Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody

Brak komentarzy | Publikacja:
Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody

Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody

Kamień nazębny może się tworzyć nawet na regularnie i starannie mytych zębach. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez dietę, aż po palenie papierosów. Nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną wielu groźnych chorób, z parodontozą na czele, dlatego warto co jakiś czas zgłosić się do dentysty na usuwanie kamienia nazębnego.

Proces tworzenia się kamienia nazębnego nie jest skomplikowany. Już kilka minut po umyciu zębów zaczyna się na nich tworzyć błona zbudowana z białek. Na niej osadza się płytka nazębna, zbudowana z resztek pożywienia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli płytka nie zostanie w porę usunięta poprzez szczotkowanie, stopniowo ulega mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Początkowo jest on widoczny w postaci ciemnych obwódek przy krawędzi dziąseł, ale z reguły jego większe ilości ukrywają się pod dziąsłami. Ten rodzaj kamienia jest o wiele groźniejszy, gdyż może powodować stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i szczotkowania, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, rozwija się parodontoza, która z kolei może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Tworzenie kamienia nazębnego ma wiele przyczyn. Najczęstszą jest oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choć pojawia się on także u osób, które myją zęby prawidłowo i regularnie. Do czynników sprzyjających powstawaniu kamienia nazębnego zaliczają się uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, wady zgryzu, źle wykonane plomby, a także dieta bogata w węglowodany i nabiał, które zagęszczają działającą antybakteryjnie ślinę.

Usuwanie kamienia nazębnego – skaling

Usuwanie kamienia nazębnego najczęściej przeprowadza się za pomocą skalingu. W zależności od tego, jaki obszar zęba ma zostać poddany zabiegowi, wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy jest wykonywany tylko na koronach, zaś drugi – w przypadku usuwania kamienia nagromadzonego w kieszonkach dziąsłowych.

Stomatolog może przeprowadzić skaling kilkoma metodami. Metoda tradycyjna to ręczne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą sierpów, motyczek i dłutek, ale jest ona pracochłonna, niedokładna i wybierana jedynie w wyjątkowych przypadkach. Metoda mechaniczna wykorzystuje niewielkie wiertła typu frez, które powodują odłamywanie się kamienia. Najbardziej nowoczesna i skuteczna jest jednak metoda ultradźwiękowa. Głowica urządzenia czyszczącego, czyli skalera, wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które rozkruszają kamień.

Czy skaling boli?

Wbrew stereotypowym opiniom, usuwanie kamienia nazębnego poprzez skaling nie jest bolesnym zabiegiem. Głowice skalera są zazwyczaj chłodzone wodą, więc pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu. Oczywiście należy liczyć się z tym, że po usunięciu kamienia odczuwalna jest chwilowa nadwrażliwość zębów. Dobrą metodą na złagodzenie tej dolegliwości jest wykonanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie ochroni powierzchnię zębów przed powstawaniem próchnicy.

Skaling powinien być przeprowadzany 1-2 razy do roku, a w przypadku palaczy – nawet 3-4 razy rocznie. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, pourazowe odklejanie siatkówki oka oraz rozrusznik serca.

Kamień nazębny to problem, który dotyczy nas wszystkich i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie niesie zagrożenie. Jak mu zapobiegać oraz o sposobach leczenia opowiadają specjaliści w tym zakresie.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zab martwy
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

usuwanie kamienia nazebnego
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji