Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

USA: Organizacje stomatologów potępiają śmierć G. Floyda

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
USA: Organizacje stomatologów potępiają śmierć G. Floyda

USA: Organizacje stomatologów potępiają śmierć G. Floyda

Śmierć Afroamerykanina, 46-letniego George’a Floyda podczas interwencji policji w Minneapolis, odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych, a następnie w wielu państwach świata (także w Polsce), gdzie zorganizowano protesty pod hasłem Black Lives Matter (Życie Czarnych ma Znaczenie). Tragedię tę upamiętniły także niektóre amerykańskie organizacje lekarzy stomatologów.

George Floyd stracił życie 25 maja podczas aresztowania, w trakcie którego policjant przyciskał kolanem jego kark do ziemi, doprowadzając po kilku minutach do uduszenia zatrzymanego. Zdarzenie to wywołało gwałtowne protesty w USA, a także – po raz kolejny – dyskusję nad koniecznością wprowadzenia reform w procedurach stosowanych podczas interwencji policyjnych.

W związku z tym wydarzeniem, kilka stowarzyszeń działających na terenie Stanów Zjednoczonych wydało wspólne oświadczenie, w którym wzywają rodaków do wyeliminowania uprzedzeń, akceptacji dla różnorodności, przeciwdziałania wykluczeniu oraz pomocy w likwidacji nierówności systemowych. Organizacje, które podpisały oświadczenie, to Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA), Amerykańskie Stowarzyszenie Kobiet Stomatologów (AAWD), Latynoskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (HDA) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologów Indian (SAID).

– Wrzawa w związku ze śmiercią George’a Floyda nie dotyczy wyłącznie tego konkretnego wydarzenia, ale także wielowiekowej historii dyskryminacji i brutalności wobec osób czarnoskórych oraz innych kolorowych społeczności. Dopisujemy nazwisko Floyda do listy innych ofiar, których życie również zostało przerwane z powodu obrzydliwej, a przy tym trwałej spuścizny rasowej niesprawiedliwości. Potępiamy akty rasizmu i przemocy, które miały miejsce w naszym kraju i wspieramy naszych kolegów, których dotknęły ostatnie wydarzenia – oświadczyli w wydanym komunikacie sygnatariusze.

Inna organizacja, Krajowe Stowarzyszenie Stomatologiczne (NDA), grupujące dentystów wywodzących się z mniejszości narodowych, dodała: – NDA służy zaniedbanym przez system społecznościom w całym kraju od ponad 107 lat, kładąc nacisk na to, by ich prawo do opieki zdrowotnej było przestrzegane. Często społeczności te są zubożałe i pozbawione prawa do gospodarczej i społecznej równości. Wspieramy te grupy i – w imieniu George’a Floyda – wzywamy do wprowadzenia sprawiedliwości.

Stowarzyszenie wyjaśniło, że chociaż nie popiera aktów przemocy i niszczenia mienia, rozumie podstawową przyczynę protestów i frustrację osób, których głosy nie zostały wysłuchane ani wzięte pod uwagę. W komunikacie NDA podano: – Członkowie naszej organizacji zajmowali się tym od samego początku i aktywnie działali na pierwszej linii w ruchu praw obywatelskich, walcząc o prawa zagwarantowane przez konstytucję.

NDA zachęciła wszystkich, którzy chcą poprzeć idee bliskie członkom stowarzyszenia, do głosowania w nadchodzących wyborach prezydenckich i wybrania lidera, który podejmie wysiłki w celu osiągnięcia równości rasowej.

Także Akademia Stomatologii Ogólnej (AGD) dołączyła do innych organizacji dentystycznych w ich walce o wprowadzenie zmian w odpowiedzi na trwające protesty. – Wierzę, że wszyscy musimy zająć się rasizmem w naszych lokalnych społecznościach, jak również w naszej grupie zawodowej. Wspólnota, która akceptuje różnice, uczyni nas silniejszymi, zapewniając lepszą obsługę wszystkim pacjentom, wsparcie członków naszych zespołów i wzmocnienie naszego zawodu. Systemowy rasizm i wynikające z niego nierówności często uniemożliwiają osobom o innym kolorze skóry niż biały dostęp do niezbędnej im opieki. Rasizm ponadto tworzy bariery dla osób chcących wejść do naszego zawodu – napisała w oświadczeniu dr Connie L. White, prezes Akademii.

Implanty – z jednej strony trwałe rozwiązanie na problem braków zębowych, zapewniając estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony – zdaniem wielu pacjentów koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak rozmawiać o tym z pacjentami? – To nie jest tak, że tańsze rozwiązania są naprawdę tańsze. Spójrzmy na to szerzej niż z perspektywy jednorazowego wydatku – mówi w rozmowie Dentonetem lek. stom. Michał Szczutkowski, implantolog, jeden z wykładowców I Konferencji Dentonet Online.

T.H., źródło: am.dental-tribune.com

Fot. FrancineS0321, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

zarobki stomatologów - Dentonet.pl
Stomatologia w UK: zarobki kobiet o 32% niższe! Lekarz

W Polsce stomatologia jest – w dużym stopniu – zawodem sfeminizowanym, chociaż w ostatnich dekadach następuje stopniowa zmiana tego trendu. Z kolei w państwach Europy Zachodniej (m.in. w Wielkiej Brytanii) oraz w Stanach Zjednoczonych większość osób ...

PTS: Kwestionowanie opieki stomatologicznej jest niepożądane Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w stanowczy sposób odniosło się do zaleceń WHO, by – ze względu na zagrożenie koronawirusem – rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie. – Kwestionowanie zasadności opieki stomatologicznej oraz podważani...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

higienistka - Dentonet.pl
ADHA: nowe wytyczne dla higienistek wracających do pracy Asysta

Stowarzyszenie Amerykańskich Higienistek Stomatologicznych (American Dental Hygienists' Association – ADHA) podpisuje się pod zaleceniami innych organizacji związanych ze stomatologią, które mają na celu ochronę zespołów dentystycznych, jak i pacjent...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres