpłynąć negatywne na ustawienie zębów. Inni ryzykują i pozbywają się wadliwego aparatu, zwłaszcza gdy jego noszenie wiąże się z dolegliwościami bólowym.

Po pierwsze, nie dopuszczajmy do awarii
Aparat stały jest przyklejony do zębów specjalnym klejem o dużej sile wiązania. Aby doszło do odklejenia zamka, konieczne jest użycie dużej siły. Powstaje ona podczas nagryzania bardzo twardych pokarmów lub przedmiotów (ołówek, długopis, paznokcie).
Jeżeli więc zależy nam na bezproblemowym urlopie, przestrzegajmy zaleceń swojego ortodonty. Nie żujmy gumy i zrezygnujmy z twardych cukierków, a pokarmy takie jak marchewki, jabłka, orzechy, owoce pestkowe, batony, skórki od chleba, sucharki i tosty itp. – jedzmy rozdrobnione lub w małych kawałkach.

Odklejony zamek
Bywa jednak, że mimo zachowania środków ostrożności, aparat i tak ulega uszkodzeniu. Najczęściej spotykaną awarią jest odklejenie zamka ortodontycznego. Zamek przesuwa się i rusza, jednak nie wypada, ponieważ nadal jest przymocowany do łuku specjalnymi ligaturami lub zatrzaskiem. Ruchomy, luźno wiszący na łuku zamek może jednak powodować pewien dyskomfort, choć najczęściej nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi.
Niekiedy zdarza się również, że odklejeniu ulegnie rurka (czyli ostatni element aparatu) i zsunie się z łuku. Należy wówczas zachować luźny element i przynieść go ze sobą na pierwszą po wakacjach wizytę.
Odklejenie się zamka na ogół nie wymaga natychmiastowego przyjazdu do gabinetu, warto jednak skontaktować się telefonicznie z lekarzem, scharakteryzować problem i poprosić o dalsze wskazówki.

Pęknięcie drutu ortodontycznego – jest poważniejszym rodzajem awarii, może bowiem spowodować podrażnienie błony śluzowej policzka, dziąsła lub wargi. Jeżeli ruchoma część nam przeszkadza, powoduje ranki i otarcia, należy wysunąć ją z zamka, używając w tym celu zwykłej pęsetki kosmetycznej. Należy chwycić za przednią część drucika i lekko pociągnąć do siebie.

Odklejenie pierścienia ortodontycznego – ruchomy pierścień może ocierać dziąsło oraz dociskać się do powierzchni zęba, wokół którego został zamontowany, stwarzając ryzyko rozwoju próchnicy. Jeżeli przez dłuższy czas nie mamy możliwości, aby udać się do ortodonty, należy pierścień samodzielnie usunąć.

Awarie aparatów ruchomych – najczęstszy typ uszkodzeń to pęknięcie akrylanowej płyty aparatu oraz pęknięcie lub odgięcie drucianego elementu. W każdym przypadku należy pozbierać uszkodzone części aparatu i umieścić je w pudełku. Najczęściej pęknięcia płyty udaje się skleić w laboratorium ortodontycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisków, natomiast odgięte części druciane niejednokrotnie udaje się ponownie dopasować w gabinecie.

W jaki sposób pomagają pacjentom lekarze ortodonci? Na czym polega leczenie aparatem ortodontycznym? Czy ortodonta jest w stanie zawsze spełnić oczekiwania pacjenta dotyczące wyglądu zębów? – na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Ewa Czochrowska.

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

aparat ortodontyczny - Dentonet.pl
Ortodoncja dziecięca: "Nadrzędny jest interes pacjentów" Lekarz

Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych z prowadzeniem leczenia ortodontycznego dzieci w związku z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy – Naczelna Rada Lekarska od kilku tygodni zwraca uwagę na występuj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ortodoncja - Dentonet.pl
Ortodoncja w czasach pandemii - NIL pyta o zasady leczenia Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo, w którym pyta o zasady udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży w czasie zagrożenia koronawirusem. Jak poinf...

eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres