Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Urazy zębów z różnych punktów widzenia – konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Urazy zębów z różnych punktów widzenia – konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej

Urazy zębów z różnych punktów widzenia – konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej

Wielospecjalistyczne planowanie i leczenie urazów zębów – to temat trzeciej już konferencji Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej. Konferencja, przy znakomitej frekwencji, rozpoczęła się w piątek w Warszawie. Wbrew pozorom, tematyka wykładów nie obejmuje wyłącznie leczenia pacjentów w wieku rozwojowym.

Co trzecie dziecko do 15. roku życia ulega urazom zębów. Do 18. roku – już co druga osoba. Podobnie jest w przypadku dorosłych.  To jest temat, który dotyczy wszystkich stomatologów, nie tylko dziecięcych. Każdy z nas w swoich gabinetach spotyka się z urazami – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Katarzyna Emerich, która w Warszawie wystąpiła z wykładem pt. “Następstwa i powikłania urazowych uszkodzeń zębów mlecznych”. Jak dodaje prof. Emerich, następstwa nieleczonych urazów lub urazów leczonych nieprawidłowo mogą być bardzo poważne. Jeżeli podejmiemy złą decyzję po urazie, np. zbyt szybko usuniemy ząb, a mielibyśmy szansę go utrzymać, to konsekwencje są na całe życie. Są jednak też sytuacje, że musimy szybko interweniować. Kiedy ząb jest wtłoczony i jest stan zapalny, to powinniśmy ząb usunąć. Jeśli tego nie zrobimy, może mieć to konsekwencje w stosunku do rozwijających się zawiązków zębów stałych.

Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej

Konferencję zorganizowała działająca od trzech lat Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej. Do Warszawy przyjechało dwustu lekarzy z całej Polski. Wiedzą dzieli się kilkunastu wykładowców z Polski i zza granicy, m.in. prof. Lars Andersson ze Szwecji czy prof. Rita Couwels, prezydent-elekt Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

– Dzięki tak dużej liczbie wykładowców z różnych dziedzin stomatologii jesteśmy w stanie patrzeć na urazy zębów z bardzo wielu aspektów – mówi dr n. med. Michał Sobczak, przewodniczący komitetu naukowego konferencji.Następstwa urazów podążają za pacjentami przez cały okres rozwoju, aż do życia dorosłego. Jeśli dziecko w wieku 9 lat złamie koronę zęba, to wypełnienie wykonane w tym okresie do czasu pełnej dojrzałości zostanie wymienione 2-3 krotnie, a ostatecznie leczenie może zakończyć się leczeniem protetycznym. Musimy patrzeć na urazy zębów jako problem wielospecjalistyczny. I taka była nasza intencja.

Współczesna diagnostyka radiologiczna

Jednym z aspektów leczenia urazów omawianych na konferencji jest współczesna diagnostyka radiologiczna. Wykład poprowadziła prof. zw. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska. – Nowością w radiologii jest tomografia stożkowa, która dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu zapewnia precyzyjne diagnozowanie – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. Różyło-Kalinowska. To badanie ma jednak pewne ograniczenia, które wynikają z obecności wypełnień, wkładów koronowo-korzeniowych, a u pacjentów w wieku rozwojowym – aparatów ortodontycznych. Utrudnia to możliwości oceny. Inne ograniczenie to współpraca młodego pacjenta, który musi do badania ustawić się na kilka sekund „nieruchomo”. To nie zawsze jest proste.

Osobną kwestią są obawy rodziców związane z takim badaniem. – Stoję na stanowisku, że znacznie bardziej szkodliwe będzie niewykonanie zdjęcia i nieprawidłowe zdiagnozowanie niż wykonanie jednego zdjęcia zębowego – kończy prof. Różyło-Kalinowska.

Nowoczesne metody leczenia

Organizator konferencji, Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej, jako główny cel stawia sobie promowanie nowoczesnych metod leczenia w stomatologii dziecięcej. – Tylko edukując lekarzy stomatologów jesteśmy w stanie to zrobić. W przypadku urazów wszystkie metody mają na celu zachowanie zębów żywymi. Nie chcemy dopuścić do tego, żeby leczyć miazgę. Oczywiście robimy to w ostateczności, ale przy użyciu nowoczesnych materiałów staramy się stosować metody leczenia, które pozwolą zachować żywą miazgę do czasu pełnej dojrzałości, kiedy inne metody leczenia będą mogły być zastosowane – mówi dr Sobczak.

Konferencja „Wielospecjalistyczne planowanie i leczenie urazów zębów” w Warszawie odbywa się pod patronatem Dentonetu oraz Dentowizji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

test na koronawirusa - Dentonet.pl
Już ponad 530 punktów wymazowych w całej Polsce Asysta

Już w 530 punktach w Polsce można pobrać wymaz na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ciągu tygodnia powstało 61 nowych punktów. Do każdego pobrania trzeba się dobrze przygotować. W Polsce funkcjonuje teraz 530 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa S...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Coraz więcej mobilnych punktów testów w całej Polsce Asysta

Do blisko 500 wzrosła liczba mobilnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Przybywa ich właściwie codziennie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Kolejne będą uruchamiane w najbliższym czasie – informuje Naro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
test na koronawirusa - Dentonet.pl
NFZ: ruszyło 125 punktów pobrań wymazów w całej Polsce Pacjent

W poniedziałek 11 maja w całej Polsce rozpoczęło działalność 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To miejsca, z których będą mogły skorzystać osoby przebywające na kwarantannie. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy F...

Akademia Dawsona1 - Dentonet.pl
Dawson Reunion w Karpaczu - pięciolecie Akademii Dawsona Lekarz

W dniach 20-22 września Akademia Dawsona Polska obchodziła 5-lecie działalności w ramach wydarzenia Dawson Reunion. Nie była to zwykła konferencja, lecz spotkanie osób związanych z Akademią, które do Karpacza przybyły z całymi rodzinami, by świętować...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres