Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Używki cię zabiją

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Używki cię zabiją

Używki cię zabiją

Palenie tytoniu jest główną i bezpośrednią przyczyną rozwoju raka jamy ustnej. Substancje zawarte w dymie tytoniowym odpowiedzialne są za rozwój raka krtani, gardła i płuc – jednego z najgorzej rokujących nowotworów. 75% osób u których zdiagnozowano zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej to palacze. Używając wyrobów tytoniowych narażasz się na rozwój groźnych nowotworów w obrębie głowy i szyi. W większości tych zespołów chorobowych średnia przeżywalność od momentu wykrycia choroby nie przekracza 5 lat – to daje do myślenia.
 

Jeśli jednocześnie palisz i pijesz alkohol ryzyko to jeszcze bardziej zwiększa się aż 15 krotnie. Działanie substancji rakotwórczych z dymu papierosowego jest wzmacniane przez działanie alkoholu.
 

Palenie tytoniu przekłada się ponadto na zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki i pęcherza moczowego, a także chorób periodontologicznych, serca i oczywiście układu oddechowego.
 

Częste i intensywne spożywanie napojów alkoholowych, szczególnie wysokoprocentowych zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Pijąc dajesz szansę rozwoju nowotworów umiejscowionych w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
 

Zaobserwowano bardzo silny związek pomiędzy piciem alkoholu a występowaniem raka górnego odcinka przewodu pokarmowego. Alkohol jest bezpośrednią przyczyną rozwoju raka jamy ustnej, przełyku i gardła. Niemal 50% przypadków raka jamy ustnej, gardła i krtani wiąże się z nadmiernym piciem. W przypadku innych nowotworów, alkohol wywiera pośredni wpływ na ich rozwój poprzez nasilenie procesów rakotwórczych. Naukowcy podejrzewają, że alkohol ma związek z powstawaniem zmian nowotworowych w obrębie wątroby, sutka i jelita grubego.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Dezynfekujący żel z roślin zabija niemal 100% koronawirusa Asysta

Od bioluminescencyjnych zestawów po dezynfekujące roboty – największe firmy na świecie badają innowacyjne technologie, które mogą pomóc w skutecznej walce z koronawirusem. Naukowcy odkryli, że dla wirusów zabójcze może okazać się światło UV-C, powsta...

koronawirus - Dentonet.pl
Światło UV-C zabija 99,9% koronawirusa w ciągu kilku sekund Lekarz

Nawet 99,9% koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Dotyczy to także wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Dotychczas wirusy mogły być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UV-C o długości fali 254 nm, niebez...

nanopowłoka - Dentonet.pl
Opracowana w Polsce nanopowłoka zabija wirusy i bakterie Asysta

Maseczki na twarz mogą skutecznie chronić przed zakażeniem koronawirusem, nie zapewniają jednak całkowitej skuteczności. Większość wychwytuje jedynie duże kropelki wody. Ponadto, choć maska ​​może złapać wirusa i uniemożliwić mu dostanie się do nosa ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres