Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wady i zalety chlorheksydyny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wady i zalety chlorheksydyny

Wady i zalety chlorheksydyny

Chlorheksydyna jest jednym z najczęściej używanych antyseptyków w stomatologii. Została odkryta w latach 50, podczas prac nad syntetycznymi lekami przeciwmalarycznymi i niemal natychmiast znalazła zastosowanie jako środek odkażający. Podczas testów klinicznych okazało się, że działa silnie na bakterie Gram-dodatnie oraz Gram- ujemne oraz na niektóre wirusy, drożdżaki i pierwotniaki. Jej działanie przeciwbakteryjne i bakteriobójcze polega na uszkadzaniu błony komórkowej bakterii, co powoduje śmierć komórki.

Co więcej – związek ten ma również zdolność do łączenia się z powierzchnią błony śluzowej jamy ustnej i płytką nazębną, skąd jest stopniowo uwalniany, przedłużając w ten sposób swoje działanie antyseptyczne. Dodatkową ważną cechą chlorheksydyny jest jej znikoma szkodliwość. Nie stwierdzono jej toksycznego działania na nabłonek jamy ustnej, choć wyjątkowo może wywołać miejscową nadwrażliwość.

Zastosowanie chlorheksydyny w stomatologii

Zauważono, że chlorheksydyna hamuje odkładanie płytki nazębnej i co za tym idzie – działa przeciwzapalnie, dlatego może być stosowana do leczenia zapaleń dziąseł. Mechanizm tego zjawiska można wyjaśnić następująco: preparat z jednej strony zmniejsza liczbę bakterii w ślinie nawet o 95%, z drugiej – blokuje kolonizacje i wzrost bakterii na powierzchni szkliwa. Jako środek o ładunku ujemnym jest przyciągany do białek na powierzchni zębów i błony śluzowej, skąd przez dłuższy czas jest uwalniany w formie aktywnej.

I właśnie to przedłużone działanie chlorheksydyny jest szczególnie ważne podczas leczenia. Większość płukanek do ust traci swoją aktywność po kilku minutach, tymczasem chlorheksydyna utrzymuje się w jamie ustnej około 8 godzin, a w ślinie – po płukaniu ust przed snem – nawet do 12 godzin.

Chlorheksydyna jest również wykorzystywana w leczeniu endodontycznym jako środek płuczący, szczególnie przy powtórnym leczeniu kanałowym. Ponadto stosuje się ją do odkażania jamy ustnej przed niektórymi zabiegami (skaling, ekstrakcje), a także w celu ułatwienia utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych. Wielu chirurgów dentystycznych, parodontologów czy implantologów przepisuje swym pacjentom płukanki z chlorheksydyną, ponieważ przyspieszają one gojenie się ran oraz zmniejszają stany zapalne tkanek.

Na zakończenie warto dodać, że chlorheksydyna ma również zastosowanie jako środek do odkażania wycisków oraz uzupełnień protetycznych, a także jako preparat wspierający leczenie kandydozy.

O czym warto pamiętać stosując chlorheksydynę

Niestety, chlorheksydyna posiada pewne wady. Najczęściej spotykanymi działaniami ubocznymi długotrwałej terapii z zastosowaniem chlorheksydyny są: brunatne przebarwienia zębów, języka, wypełnień z materiałów złożonych oraz szkło-jonomerowych. Sporadycznie zdarzają się także podrażnienia błony śluzowej i przejściowe zaburzenia smaku. Należy jednak podkreślić, że objawy te mają charakter przejściowy i są zupełnie odwracalne po zaprzestaniu terapii.

Preparaty z chlorheksydyną

Obecnie preparaty chlorheksydyny są sprzedawane w formie płukanek oraz w postaci past, żelów lub lakieru. Badania wykazały, że największą skutecznością charakteryzują się płukanki oraz żele chlorheksydynowe – pasty do zębów zawierają bowiem składniki, które w znacznym stopniu osłabiają działanie chlorheksydyny.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

telestomatologia - Dentonet.pl
Telestomatologia – zalety wizyty online Lekarz

Diagnoza pacjenta w gabinecie stomatologicznym niekiedy wymaga – zwłaszcza w bardziej złożonych przypadkach – uzyskania opinii innego lekarza. Może być to jednak trudne: trzeba ponownie umówić się na wizytę, co wymaga czasu i generuje dodatkowe koszt...

Zalety zakupów przez Internet dla lekarza dentysty - poradnik Lekarz

Lekarze stomatolodzy – zwłaszcza ci prowadzący własne gabinety i kliniki – rzadko mogą pozwolić sobie tylko i wyłącznie na leczenie pacjentów. Obowiązkiem, który zabiera mnóstwo czasu, jest dla nich także zarządzanie gabinetem, na które składa się m....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres