Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

W 2010 roku NFZ zostanie podzielony na mniejsze jednostki

Brak komentarzy | Publikacja:

W 2010 roku NFZ zostanie podzielony na mniejsze jednostki

Akcja decentralizacja W 2010 roku dojdzie do podziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W miejsce obecnych 16 oddziałów powstać ma 7 funduszy, a nadzór nad nimi będzie sprawował nowo powołany urząd.

Rząd chce podzielić NFZ na kilka regionalnych towarzystw ubezpieczeniowych. Odpowiedni projekt ustawy jest obecnie konsultowany. Plan zakłada, że już za dwa lata Fundusz zostanie podzielony na siedem części. Najważniejszym założeniem projektu nowej ustawy jest decentralizacja i demonopolizacja Narodowy Fundusz Zdrowia.

Siedziby towarzystw będą mieściły się w największych miastach – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie,

Katowicach i Gdańsku. Obecnie istniejące placówki NFZ zostaną wchłonięte przez nowe fundusze, które przejmą wszystkie umowy i kontrakty zawarte ze świadczeniodawcami.

W pierwszym etapie reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych, pacjenci nie będą mogli wybrać funduszu. Przynależność do danego funduszu zależeć będzie od miejsca zameldowania. Twórcy zmian zakładają, że każdy z nich przejmie co najmniej 10% ogółu osób ubezpieczonych w kraju.

Projekt zakłada, że od 2011 roku fundusze zyskają możliwość podpisywania kontraktów z placówkami medycznymi z całego kraju. Co ważne, świadczeniodawcy będą mogli zawierać umowy z kilkoma płatnikami, a pacjenci uzyskają pełną dowolność w wyborze ubezpieczyciela.

Ostatni etap zmian systemu to rok 2012, kiedy to oprócz funduszy publicznych będą mogły działać także prywatne. Wtedy też pacjenci będą mogli całkowicie zrezygnować z publicznego systemu i wpłacać składkę zdrowotną do prywatnego ubezpieczyciela.

Zdaniem ekspertów by korzyści z wprowadzanych zmian były odczuwalne, należy przystąpić do przekształceń zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Za zmianą prawną zakładów opieki zdrowotnej ma iść wzrost jakości świadczonych przez nie usług.

Wprowadzenie zmian to dobry sygnał dla świadczeniodawców, którzy nie będą uzależnienie od pieniędzy od jednego płatnika.

W związku z decentralizacją NFZ w przyszłym roku ma powstać Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Ma się on zająć kontrolą funkcjonowania funduszy. Jest to o tyle ważne, że NFZ dysponuje budżetem przekraczającym ponad 50 mld PLN.

opr. mz, na podstawie: Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zajęcia hybrydowe - Dentonet.pl
WUM, GUMED: zajęcia hybrydowe w nowym roku akademickim Lekarz

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Gdański Uniwersytet Medyczny poinformowały, że w nowym roku akademickim zajęcia da studentów – również stomatologii – odbywać się będą w trybie hybrydowym. Część z nich przeprowadzana będzie stacjonarnie, a część - t...

Studenci zostali poszkodowani? Wywiad ze studentką V roku Lekarz

- Program studiów jest dość przeładowany, nawet w normalnym trybie nauczania ciężko jest wyrobić pewne normy, dlatego to budzi moje największe obawy - czy da się nadrobić praktyczny materiał w ograniczonym czasie? Jak będą wyglądały zajęcia, dostępno...

egzaminy PES - Dentonet.pl
PES na ostatnim roku szkolenia - jak prawidłowo złożyć wniosek? Lekarz

Ministerstwo zdrowia na początku czerwca br. zdecydowało o udostępnieniu lekarzom możliwości przystąpienia do egzaminu PES na ostatnim roku szkolenia specjalizacyjnego. Teraz resort informuje, w jaki sposób lekarze nieposiadający Elektronicznej Karty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
egzamin PES - Dentonet.pl
Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne w tym roku bez części ustnej Lekarz

Minister zdrowia poinformował, że – biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną oraz apele środowiska lekarskiego – zamierza skorzystać z uprawnienia do odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu ustnego PES. Jak poinformowało ministerstwo zdrowi...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Przystąpienie do PES możliwe na ostatnim roku specjalizacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że procedowane są przepisy umożliwiające lekarzom i lekarzom dentystom, którzy ukończyli przedostatni rok szkolenia specjalizacyjnego, wystąpienie z wnioskiem o przystąpienie do PES. Zgodnie z treścią procedowanyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji