Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Używanie wykałaczki najstarszym zabiegiem higienicznym?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Używanie wykałaczki najstarszym zabiegiem higienicznym?

Używanie wykałaczki najstarszym zabiegiem higienicznym?

Nasi praprzodkowie nie znali pasty do zębów i nici dentystycznej, ale zdawali sobie sprawę z wagi dbania o higienę jamy ustnej. Badania naukowe zdają się potwierdzać fakt, że już 1,8 mln lat temu nasi pra-przodkowie używali źdźbła trawy jako wykałaczki.
Naukowiec amerykański prof. Leslea Hlusko na podstawie badań wysnuła teorię, że zęby człowieka z tego okresu noszą ślady zakrzywionych wyżłobień i co by dowodziło, że zapewne czyścili sobie zęby w ten sposób.
– Twarde, powodujące ścieranie szkliwa cząsteczki krzemu zawarte w trawie powodowały wspomniane prążki na zębach – twierdzi pani profesor. Gdyby rewelacje amerykańskiego naukowca się potwierdziły byłby to zapewne najstarszy udokumentowany zabieg higieniczny stosowany przez człowieka.
Źdźbła trawy o szerokości 1,5 do 2,6 mm mogły zostawić takie ślady na zębach. Aby udowodnić tę teorię prof. Hlusko pocierała przez 8 godzin trawę o zęby pobrane od pawiana. Potem kontynuowała eksperyment na zębach współczesnego człowieka. Na obu trawa zostawiła ślady niemal identyczne jak te widoczne na zdjęciach zębów wczesnych hominidów, uzyskanych techniką elektronowego skanowania mikroskopowego – powiedziała prof. Hlusko z Uniwersytetu w Illinois pismu New Scientist Magazine. Jakkolwiek teoria ta nie ma jeszcze wystarczającego wsparcia naukowego, bardzo prawdopodobne jest, że tak właśnie czyszczono zęby 1,8 mln lat temu.
Wszystkich używających wykałaczek chcemy uspokoić, że drewniane wykałaczki (umiejętnie stosowane) są bezpieczne, gdyż drzewo, w odróżnieniu od traw, nie zawiera cząstek krzemu.
 

 

na podstawie smile-on.com


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie rąk - Dentonet.pl
Higiena i używanie środków dezynfekujących ważne w walce z pandemią Asysta

Nie można rezygnować z przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez zakażeniem koronawirusem. Wciąż ważne jest noszenie maseczek i dbanie o higienę, szczególnie rąk, i używanie środków dezynfekujących – mówił ekspert z WUM na konferencji prasowej ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres