Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony

UK: Praktyki NHS dostaną bezpłatne środki ochrony

Zgodnie z nową strategią rządu Borisa Johnsona, gabinety dentystyczne prowadzące leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) uzyskają dostęp do bezpłatnych środków ochrony indywidualnej. Jej celem jest ochrona brytyjskiego społeczeństwa przed drugą falą pandemii COVID-19.

W opublikowanym przed kilkoma dniami planie zapewnienia środków ochrony indywidualnej (ŚOI), rząd Wielkiej Brytanii określił, w jaki sposób zamierza ograniczać transmisję koronawirusa SARS-CoV-2 przed zbliżającą się zimą.

Aby w przyszłości szybko reagować na podwyższony popyt, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zgromadzi znaczne zapasy – odpowiednie, aby zabezpieczyć czteromiesięczne zapotrzebowanie odpowiednich służb na produkty z każdej grupy. Zapasy te mają zostać zmagazynowane przed listopadem br.

Zgodnie z przyjętą strategią, praktyki stomatologiczne posiadające umowę z Narodową Służbą Zdrowia będą miały dostęp do bezpłatnych środków ochrony indywidualnej. Gabinety powinny zgłaszać swoje zapotrzebowanie na ŚOI za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, gdzie dostępna będzie szeroka gama produktów, w tym fartuchy, rękawiczki, maski typu IIR (stosowane przy kontakcie z krwią i innymi płynami ustrojowymi), daszki, środki do dezynfekcji. Inne produkty, np. maski oddechowe, będą dostępne jeszcze w październiku.

Nowy plan oparty jest na dotychczasowych doświadczeniach służby zdrowia i opieki społecznej zdobytych podczas całej pandemii. Pomoże on między innymi:

– określić zapotrzebowanie na środki mające związek z COVID-19 oraz takie, które nie są związane z pandemią (uwzględnić należy rosnący popyt w przypadku ponownego otwierania większej liczby placówek NHS);

– zrównoważyć użycie środków ochrony indywidualnej w gabinetach lekarskich;

– poprawić założenia dotyczące użycia ŚOI w sektorze opieki społecznej;

– uwzględnić konieczność stosowania medycznych środków ochrony indywidualnej w innych, pozamedycznych sektorach;

– uwzględnić wzrost zachorowań na sezonową grypę, w tym zabezpieczyć środki ochrony indywidualnej wymagane do przeprowadzania szczepień przeciwko grypie.

Mając to na uwadze, rząd brytyjski zobowiązał się do wykonania badań dotyczących użycia środków ochrony osobistej w różnych sektorach, w tym także w gabinetach stomatologicznych.

Ponieważ leczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zostało przywrócone, opracowany model został zaktualizowany, aby odpowiadać zwiększonemu zapotrzebowaniu, jak i zmianom, które wprowadzono w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi – napisano w rządowym dokumencie.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną?  Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H.; źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. leo2014, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
COVID-19: szczepionka najpierw dla lekarzy dentystów? Lekarz

Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej powinni mieć priorytetowy dostęp do szczepionki na COVID-19, gdy będzie ona już dostępna w Wielkiej Brytanii. Postulat ten został przedstawiony przez brytyjski Połączony Komitet ds. Szczepień i Immunizacj...

Covid-19 - Dentonet.pl
Szkocja: dentyści NHS „chronieni” 10-letnimi maskami Lekarz

Szkoccy stomatolodzy wyrażają poważne obawy w związku z otrzymaniem przeterminowanych środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Ponieważ lokalny rząd nie przedstawił dowodów potwierdzających bezpieczeństwo maseczek dostarczonych przez tamtejszy NHS, Bryty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
ADA do WHO: stomatologia to kluczowy dział służby zdrowia! Lekarz

W komunikacie prasowym opublikowanym 12 sierpnia władze Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) stwierdziły, że zdecydowanie nie zgadzają się z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby w niektórych sytuacjach – z powodu pandemii...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres