Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

Podczas gdy stomatolodzy w wielu państwach europejskich liczą na szybkie złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii nie poinformował jeszcze, kiedy tamtejsi dentyści będą mogli wrócić do pracy. Podobnie Irlandzkie Towarzystwo Stomatologiczne (IDA) wciąż czeka na decyzję rządu i jest głęboko zaniepokojone wpływem pandemii na przyszłość dentystów w tym kraju.

W związku z blokadą społeczną gabinety dentystyczne w Wielkiej Brytanii są zamknięte od 24 marca. 11 maja premier Boris Johnson wygłosił długo oczekiwane przemówienie, w którym poinformował o złagodzeniu części ograniczeń związanych z pandemią. Spotkało się ono jednak z krytyką, ponieważ zawierało zbyt wiele ogólników.

Komentując wystąpienie premiera Martin Woodrow – dyrektor naczelny Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) – stwierdził, że dotychczasowe zalecenia dotyczące praktyk stomatologicznych w czterech krajach Wielkiej Brytanii niezmiennie obowiązują i że gabinety będą wciąż koncentrować się na udzielaniu porad oraz przepisywaniu – w stosownych przypadkach – leków przeciwbólowych i antybiotyków. Ponadto opieka dentystyczna będzie nadal dzielona na różne systemy opieki doraźnej.

Przekaz Johnsona współgra ze stanowiskiem Dyrektor Naczelnej (Chief Dental Officer) Anglii Sary Hurley, która stwierdziła, że obowiązujące nadal ograniczenie w wykonywaniu rutynowych zabiegów w stomatologii zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i zespołom dentystycznym oraz ma wpływ na spowolnienia transmisji COVID-19 w społeczeństwie.

– Jednak w Wielkiej Brytanii trwają dyskusje na temat stomatologii po blokadzie. Przewodniczący BDA Mick Armstrong i ja spotkaliśmy się z minister zdrowia Jo Churchill oraz Sarą Hurley i omówiliśmy ogólne plany rządu, zarówno w odniesieniu do NHS, jak i praktyk prywatnych – powiedział Martin Woodrow.

Podobnie w Irlandii tamtejsza największa organizacja zrzeszająca lekarzy dentystów – IDA – wcześniej krytykowała rząd za brak wsparcia dla dentystów. Na spotkaniu z ministrem zdrowia Simonem Harrisem na początku maja IDA wyraziła obawy dotyczące wpływu pandemii na przyszłość dentystów i zwróciła się o pomoc finansową dla praktyk. Ponadto IDA zażądała wyposażenia stomatologów w wystarczającą ilość środków ochrony osobistej oraz zapewnienia pacjentom dostępu do centrów dentystycznej pomocy doraźnej w ramach Health Service Executive.

Wyjaśniliśmy ministrowi, że w obliczu COVID-19 stomatolodzy nie są w stanie sami sobie poradzić i pilnie potrzebują pomocy państwa, w przeciwnym razie nastąpi upadek dwóch państwowych programów dentystycznych – powiedział Fintan Hourihan, dyrektor generalny IDA. – Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie pacjenta i nie możemy mieć sytuacji, gdy liczne gabinety dentystyczne zostaną zamknięte, co oznacza, że dla wielu osób usługi dentystyczne staną się niedostępne – dodał.

Przeprowadzone w ostatnim czasie badanie na 329 dentystach reprezentujących sektor prywatny wykazało, że 86% praktyk w Irlandii musiało zwolnić pracowników z powodu pandemii, a 87% respondentów uważa, że powrót do poziomu usług sprzed COVID-19 jest mało prawdopodobny lub bardzo mało prawdopodobny. Wreszcie 93% respondentów stwierdziło, że obecny kryzys doprowadzi do gwałtownego spadku dochodów, a 67% zakłada, że mogłoby utrzymać rentowność praktyki maksymalnie przez 3 miesiące.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

dentysta - Dentonet.pl
Korea Płd. i Wielka Brytania – stomatologia w czasach COVID-19 Lekarz

W obliczu pandemii koronawirusa w poszczególnych częściach świata wprowadzono różne metody działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Odmiennie modele przyjęto także w odniesieniu do działania służby zdrowia, w tym gab...

stomatologia - Dentonet.pl
COVID-19 – kolejna ankieta dla pracowników medycznych Lekarz

Komisja Europejska zachęca pracowników ochrony zdrowia do wypełnienia ankiety, której tematem jest sytuacja pandemii COVID-19 i problem profilaktyki i kontroli zakażeń. Jak czytamy na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej, badanie ma na celu zrozumienie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentyści w Irlandii - Dentonet.pl
Problemy prywatnych gabinetów stomatologicznych w Irlandii Płn. Lekarz

Kilka kolejnych apeli środowiska stomatologów do ministrów rządu Irlandii Północnej o wsparcie finansowe dla prywatnych i mieszanych gabinetów stomatologicznych pozostało dotychczas bez echa. Także odpowiedź na ostatni list nie rozwiązuje problemów, ...

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie pandemii – ankieta Lekarz

Zakład Psychologii Stosowanej Katedry Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które dotyczy doświadczeń pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Jak czytamy na stronie Uniwer...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres