Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Utrata zębów może wskazywać na chorobę wieńcową

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Utrata zębów może wskazywać na chorobę wieńcową

Jak informuje amerykańskie pismo „Stroke – Journal of American Heart Association” utrata uzębienia (związana z chorobami dziąseł) może być objawem choroby wieńcowej.
 

Wstępne badania pod nazwą INVEST (Oral Infections and Vascular Disease Epidemiology Study) przeprowadzili naukowcy University of Minnesota w Minneapolis pod kierunkiem dr Moise Desvarieux.
 

Biorące w nich udział 711 osób to biali, czarni i latynosi powyżej 55. roku życia. U nikogo nie stwierdzono wcześniej chorób układu krążenia. Docelowo badaniami ma być objęte losowo wybranych 1050 osób z górnego Manhattanu.
 

Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy utratą zębów a subkliniczną, bezobjawową postacią miażdżycy tętnic szyjnych (które dostarczają krew do mózgu). U osób które straciły do dziewięciu zębów, wczesną miażdżycę stwierdzono u 45 procent, osoby bez 10 i więcej zębów miały miażdżycę w 60 procentach przypadków.
 

Prawdopodobnie utrata zębów jest wskaźnikiem przewlekłych stanów zapalnych dziąseł, a te – zaburzeń krążenia.
 

Stan tętnic oceniano za pomocą ultrasonografu, a zęby i dziąsła – w dokładnym badaniu stomatologicznym. Oceniono także ogólny stan zdrowia, status socjoekonomiczny i nawyki higieniczne.
 

Wcześniejsze prace sugerowały, że zapalenia dziąseł mogą mieć związek z miażdżycą, ale nie zajmowały się utratą zębów. Badania sponsoruje amerykański National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR).
 

 

 

źródło: www.americanheart.org

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dystans - Dentonet.pl
"Ograniczajmy spotkania – każdy może być zakażony" Lekarz

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzenian...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
RODO nie może być przeszkodą w walce z koronawirusem Lekarz

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował w komunikacie, że – zgodnie z przyjętą kilkanaście dni temu specustawą ws. walki z koronawirusem – przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

chore serce - Dentonet.pl
Przedwczesna utrata zębów zwiększa ryzyko chorób serca Lekarz

Według raportu zaprezentowanego podczas American College of Cardiology Middle East Conference 2019 utrata choćby jednego zęba przez dorosłą osobę znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u niej chorób układu krążenia. Takie wnioski wyciągnięto po badaniu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres