Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia

UK: gabinety dentystyczne wciąż bez konkretnej daty otwarcia

W Wielkiej Brytanii coraz częściej zadawane jest pytanie, kiedy gabinety stomatologiczne będą mogły ponownie przyjmować pacjentów. I niezmiennie brak odpowiedzi na to ważne dla dentystów i pacjentów pytanie, choć minęły już 2 miesiące od wprowadzenia osławionego lockdown (zamknięcia gospodarki).

Rząd Borisa Johnsona potwierdza, że wciąż nie podjęto decyzji, kiedy zezwoli się brytyjskim stomatologom na powrót do pracy i wykonywanie standardowych procedur – przy zachowaniu wzmożonych rygorów zapewniających bezpieczeństwo tak pacjentów, jak i zespołu medycznego.

Do 20 maja w Zjednoczonych Królestwie zdiagnozowano 250,1 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, najwięcej w Europie po Rosji (299,9 tys.) i nieco więcej niż w Hiszpanii (232,0 tys.) oraz Włoszech (226,7 tys.). Wielka Brytania przoduje natomiast w europejskich statystykach umieralności – życie z powodu COVID-19 straciło już ponad 35 tys. osób.

Mimo tak dramatycznej sytuacji, dalekiej od normalizacji, rząd konserwatystów kierowany przez Borisa Johnsona stopniowo wprowadza „odmrażanie” brytyjskiej gospodarki. Ustalono już wstępne daty ponownego otwarcia szkół (!), placówek handlowych oferujących produkty inne niż pierwszej potrzeby, a nawet kawiarni i restauracji.

Nie ma jednak nadal decyzji, kiedy pacjenci będą mogli wrócić do swoich dentystów. Opiekę nad pacjentami (tylko tymi, którzy wymagają pilnej pomocy) przejęły regionalne centra doraźnej opieki (tzw. UDC) firmowane przez NHS. Jednak, jak już informowaliśmy w naszym portalu, ich dostępność i funkcjonowanie pozostawania wiele do życzenia, zwłaszcza na terenie Anglii.

Sekretarz Stanu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Matt Hancock powiedział: – Pracujemy nad ponownym uruchomieniem stomatologii w szerszym zakresie. Rozumiem wyzwania stojące przed tymi, którzy już chcą udać się do swoich dentystów, ale także wyzwania, przed którymi stoją praktyki stomatologiczne.

Dzięki umowom z NHS nadal utrzymujemy przepływ środków, ale wielu dentystów polega również na swoich prywatnych dochodach – i wspieramy mieszany rynek dentystyczny. To, co musimy zrobić, to zapewnić bezpieczne uruchomienie stomatologii, kiedy tylko będzie to możliwe, ale podstawowym kryterium musi być bezpieczeństwo – dodał Matt Hancock.

Wypowiedź sekretarza Hancocka to reakcja na zarzut posła partii rządzącej, Sir Desmonda Swayne’a, który stwierdził, że regionalne centra UDS oferują niewiele więcej niż ekstrakcje.

– W swojej praktyce przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami w formie porady zdalnej i w sprawach błahych udało się udzielić pierwszej pomocy – mówi dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Z tą opinią jednoznacznie zgadza się krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk. Ważne jednak, by tę poradę we właściwy sposób finansować. Czy taki zapis pojawi się w koszyku świadczeń NFZ? Temat ten pojawił się podczas debaty w ramach „Spotkań w Dentonecie”, dotyczącej bezpiecznej i odpowiedzialnej pracy stomatologów w dobie COVID-19.

T.H., źródło: www.mirror.co.uk

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentyści w Wielkiej Brytanii - Dentonet.pl
UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie Lekarz

Podczas gdy stomatolodzy w wielu państwach europejskich liczą na szybkie złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii nie poinformował jeszcze, kiedy tamtejsi dentyści będą mogli wrócić do pracy. Podobnie Irlandzkie T...

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część II Lekarz

Kończący się tydzień ponownie przyniósł wiele ważnych i ciekawych informacji dla osób związanych zawodowo ze stomatologią. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najistotniejszych artykułów! Naczelna Rada Lekarska oczekuje na zakończenie prac nad ...

opłata epidemiologiczna - Dentonet.pl
Gabinet współpracujący z NFZ-em bez "opłaty epidemiologicznej" Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że gabinety stomatologiczne współpracujące z NFZ-em nie mogą domagać się od pacjentów tzw. opłaty epidemiologicznej za środki ochrony osobistej czy dezynfekcji. Rzecznik Praw Pacjenta w ostatnich tygodniach na sw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część I Lekarz

Nowe wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego, dodatkowe opłaty w gabinetach stomatologicznych, interpelacja poselska ws. uregulowania zasad leczenia stomatologicznego – każdy kolejny dzień przynosi wiele ważnych dla branży stomatologicznej info...

Kanada - Dentonet.pl
Kanada: gabinety stomatologiczne wróciły do pracy 4 maja Lekarz

Pandemia COVID-19 wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu działów gospodarki i życie społeczne, nie wyłączając opieki zdrowotnej, w tym stomatologii. Do zmian tych przygotowuje się między innymi Kanada. Rutynowa wizyta w gabinecie dentystyczn...

otwarcie gabinetów we Francji - Dentonet.pl
Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja Lekarz

Ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych wprowadzone we Francji w połowie marca pozbawiły dostępu do stomatologa pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji. Nie jest to jednak czas całkowitego odcięcia się praktyków od pacjentów ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres