Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

Ukruszony ząb – koniecznie trzeba go leczyć!

Ułamany lub ukruszony ząb może być efektem wypadków komunikacyjnych, urazów podczas uprawiania sportu, a także nałogowego zgrzytania zębami. To, w jaki sposób stomatolog będzie leczyć ukruszenie, zależy od stopnia uszkodzeń.

Ukruszony ząb to sytuacja, której nie wolno lekceważyć – zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Zlekceważone ukruszenie może bowiem prowadzić do poważniejszych problemów z uzębieniem. Jeżeli ukruszony ząb jest żywy, odsłonięta miazga jest narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak bakterie czy wysoka bądź niska temperatura.

Ukruszony ząb – przyczyny

Przyczyn ukruszeń zębów może być wiele. Jedną z najczęstszych są urazy mechaniczne, nabyte podczas wypadków komunikacyjnych, uprawiania sportu czy nieszczęśliwych upadków. W takich przypadkach najbardziej na ukruszenia są narażone zęby przednie, gdyż to one jako pierwsze mają kontakt z powodującą uszkodzenie powierzchnią lub przedmiotem. Równie często ukruszenia są spowodowane nieleczoną próchnicą i będącymi efektem tej choroby znacznymi ubytkami. Zazwyczaj tkanki są już tak zniszczone, że skutkuje to odłamaniem fragmentu zęba. Do przyczyn ukruszeń zalicza się także bruksizm (czyli nawykowe mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie), a także zaprzestanie leczenia stomatologicznego w jego trakcie (np. brak zaopatrzenia zęba wkładami z włókna szklanego po leczeniu kanałowym).

Jak można leczyć ukruszony ząb?

Leczenie ukruszonego zęba jest zależne od stopnia uszkodzenia. Jeżeli na powierzchni widoczne jest jedynie minimalne pęknięcie, stomatolog może przeprowadzić wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. Jeśli jednak doszło do odłamania większego fragmentu zęba, zalecane jest uzupełnienie kompozytem, licówki lub korony. W przypadku ukruszeń dotyczących szkliwa i zębiny, można od razu przejść do zabiegów protetycznych. Z kolei jeżeli do ukruszenia doszło również w obrębie miazgi, najpierw konieczne jest leczenie kanałowe. Dopiero po oczyszczeniu kanałów z bakterii oraz obumierających tkanek można przeprowadzić odbudowę zęba.

Leczenie ukruszeń zależy również od tego, czy doszło do nich poniżej czy powyżej linii dziąseł. W pierwszym przypadku, jeżeli równocześnie nie doszło do uszkodzenia korzeni, pozostała część zęba może posłużyć jako podbudowa do dalszych zabiegów protetycznych. Natomiast jeżeli zdjęcie RTG wykaże konieczność usunięcia zniszczonego korzenia, jedynym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów. Warto pamiętać, że brak już jednego zęba w katastrofalny sposób odbija się na położeniu i stanie zdrowia pozostałych.

Co zrobić, jeśli dojdzie jednak nie do ukruszenia, ale do wybicia zęba? W takich sytuacjach może obyć się bez trwałych konsekwencji, ale liczy się przede wszystkim czas działania.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

150 lat amalgamatów stomatologicznych - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Tworzone ze stopu srebra, rtęci, cyny i miedzi, wykorzystywane w stomatologii od ponad 150 lat. W zębie mogą przetrwać nawet 30 lat. Mowa oczywiście o amalgamatach stomatologicznych. Ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na organizm człowieka w wielu k...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres