Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Uśmiechajmy się jak najczęściej!

Brak komentarzy | Publikacja:
Uśmiechajmy się jak najczęściej!

Uśmiechajmy się jak najczęściej!

Jak co roku w pierwszy piątek października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Z tej okazji życzymy wszystkim naszym Czytelnikom, aby uśmiechali się do siebie jak najczęściej, jak najszczerzej i jak najpromienniej.

Pomysłodawcą tego niezwykle sympatycznego święta był Harvey Ball, amerykański artysta, który na początku lat 60. stworzył projekt uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Początkowo zaprojektowany przez Balla znaczek był przeznaczony dla pracowników firmy ubezpieczeniowej, jednak szybko stał się sztandarowym symbolem kontrkultury. Do jego popularności przyczynili się dwaj przedsiębiorczy bracia z Filadelfii (Bernard i Murray Spain), którzy do rysunku uśmiechniętej buzi dodali napis "Have a nice day" i rozpoczęli sprzedaż buttonów oraz koszulek.

Bardzo szybko ten prosty, niemal dziecinny rysunek podbił serce mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Do roku 1971 sprzedano ponad 50 milionów znaczków przedstawiających uśmiechniętą buźkę. "Smileya" pokochało zwłaszcza pokolenie hippisów – żółta buźka uśmiechająca się z naklejki na zderzaku garbusa stała się znakiem rozpoznawczym dzieci-kwiatów i obok znaczka "Victory" zajęła ważne miejsce w ikonografii tej subkultury.

Kolejne lata nie osłabiły popularności Smileya. Jego wizerunek ozdabiał kubki i breloczki, wisiorki, bransoletki, kolczyki i bluzy, T-shirty, torby na zakupy, piórniki, zeszyty, kalendarze, plakaty oraz poduszki. "Buźka" stała się również gwiazdą srebrnego ekranu, pojawiając się w wielu znanych filmach lat 90. (na przykład w Forreście Gumpie z rewelacyjnym Tomem Hanksem). Także i dziś rysunek Harvey Balla towarzyszy nam na każdym kroku – Smiley jest jednym z najczęściej używanych emotikonów na świecie i do dziś pozostaje międzynarodowym symbolem radości i szczęścia.

Have a nice day!
Ideą przewodnią Światowego Dnia Uśmiechu jest "Zrób coś dobrego i wywołaj uśmiech na chociaż jednej twarzy". Harvey Ball – zaniepokojony komercjalizacją Smileya, którego zawłaszczyła w pewnym momencie reklama, ustanawiając Dzień Uśmiechu powiedział: „(…) patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia". Uśmiechajmy się więc do siebie i dzielmy pozytywną energią – nie tylko dzisiaj, lecz w każdym innym dniu roku!


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji