Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie

Podczas gdy stomatolodzy w wielu państwach europejskich liczą na szybkie złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii nie poinformował jeszcze, kiedy tamtejsi dentyści będą mogli wrócić do pracy. Podobnie Irlandzkie Towarzystwo Stomatologiczne (IDA) wciąż czeka na decyzję rządu i jest głęboko zaniepokojone wpływem pandemii na przyszłość dentystów w tym kraju.

W związku z blokadą społeczną gabinety dentystyczne w Wielkiej Brytanii są zamknięte od 24 marca. 11 maja premier Boris Johnson wygłosił długo oczekiwane przemówienie, w którym poinformował o złagodzeniu części ograniczeń związanych z pandemią. Spotkało się ono jednak z krytyką, ponieważ zawierało zbyt wiele ogólników.

Komentując wystąpienie premiera Martin Woodrow – dyrektor naczelny Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) – stwierdził, że dotychczasowe zalecenia dotyczące praktyk stomatologicznych w czterech krajach Wielkiej Brytanii niezmiennie obowiązują i że gabinety będą wciąż koncentrować się na udzielaniu porad oraz przepisywaniu – w stosownych przypadkach – leków przeciwbólowych i antybiotyków. Ponadto opieka dentystyczna będzie nadal dzielona na różne systemy opieki doraźnej.

Przekaz Johnsona współgra ze stanowiskiem Dyrektor Naczelnej (Chief Dental Officer) Anglii Sary Hurley, która stwierdziła, że obowiązujące nadal ograniczenie w wykonywaniu rutynowych zabiegów w stomatologii zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i zespołom dentystycznym oraz ma wpływ na spowolnienia transmisji COVID-19 w społeczeństwie.

– Jednak w Wielkiej Brytanii trwają dyskusje na temat stomatologii po blokadzie. Przewodniczący BDA Mick Armstrong i ja spotkaliśmy się z minister zdrowia Jo Churchill oraz Sarą Hurley i omówiliśmy ogólne plany rządu, zarówno w odniesieniu do NHS, jak i praktyk prywatnych – powiedział Martin Woodrow.

Podobnie w Irlandii tamtejsza największa organizacja zrzeszająca lekarzy dentystów – IDA – wcześniej krytykowała rząd za brak wsparcia dla dentystów. Na spotkaniu z ministrem zdrowia Simonem Harrisem na początku maja IDA wyraziła obawy dotyczące wpływu pandemii na przyszłość dentystów i zwróciła się o pomoc finansową dla praktyk. Ponadto IDA zażądała wyposażenia stomatologów w wystarczającą ilość środków ochrony osobistej oraz zapewnienia pacjentom dostępu do centrów dentystycznej pomocy doraźnej w ramach Health Service Executive.

Wyjaśniliśmy ministrowi, że w obliczu COVID-19 stomatolodzy nie są w stanie sami sobie poradzić i pilnie potrzebują pomocy państwa, w przeciwnym razie nastąpi upadek dwóch państwowych programów dentystycznych – powiedział Fintan Hourihan, dyrektor generalny IDA. – Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie pacjenta i nie możemy mieć sytuacji, gdy liczne gabinety dentystyczne zostaną zamknięte, co oznacza, że dla wielu osób usługi dentystyczne staną się niedostępne – dodał.

Przeprowadzone w ostatnim czasie badanie na 329 dentystach reprezentujących sektor prywatny wykazało, że 86% praktyk w Irlandii musiało zwolnić pracowników z powodu pandemii, a 87% respondentów uważa, że powrót do poziomu usług sprzed COVID-19 jest mało prawdopodobny lub bardzo mało prawdopodobny. Wreszcie 93% respondentów stwierdziło, że obecny kryzys doprowadzi do gwałtownego spadku dochodów, a 67% zakłada, że mogłoby utrzymać rentowność praktyki maksymalnie przez 3 miesiące.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia Lekarz

W Wielkiej Brytanii coraz częściej zadawane jest pytanie, kiedy gabinety stomatologiczne będą mogły ponownie przyjmować pacjentów. I niezmiennie brak odpowiedzi na to ważne dla dentystów i pacjentów pytanie, choć minęły już 2 miesiące od wprowadzenia...

UK: parlamentarzyści apelują o finansowe wsparcie dentystów Lekarz

W związku z perspektywą dramatycznej sytuacji finansowej, a może i upadku wielu brytyjskich prywatnych praktyk dentystycznych do pomocy włączyli się parlamentarzyści. Ponad setka z nich połączyła siły i wezwała rząd do większego wsparcia stomatologów...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w obronie lekarzy dentystów Lekarz

W związku z pojawiającymi się ostatnio w przestrzeni publicznej głosami, że to lekarze dentyści są winni problemom z dostępem do opieki stomatologicznej, specjalne stanowisko opublikowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Na forach internetowych ...

Dentyści - Dentonet.pl
Dania: gabinety stomatologiczne powoli wracają do pracy Lekarz

Duńscy dentyści mogą już ponownie przyjmować wszystkich pacjentów, pod warunkiem, że ich gabinety spełniają kryteria bezpieczeństwa oraz mają warunki umożliwiające zachowanie odpowiedniego dystansu między przebywającymi tam osobami. Zgodę na wznowien...

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
"Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności" Lekarz

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że najważniejsze w czasie pandemii koronawirusa jest zaopatrzenie w środki ochrony osobistej szpitali oraz placówek POZ. – Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolej...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres