Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

Ułamany lub ukruszony ząb może być efektem wypadków komunikacyjnych, urazów podczas uprawiania sportu, a także nałogowego zgrzytania zębami. To, w jaki sposób stomatolog będzie leczyć ukruszenie, zależy od stopnia uszkodzeń.

Ukruszony ząb to sytuacja, której nie wolno lekceważyć – zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Zlekceważone ukruszenie może bowiem prowadzić do poważniejszych problemów z uzębieniem. Jeżeli ukruszony ząb jest żywy, odsłonięta miazga jest narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak bakterie czy wysoka bądź niska temperatura.

Ukruszony ząb – przyczyny

Przyczyn ukruszeń zębów może być wiele. Jedną z najczęstszych są urazy mechaniczne, nabyte podczas wypadków komunikacyjnych, uprawiania sportu czy nieszczęśliwych upadków. W takich przypadkach najbardziej na ukruszenia są narażone zęby przednie, gdyż to one jako pierwsze mają kontakt z powodującą uszkodzenie powierzchnią lub przedmiotem. Równie często ukruszenia są spowodowane nieleczoną próchnicą i będącymi efektem tej choroby znacznymi ubytkami. Zazwyczaj tkanki są już tak zniszczone, że skutkuje to odłamaniem fragmentu zęba. Do przyczyn ukruszeń zalicza się także bruksizm (czyli nawykowe mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie), a także zaprzestanie leczenia stomatologicznego w jego trakcie (np. brak zaopatrzenia zęba wkładami z włókna szklanego po leczeniu kanałowym).

Jak można leczyć ukruszony ząb?

Leczenie ukruszonego zęba jest zależne od stopnia uszkodzenia. Jeżeli na powierzchni widoczne jest jedynie minimalne pęknięcie, stomatolog może przeprowadzić wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. Jeśli jednak doszło do odłamania większego fragmentu zęba, zalecane jest uzupełnienie kompozytem, licówki lub korony. W przypadku ukruszeń dotyczących szkliwa i zębiny, można od razu przejść do zabiegów protetycznych. Z kolei jeżeli do ukruszenia doszło również w obrębie miazgi, najpierw konieczne jest leczenie kanałowe. Dopiero po oczyszczeniu kanałów z bakterii oraz obumierających tkanek można przeprowadzić odbudowę zęba.

Leczenie ukruszeń zależy również od tego, czy doszło do nich poniżej czy powyżej linii dziąseł. W pierwszym przypadku, jeżeli równocześnie nie doszło do uszkodzenia korzeni, pozostała część zęba może posłużyć jako podbudowa do dalszych zabiegów protetycznych. Natomiast jeżeli zdjęcie RTG wykaże konieczność usunięcia zniszczonego korzenia, jedynym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów. Warto pamiętać, że brak już jednego zęba w katastrofalny sposób odbija się na położeniu i stanie zdrowia pozostałych.

Co zrobić, jeśli dojdzie jednak nie do ukruszenia, ale do wybicia zęba? W takich sytuacjach może obyć się bez trwałych konsekwencji, ale liczy się przede wszystkim czas działania.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jak leczyć tkankę miazgową? Lekarz

Całkowita pulpotomia z zastosowaniem materiału Biodentine wykonana w zębach stałych młodych w przypadku próchnicowego odsłonięcia miazgi z objawami pulpopatii nieodwracalnej Full Pulpotomy with Biodentine in Symptomatic Young Permanent Teeth with Ca...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
NRL: trzeba dostosować umowy do aktualnych kosztów Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przychyliło się do uchwały komisji stomatologicznej NRL z 31 stycznia 2020 r. w sprawie działań zmierzających do dostosowania warunków umów o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych do aktualnych ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres