Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19

UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również informacje na temat funkcjonowania stomatologii w tym okresie.

W obszernym raporcie Komisji ds. Jakości Opieki stwierdzono, że przed rozpoczęciem pandemii dostęp do opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii ulegał stopniowej poprawie, choć wskazywano także na znaczne nieociągnięcia, m.in. w placówkach zdrowia psychicznego, w położnictwie oraz w służbach ratunkowych.

Jeżeli chodzi o opiekę stomatologiczną, raport stwierdza, że już przed pandemią COVID-19 istniały „istotne luki” w dostępie do dentysty w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Natomiast w związku z obowiązującą w Wielkiej Brytanii blokadą, w raporcie podano, że upłynie jeszcze jakiś czas, zanim zostanie osiągnięty stan sprzed pandemii.

Pod koniec marca zalecono brytyjskim gabinetom stomatologicznym wstrzymanie wszystkich rutynowych zabiegów, co miało pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Regionalne oddziały NHS otrzymały polecenie utworzenia lokalnych ośrodków doraźnej opieki dentystycznej, co jednak w całym kraju spowodowało wiele problemów z dostępem do dentysty (w takich przypadkach opiekę pacjentom zapewniały standardowe gabinety dentystyczne).

Healthwatch England (rządowy organ pozyskujący opinie pacjentów) podał, że gdy wstrzymano rutynowe wizyty, pacjenci nie mieli wystarczającej wiedzy, jak uzyskać pomoc dentystyczną w nagłych przypadkach, co przy odczuwaniu ostrego bólu zębów lub innych poważnych objawach powodowało dodatkowy stres.

W czerwcu, gdy gabinety dentystyczne zostały otwarte po blokadzie i mogły ponownie wykonywać rutynowe zabiegi, większość pacjentów nie miała dostatecznej wiedzy, czy ich stomatolodzy już pracują i jakie leczenie będzie dostępne.

Praktyki dentystyczne musiały zmodyfikować swoje metody świadczenia opieki, aby uwzględnić potrzebę zachowania dystansu społecznego i zapewnić środki ochrony indywidualnej dla personelu. Po wykonaniu niektórych procedur klinicznych gabinet musiał być wyłączony w związku z koniecznością dezynfekcji, co sprawiło, że możliwości leczenia w gabinetach zostały ograniczone.

W raporcie CQC podano również, że ogromnym wyzwaniem, przed którymi stanęli lekarze dentyści był dostęp do środków ochrony indywidualnej dla zespołów medycznych. Podkreślono jednak, że mimo dramatycznej sytuacji stomatolodzy byli dumni z personelu i jego umiejętności dostosowania się do nowych warunków pracy w czasie pandemii.

T.H., źródło: www.dentistry.co.uk


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Periodontologia w dobie COVID-19 Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

COVID-19 - Dentonet.pl
USA: Ilu lekarzy dentystów zaraziło się COVID-19? Lekarz

Stany Zjednoczone wciąż zajmują pierwsze miejsce na świecie w liczbie osób, które zapadły na COVID-19 (8 mln 156 tys. – dane z 19.10.2020), jak i tych, które przegrały walkę z tą chorobą (220 tys.). Nie może więc dziwić, że wśród zakażonych SARS-CoV-...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres