Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ufaj lekarzowi, ale…

Publikacja:
Ufaj lekarzowi, ale…

Ufaj lekarzowi, ale…

Badania przeprowadzone w kilku krajach świata wskazują, że lekarze coraz częściej przepisują swoim pacjentom placebo.
 

Mianem placebo określa się substancję lub działanie nie mające wpływu na stan zdrowia pacjenta, podawane choremu jako element terapii. Lekarze decydują się na przepisywanie placebo mając na względzie głównie chęć poprawy stanu psychicznego pacjenta, który wie, że zarówno lekarz jak i on podejmuje wszelkie dostępne działania na rzecz poprawy swojego zdrowia. Placebo stosuje się również w badaniach nad działaniem leków, zabiegów medycznych.
 

Badania, które wykonano w USA potwierdzają, że połowa lekarzy regularnie przepisuje swoim pacjentom placebo. Stan ten zaniepokoił etyków, którzy teraz chcą się dowiedzieć dlaczego lekarze "oszukują" w ten sposób swoich pacjentów.
 

Sondaż został przeprowadzony wśród blisko siedmiuset wybranych przypadkowo z narodowej listy lekarzy internistów i reumatologów. Połowa lekarzy uczestniczących w badaniu przyznała się, że rekomenduje swoim pacjentom placebo. Podobnie dzieje się w innych krajach gdzie osiągnięto podobne wyniki jak w USA: Izraelu, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.
 

Co więc znajduje się na receptach zamiast spodziewanej przez pacjentów terapii? Lekarze głównie przepisują witaminy i leki przeciwbólowe, niektórzy nawet leki uspokajające i antybiotyki, choć preparaty te nie są obojętne dla organizmu. Medycy zalecają ich stosowanie by korzystnie wpłynąć na psychikę pacjenta.
 

Wyniki badań opublikowano w The British Medical Journal. Jeden z ich autorów, dyrektor w dziale bioetyki amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, Franklin G. Miller, wyraził zaniepokojenie oceniając ich wyniki.
 

 

”Sprawa dotyczy stosunków lekarza z pacjentem. Oczekujemy prawdomówności oraz tego, że będziemy dobrze poinformowani i to powinno nas hamować od oszustwa” – mówi dr Miller.
 

 

Jak pokazują badania przeprowadzane pod kontrolą, przepisywanie placebo może przynieść spore efekty. Około 30-40% osób z depresją, którym przepisano „fałszywe” lekarstwo, poczuło się zdecydowanie lepiej.
 

 

na podstawie: tvn24.pl
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

endometr
Endometr – do czego służy lekarzowi dentyście to urządzenie? Pacjent

Endometr to urządzenie przeznaczone do pomiaru długości kanału zęba. Ułatwia to pracę lekarza stomatologa oraz znacznie zmniejsza ryzyko niepowodzeń w leczeniu endodontycznym. Niepowodzenia w leczeniu endodontycznym są najczęściej wynikiem pozostaw...