Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni?

Brak komentarzy | Publikacja:
Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni?

Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni?

Unit stomatologiczny to podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu – pracuje przy nim nie tylko lekarz dentysta, ale również np. higienistka stomatologiczna wykonująca zabiegi higienizacji. Niestety, mimo uwagi i koncentracji zdarzyć się może zniszczenie elementów unitu – w takiej sytuacji higienistka nie musi jednak stać na straconej pozycji i płacić za naprawę ze swojej kieszeni. Ubezpieczenie INTER dla higienistek i asystentek pokryje bowiem tego typu szkody.

Pracodawcy często powierzają pracownikom sprzęt, który ma służyć wykonywaniu przez nich obowiązków – najczęściej jest to laptop, telefon komórkowy, czasem służbowy samochód. Nie inaczej jest w gabinetach stomatologicznych – higienistki stomatologiczne pracują przy unitach stomatologicznych, piaskarkach czy z wykorzystaniem skalerów będących własnością pracodawcy, a więc gabinetu czy kliniki.

Zgodnie z artykułem 124. Kodeksu Pracy, w przypadku zniszczenia powierzonego przez pracodawcę mienia, pracownik odpowiada za powstałe w ten sposób szkody do pełnej wysokości, a więc także z uwzględnieniem utraconych korzyści. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli np. higienistka zniszczy unit, musi go naprawić, pokryć koszty naprawy lub – jeżeli został zniszczony doszczętnie – odkupić go lub zwrócić pracodawcy pieniądze. Uwaga! Pracodawca może potrącić kwotę odpowiadającą wysokości szkody z wynagrodzenia higienistki.

Na szczęście są sposoby, by higienistka wyszła z tego typu sytuacji bez szwanku na stanie swoich finansów. Potwierdza to historia pani Joanny, higienistki z Wielkopolski, która podczas wykonywanego zabiegu higienizacji nieumyślnie, aczkolwiek bezspornie zniszczyła końcówkę unitu, wobec czego zaszła konieczność jej wymiany. Pracodawca – zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy – obciążył kosztami naprawy urządzenia zatrudnioną na pełen etat higienistkę.

Kwota obciążenia zmieściła się w 3-krotności wynagrodzenia pani Joanny, która na szczęście nie musiała płacić tej sumy ze swojej kieszeni. Jest ona bowiem posiadaczką dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej INTER z sumą gwarancyjną 25 000 euro. W ramach pakietu otrzymała bezpłatne wsparcie prawne w postaci pisemnej opinii eksperta, a ubezpieczyciel zapłacił za higienistkę koszty naprawy zniszczonej końcówki unitu.

Każdy zawód medyczny jest obarczony ryzykiem związanym zarówno z potencjalnymi roszczeniami pacjentów, jak i możliwymi uszkodzeniami nowoczesnego i drogiego sprzętu medycznego. Nie inaczej jest w przypadku higienistek stomatologicznych. Dobre ubezpieczenie pozwala uchronić się przed przykrymi konsekwencjami chwili dekoncentracji, nieuwagi czy po prostu zwykłego pecha.

Materiał zewnętrzny partnera


POWIĄZANE ARTYKUŁY

gdy odpowiedzialnosc za smierc pacjenta ponosi lekarz
Odmawiasz pacjentowi leczenia? To koniecznie musisz wiedzieć! Lekarz

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale też Kodeksem Etyki Lekarskiej, lekarz w określonych sytuacjach ma prawo odstąpić od leczenia pacjenta. W tym przypadku jednak ma obowiązek m.in. wskazać "realne możliwości" uzyskania tego św...

DrSkrzypek00m
Polski unit stomatologiczny? Najlepszy wybór na trudne czasy! Lekarz

Na łódzkim Widzewie, w niczym nie wyróżniającym się bloku, mieści się od niedawna trójstanowiskowy gabinet stomatologiczny zespołu dr. Piotra Skrzypka – jednego z najlepszych łódzkich implantologów. Nowe miejsce to oczywista decyzja o nowoczesnych un...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji