Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

W mózgu niemowlęcia znaleziono zęby

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
W mózgu niemowlęcia znaleziono zęby

W mózgu niemowlęcia znaleziono zęby

To pierwszy taki przypadek, by w mózgu 4-miesięcznego niemowlęcia – na skutek rzadkiego guza mózgu – znaleziono w pełni uformowane zęby.

Chłopiec przeszedł operację i czuje się dobrze, chociaż będzie wymagał leczenia hormonalnego, ponieważ nowotwór zakłócił rozwój przysadki mózgowej.

Lekarze podejrzewali, że coś może być nie tak, ponieważ wydawało się, że głowa chłopca rośnie szybciej niż jest to typowe dla dzieci w jego wieku. W badaniu stwierdzono guz zawierający struktury, które wyglądały bardzo podobnie do zębów zwykle znajdujących się w dolnej szczęce.

Dziecko przeszło operację usunięcia guza. Okazało się wtedy, że zawierał on w pełni uformowane zęby. Po analizie tkanki nowotworowej lekarze stwierdzili, że był to czaszkogardlak (craniopharyngioma), rzadki guz mózgu, który może osiągnąć rozmiary większe od piłki golfowej.

Naukowcy podejrzewali, że nowotwory te powstają z tych samych komórek, które biorą udział w tworzeniu zębów, ale do tej pory nie mieli takiego przypadku.

Zdarzały się wcześniej przypadki znajdowania zębów w mózgach ludzi, ale tylko w guzach znanych potworniakami, które są unikalne wśród nowotworów, ponieważ zawierają wszystkie trzy rodzaje tkanek znajdujących się w wczesnym stadium embrionu ludzkiego – powiedział dr Narlin Beaty, neurochirurg z University of Maryland Medical Center, który przeprowadził operację.

W przeciwieństwie do potworniaków czaszkogardlaki mają tylko jedną warstwę tkanki. Powszechnie zawierają osady wapnia, ale kiedy wyciągnąłem cały ząb, to było niesłychane. Nie na co dzień można znaleźć zęby w guzach mózgu, a w przypadku czaszkogardlaka to chyba pierwszy taki przypadek – mówi dr Beaty.

Według National Cancer Institute guzy te są najczęściej diagnozowane u dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Sprawa chłopca rzuca nowe światło na te rzadkie nowotwory i dostarcza dowodów, że czaszkogardlaki rzeczywiście rozwijają się z komórek tworzących zęby.

Raport został opublikowany w „New England Journal of Medicine”.

Źródło: livescience.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres