Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Uśmiech dziąsłowy – jest na to rada

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Uśmiech dziąsłowy – jest na to rada

Uśmiech dziąsłowy – jest na to rada

Każdy z nas podczas uśmiechu chciałby, aby widać było jego piękne śnieżnobiałe zęby. Czasem jednak zdarza się, że gdy się uśmiechasz, zamiast zębów widać dziąsła. Ta przypadłości to tzw. gummy smile.

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.

Posiadacze gummy smile często wstydzą się uśmiechać, rezygnują z kontaktów towarzyskich, rzadziej spotykają się z płcią przeciwną. I choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości.

Uśmiechu dziąsłowego można się jednak pozbyć, jeśli naprawdę mamy z nim problem. U osób dorosłych leczenie jest jednak skomplikowane, wymaga bowiem interwencji chirurgicznej oraz ortodontycznej. Aparat ortodontyczny ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości.

„Najpierw specjalista sprawdza, jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć. Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut,- w zależności, jak dużą część dziąsła trzeba wyciąć, wykorzystuje się nóż do koagulacji. Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne” – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz. Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzyw i owoców, np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Uśmiech dziąsłowy to problem natury estetycznej, jeśli jednak ta cecha pogarsza Twoją jakość życia, zdecyduj się na jej wyeliminowanie.Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić także stomatolog.

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zaburzenia hemostazy w praktyce dentysty – już bez tajemnic! Lekarz

Blisko 1000 lekarzy dentystów zarejestrowało się na stronie Akademii Sensodyne, by wziąć udział w webinarach „Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie”, organizowanych przez firmę GSK, właściciela marek Sensodyne, Core...

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres