Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stany Zjednoczone: czy u dentysty jest już bezpiecznie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stany Zjednoczone: czy u dentysty jest już bezpiecznie?

Stany Zjednoczone: czy u dentysty jest już bezpiecznie?

Po wielu tygodniach przymusowej przerwy gabinety stomatologiczne na terenie Stanów Zjednoczonych ponownie przyjmują pacjentów. Nie może jednak dziwić, że w państwie najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa (2,3 mln przypadków COVID–19 oraz ponad 120 tys. ofiar śmiertelnych) wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: czy u dentysty jest bezpiecznie?

Pod koniec czerwca we wszystkich 50 stanach USA wykonywane są już zabiegi z zakresu rutynowej opieki dentystycznej, w tym procedury, podczas których tworzy się aerozol oraz zabiegi higienizacyjne. Około 90% amerykańskich gabinetów dentystycznych otwarto ponownie już w pierwszym tygodniu czerwca.

Nie zmienia to faktu, że zawód lekarza stomatologa niezmiennie postrzegany jest jako jeden z najbardziej narażonych na ryzyko zakażenia koronawirusem – nie brakuje więc również pacjentów, którzy wstrzymują się z decyzją o wizycie u swojego dentysty.

Gdyby w styczniu ktoś zapytał mnie: „czy kiedykolwiek myślałeś o wzięciu trzymiesięcznego urlopu od stomatologii”, powiedziałbym: „owszem, wtedy, gdy przejdę na emeryturę”. Jednak nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że możemy być wyłączeni z zawodu na tak długo – powiedział telewizji CBS dr Peter Shatz, przewodniczący Zespołu ds. Innowacji w kontekście COVID-19 w Stowarzyszeniu Stomatologicznym stanu Georgia.

Dr Shatz jest jedną z osób udzielających dentystom pomocy przy ponownym otwieraniu praktyk z uwzględnieniem rekomendacji wydanych przez instytucje ogólnokrajowe, jak Administracja ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) czy Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz instytucje stanowe.

– Nasz zespół został utworzony, aby pomóc naszym członkom lepiej zrozumieć złożoność spraw związanych z koronawirusem: na podstawie ustaleń naukowych, przeprowadzonych badań, dostępności środków ochrony indywidualnej itp. – powiedział Peter Shatz.

– A zmieniło się wiele. Dotychczasowe oczekiwanie na wizytę w poczekalni to już przeszłość. Obecnie wysyłamy pracownika gabinetu na parking, aby tam zmierzył pacjentowi temperaturę i upewnił się, że jego stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń – dodał.

Tym zaś, co sprawia, że ze stomatologią wiąże się duże ryzyko, jest nie tylko bliskość jamy ustnej pacjenta w trakcie leczenia, ale także charakter procedur wykonywanych w gabinecie. W związku z z tym stomatolodzy często wybierają rozwiązania uznawane za bezpieczniejsze.

Dr Kirk Norbo, który w Amerykańskim Stowarzyszeniu Dentystycznym (ADA) współprzewodniczył grupie zajmującej się COVID-19, podaje przykład skalingu. – Obecnie procedurę tę wykonujemy ręcznie, zamiast używać Cavitronu lub skalerów ultradźwiękowych. Dzięki temu zachowujemy maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki tylko możemy osiągnąć – powiedział Norbo.

Mimo pojawiających się głosów, że jest wciąż zbyt wcześnie na wizyty u dentysty, Shatz i Norbo przekonują, że odroczenie leczenia stomatologicznego może być przyczyną innych problemów zdrowotnych. – Największym ryzykiem w stomatologii są niekontrolowane infekcje, które mogą prowadzić do chorób ogólnoustrojowych oraz wpływać na pogorszenie stanu zdrowia pacjentów np. z chorobami kardiologicznymi – powiedział Shatz.

Jeden pacjent na godzinę – taki czas przyjmowania pacjentów sprawi, że nie będzie tłoku w poczekalni. Pozwoli też na przygotowanie gabinetu po wizycie na przyjęcie kolejnego pacjenta. O szczegółach mówią prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS.

T.H., źródło: www.cbsnews.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
COVID-19: więcej ograniczeń w pracy dentystów na Antypodach Lekarz

Po wielu tygodniach sukcesów w ograniczaniu zakażań SARS-CoV-2 ostatnie wydarzenia w Australii i Nowej Zelandii skutkowały ponownym nałożeniem ograniczeń. Choć ich celem jest ochrona zdrowia mieszkańców, restrykcje w funkcjonowaniu praktyk dentystycz...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia! Lekarz

W komunikacie prasowym opublikowanym 12 sierpnia władze Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) stwierdziły, że zdecydowanie nie zgadzają się z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby w niektórych sytuacjach – z powodu pandemii...

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

stomatologia na Antypodach - Dentonet.pl
Antypody: lekarze dentyści wrócili do standardowej pracy Lekarz

Choć pandemia SARS-CoV-2 na świecie jest wciąż daleka od opanowania, w Australii i Nowej Zelandii udało się – w dużym stopniu – kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Z tego powodu władze obu państw zezwoliły na ponowne otwarcie gabinetów d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres