Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii

UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii

Brytyjscy eksperci wzywają do podjęcia działań w celu poprawy równości w stomatologii. W Zjednoczonym Królestwie problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale i personalu medycznego, a stał się szczególnie widoczny po Brexicie oraz podczas pandemii COVID-19.

W dniu 21 października w Londynie odbyła się konferencja Westminster Health Forum pod nazwą „Next steps for dentistry in England – responding to COVID-19, contract reform, and improving preventative oral health” („Kolejne kroki w stomatologii w Anglii – reakcja na COVID-19, reforma kontraktów i poprawa profilaktyki zdrowia jamy ustnej”).

W jej ramach przeprowadzono dyskusję ekspertów na temat wyzwań związanych z różnorodnością w stomatologii oraz wpływu pandemii na dentystów reprezentujących społeczność BAME (od ang. Black, Asian and Minority Ethnic – Czarna, azjatycka i inne mniejszości etniczne). Przewodniczący londyńskiej konferencji dr Chet Trivedy, z pochodzenie Hindus, opowiadał o własnych, nacechowanych dyskryminacją doświadczeniach w miejscu pracy.

Pracowałem przez wiele lat dla Narodowej Służby Zdrowia (NHS), a po ogłoszeniu wyników Brexitu spytano mnie, kiedy wracam do domu. Powiedziałem: „Cóż, nadal jestem na mojej zmianie”. Odpowiedzieli: „Nie, nie” i dodali, że po referendum powinienem wracać do siebie. – relacjonuje Trivedy. – Mam kolegów, którzy mają podobne doświadczenia w tej kwestii. Nie aż tak często czujesz się nieswojo z powodu tego, co ktoś powiedział. Ale teraz jest czas, aby mówić o tych sprawach otwarcie i spróbować zająć się nimi w pozytywny sposób.

Więcej dyskusji na temat nierówności

Dr Chet Trivedy stwierdził, że zarówno Brexit, jak i COVID-19 miały ogromny wpływ na zagadnienia dotyczące odmienności i równości w Zjednoczonym Królestwie.

Rok 2020 bardzo wyeksponował kwestie pochodzenia etnicznego. Globalna pandemia, wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wydarzenia, do których doszło w USA, zwróciły uwagę opinii publicznej na kwestie etniczne. O etniczności i różnorodności mówimy teraz znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. – powiedział Trived. Ale te problemy istnieją od pokoleń. Nawet wracając do szkoły dentystycznej – studenci czuli się nieswojo, rozmawiając o sprawach związanych z rasą.

Jest to ważne także ze względu na dane opublikowane w czerwcu przez agencję Public Health England (PHE). Wynika z nich, że osoby rasy innej niż biała, które zapadają na COVID-19, są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby. W związku z tym w ostatnim tygodniu rząd brytyjski zaproponował, by w aktach zgonu wymagane było podanie pochodzenia etnicznego. Ma to pomóc wyjaśnić, dlaczego mniejszości są bardziej podatne na powikłania związane z COVID-19.

Czas na odważne działania

Dr Trivedy argumentował, że wiele innych stowarzyszeń stomatologicznych zajęło się już zagadnieniem pandemii w kontekście szeroko pojętej równości.

Stomatologia została bardzo mocno poszkodowana przez COVID-19, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa pracy. Wszystkie te problemy postawiły dodatkowe wyzwania przed personelem z grupy BAME w środowisku dentystycznym. Pytanie brzmi, co możemy zrobić, aby zminimalizować wpływ koronawirusa. – kontynuuje Trivedy.

Powiedziałbym, że dopiero od czasu pojawienia się COVID-19 stowarzyszenia zrzeszające lekarzy na poważnie zajmują się kwestiami równości i różnorodności, aby faktycznie podnieść poziom bezpieczeństwa i dobre samopoczucie swoich pracowników o kolorze skóry innym niż biały, zwłaszcza w ramach NHS. – podsumował swoją wypowiedź dr Chet Trivedy.

T.H., źródło: www.dentistry.co.uk


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada - Dentonet.pl
Wskazania do szynoterapii w stomatologii Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada opowiada w rozmowie z Dentonetem o zastosowaniu szynoterapii w leczeniu stomatologicznym oraz o stosowanej we własnej praktyce szynie MAGO. ...

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Druk 3D nieoceniony w medycynie, w tym w stomatologii Lekarz

Technologia druku 3D pozwoliła w wielu przypadkach na utrzymanie łańcucha dostaw w dobie ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa. Dzięki drukarkom 3D udało się m.in. zaopatrzyć personel medyczny w niezbędny sprzęt. Chociaż zainteresowanie tec...

pieniądze na stomatologię - Dentonet.pl
NFZ przeznaczył dodatkowe 39 mln zł dla publicznej stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć dodatkowe 39 mln zł na stomatologię w związku z epidemią COVID-19. Środki te mają pokryć zwiększoną wycenę niektórych świadczeń stomatologicznych oraz zakup niezbędnych środków ochrony przez lekarzy dentys...

ROZWIŃ WIĘCEJ
RTG zębów - Dentonet.pl
RTG w stomatologii w czasach COVID-19 – wytyczne PTS-u Lekarz

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotował zalecenia dotyczące wykonywania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w trakcie pandemii COVID-19. Jak czytamy w zaleceniach, pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-...

współczynnik korygujący - Dentonet.pl
Co ze współczynnikami korygującymi dotyczącymi stomatologii? Lekarz

Apel Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczący podwyższenia współczynników korygujących dla świadczeń stomatologicznych został przekazany do rozpatrzenia przez NFZ. Przypomnijmy – na początku kwietnia NFZ opublikował projekt rozporządzenia, w którym zapro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres