Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wielka Brytania: Pacjencie, lecz się sam!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wielka Brytania: Pacjencie, lecz się sam!

Wielka Brytania: Pacjencie, lecz się sam!

Po zamknięciu większości z 12 tys. brytyjskich gabinetów dentystycznych z powodu pandemii COVID-19, wielu zdesperowanych pacjentów może liczyć… tylko na siebie. Konserwatywny londyński dziennik „The Daily Telegraph” przytacza historię jednego z nich – 33-letniego Billy’ego Taylora, cierpiącego z powodu intensywnego bólu zęba oraz znacznych rozmiarów opuchlizny po lewej strony twarzy.

Wszystkie kliniki dentystyczne w rejonie zamieszkania Taylora (hrabstwo Devon w południowo-zachodniej Anglii) zostały zamknięte z powodu pandemii. Dlatego pacjent skontaktował się z jednostką Narodowej Służby Zdrowia (NHS), mając nadzieję, że uzyska pomoc w jednym z utworzonych ośrodków stomatologicznej pomocy doraźnej UDC (ang. urgent dental centers).

Mężczyzna został jednak poinformowany, że nie będzie mu udzielona pomoc, dopóki jego stan nie będzie powodował… problemów z oddychaniem. Nie mogąc liczyć na pomoc specjalistów, Taylor podjął decyzję, jak rozwiązać problem, którym nie zainteresowały się służby UDC.

Do twarzy przyłożył woreczek z lodem, dla kurażu i „znieczulenia” wypił kilka kieliszków whisky. Następnie oddał się w ręce swojego 11-letniego syna, Leo, który używając kombinerek przez półtorej godziny (!) przeprowadzał ekstrakcję zęba – aż „zabieg” zakończył się powodzeniem. Taylor powiedział dziennikarzowi „The Daily Telegraph”, że ból ustąpił w zasadzie natychmiast, choć na policzku pozostało mu kilka siniaków.

Przypadek 33-latka z hrabstwa Devon wydaje się być szokujący, ale nie należy do wyjątków. Publikowane w Wielkiej Brytanii raporty wskazują, że niepokojąco duża liczba osób korzysta obecnie z tego rodzaju „stomatologii dla majsterkowiczów”, ponieważ zdecydowana większość klinik dentystycznych od końca marca nie działa, a dostęp do ośrodków UDC jest również ograniczony. W raportach wspomina się m.in. o wypełnieniach z gumy do żucia, działaniach „protetycznych” z użyciem Super Glue oraz użyciu różnego rodzaju cęgów i nożyc do drutu.

Decyzja władz o zamknięciu klinik nie spotkała się z aprobatą całej branży stomatologicznej. Julie Deverick, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Higieny Stomatologicznej i Terapii (BSDHT), a zarazem praktykująca higienistka stomatologiczna, poinformowała o badaniach, które wykazały, że liczba wirusów SARS-CoV-2 w aerozolu powstającym w trakcie leczenia stomatologicznego nie jest tak duża, jak wcześniej sądzono.

Deverick wskazała ponadto na fakt, że w innych państwach europejskich większość klinik dentystycznych pozostaje otwarta – m.in. w Niemczech, które są chwalone na arenie międzynarodowej za znacznie niższy wskaźnik zgonów z powodu COVID-19 (w Niemczech – 4,5%, w Wielkiej Brytanii – 13,5%).

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: www.telegraph.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Prof. Samoliński: "Nie zahamujemy epidemii bez szczepionki" Lekarz

Epidemii koronawirusa nie zahamujemy bez wysokich kosztów i jeśli nie będzie szczepionki. Do tego czasu musimy przetrwać i nie dopuścić, żeby epidemia się rozszalała – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszaws...

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Obowiązkowe testy na koronawirusa nie dla medyków Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że osoby wykonujące zawód medyczny lub sprawujące opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej nie są zobowiązane do wykonywania testów na koronawirusa przed powrotem do pracy. Wykonywanie badań, w ty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lek na koronawirusa - Dentonet.pl
Coraz bliżej skutecznego polskiego leku na COVID-19 Lekarz

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA, zidentyfikował cząsteczki, które mogą stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres