Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ubytek klinowy

Publikacja:
Ubytek klinowy

Ubytek klinowy

Ubytek klinowy to ubytek szkliwa niepróchnicowego pochodzenia, tworzący się najczęściej w okolicy szyjki zębowej – w miejscu, w którym korona zęba łączy się z korzeniem. Ubytek klinowy wygląda inaczej niż zmiana próchnicowa – ma owalny kształt, jest błyszczący i gładki, a jego przyczyną może być np. działanie różnych czynników mechanicznych i chemicznych.

Ubytek klinowy to dolegliwość, która – według różnych źródeł naukowych – może dotyczyć nawet 30-40% pacjentów w każdym wieku. Jest to zmiana pochodzenia niepróchnicowego, która rozwija się na skutek oddziaływania na tkanki zęba czynników mechanicznych i/lub chemicznych. Ubytek klinowy najczęściej rozwija się w okolicach szyjki zębowej, ma gładką i błyszczącą powierzchnię oraz charakterystyczny owalny kształt – i stąd właśnie bierze się jego nazwa.

Ubytek klinowy – przyczyny

Ubytek klinowy nie jest zmianą próchnicową, więc za jego pojawienie się nie są odpowiedzialne bytujące w jamie ustnej próchnicotwórcze bakterie. Do możliwych przyczyn rozwoju ubytków klinowych zalicza się natomiast:

• nieprawidłowe szczotkowanie zębów – zbyt mocne, z użyciem zbyt dużej siły i niewłaściwej techniki, przy wykorzystywaniu szczoteczki z twardym włosiem oraz pasty do zębów o wysokich właściwościach ściernych (z wysokim tzw. współczynnikiem RDA),

• nieleczone wady zgryzu, przede wszystkim stłoczenia zębów,

• użytkowanie niedopasowanych uzupełnień protetycznych (głównie mechaniczne oddziaływanie na tkanki zęba klamry protetycznej),

• wykonywanie niektórych zawodów i związane z tym nawyki (np. odgryzanie nitek przez krawców, kontakt z tkankami zębów elementów instrumentów u muzyków, np. trębaczy czy saksofonistów),

• nieuzupełnione luki zębowe i związane z tym zaburzenia zwarcia.

Ubytek klinowy – problem estetyczny i zdrowotny

Ubytek klinowy stanowi zarówno problem estetyczny, jak i zdrowotny. Z jednej strony, zmiany tego typu zaburzają estetykę uśmiechu, z drugiej – powodują odsłonięcie zębiny, co z kolei sprzyja występowaniu objawów nadwrażliwości, głównie w postaci krótkotrwałego, ale dość silnego, ostrego bólu np. po zjedzeniu zimnych, gorących albo kwaśnych pokarmów.

Należy mieć świadomość, że choć ubytek klinowy nie ma podłoża bakteryjnego, to zbagatelizowany, zaniedbany i nieleczony może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych miazgi, a w najbardziej zaawansowanych stadiach – zwiększać ryzyko poważnych uszkodzeń mechanicznych korony zęba, włącznie ze złamaniem.

Ubytek klinowy – jak można go wyleczyć?

Leczenie ubytków klinowych powinno składać się z dwóch elementów: wyeliminowania przyczyny rozwoju tego typu zmian oraz ich wypełnienia. Jeśli są one efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, należy zmienić technikę szczotkowania, pastę do zębów i model szczoteczki, jeżeli na ich rozwój wpływa nieleczona wada zgryzu – konieczna jest terapia ortodontyczna, jeśli u pacjenta zdiagnozowane zostaną luki w uzębieniu, należy je uzupełnić protetycznie.

Sam zabieg wypełnienia ubytku klinowego przebiega natomiast podobnie jak leczenie zmian próchnicowych. Po podaniu pacjentowi znieczulenia i opracowaniu ubytku lekarz wypełnia go szczelnie odpowiednim materiałem, np. światłoutwardzalnym kompozytem. Dzięki temu poprawia się estetyka uśmiechu, zostają wyeliminowane objawy nadwrażliwości oraz ryzyko rozwoju stanów zapalnych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubytek Stafnego
Ubytek Stafnego (SBC) Pacjent

Ubytek Stafnego (SBC) – znany także jako defekt Stafnego albo ubytek kostny Stafne’a – to wykrywany najczęściej przypadkowo podczas tomografii CBCT żuchwy wyraźnie ukształtowany defekt kostny o jajowatym lub okrągłym kształcie, zlokalizowany po stron...