Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ukazał się najnowszy numer e-Dentico

Brak komentarzy | Publikacja:
Ukazał się najnowszy numer e-Dentico

Ukazał się najnowszy numer e-Dentico

Stalowy sufit zawieszony nad naszymi głowami, z ciężkimi, przeciekającymi deszczem chmurami to znak, że czas już nieco ograniczyć wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. To zarazem idealna pora na lekturę, także taką, która wymaga skupienia i pogłębionej refleksji – jak artykuły publikowane w najnowszym numerze dwumiesięcznika „e-Dentico”.

Szczególną uwagę w wydaniu 57 zwraca cykl trzech bogato ilustrowanych prac współautorstwa Mistrza wydania, pierwszej w tym gronie kobiety – Profesor Małgorzaty Pietruskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Otwierający numer artykuł krok po kroku zapoznaje Czytelników ze zintegrowanym wielospecjalistycznym postępowaniem w leczeniu deformacji bezzębnego wyrostka. Metody leczenia skutków uogólnionego agresywnego zapalenia przyzębia zaprezentowane zostały na przykładzie pacjenta, który przy braku odpowiedniego leczenia już w wieku 22 stracił większość zębów stałych. W ostatniej z prac Profesor Pietruska przedstawia przypadek leczenia liszaja płaskiego jamy ustnej z zastosowaniem terapii fotodynamicznej.

W dalszej części wydania charakterystykę nadziąślaków kreślą specjaliści z zakresu chirurgii stomatologicznej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy z ośrodka łódzkiego zwracają uwagę na zaniedbywaną zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów kwestię samobadania jamy ustnej w profilaktyce onkologicznej. Problematyce nowotworów głowy i szyi poświęcona jest także praca zespołu dr Zielińskiej-Kaźmierskiej. Zagadnienie złożonego urazu zębów siecznych szczęki ilustruje przypadek leczony przez Profesor Emerich i dr Czyżnikiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Natomiast dr Białas i dr Tomikowska przybliżają zdobywającą coraz większe uznanie w naszym kraju koncepcję choroby okluzyjnej dr. Petera Dawsona.

Na podstawie 200 badań z udziałem „Tajemniczych pacjentów” Mariusz Oboda poddaje ocenie umiejętności „miękkie” lekarzy stomatologów podczas rozmowy z pacjentem. Na świadomość dentysty jako osoby odpowiedzialnej za planowanie i realizację działań w zakresie marketingu w swoim artykule zwraca uwagę także dr Bukowska-Piestrzyńska. Z kolei dyżurny archiwista „e-Dentico” – Marcin Otto przybliża tragiczne losy żyjącego w XIX wieku amerykańskiego dentysty Horacego Wellsa, uznawanego za pioniera anestezji stomatologicznej. 

Przecieki z redakcji pozwalają nam z niemal 100-procentową pewnością ogłosić, że przyjęta w roku 2015 formuła prezentacji prac najbardziej cenionych polskich praktyków, określanych mianem Mistrzów stomatologii będzie obowiązywała także w roku następnym.

 

Zamówienia prenumeraty:

www.edentico.pl

e-mail: kbester@dentonet.pl

tel.: (42) 676 28 25


POWIĄZANE ARTYKUŁY

NFZ - Dentonet.pl
SARS-Cov-2: specjalny numer alarmowy dla lekarzy od NFZ Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił personelowi medycznemu numer telefonu, pod którym będzie można zgłosić informacje o nieprawidłowościach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. T...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji