Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Tytoń zwalczy próchnicę?

Brak komentarzy | Publikacja:

Tytoń zwalczy próchnicę?

Brytyjscy naukowcy opracowali genetycznie zmodyfikowany tytoń, który ma zapobiegać próchnicy zębów. Tytoń zawiera substancję, która blokuje rozwój bakterii powodujących tę chorobę.

Bezbarwna, bezwonna szczepionka jest pierwszą substancją wytwarzaną przez genetycznie zmodyfikowane rośliny, która trafi do testów medycznych. Preparat został opracowany i wdrożony do produkcji przez zespół z Guy's King's & St Thomas Dental Institute w Londynie.
"Można nim po prostu pokryć zęby albo dodać do pasty do zębów lub gumy do żucia" – powiedział agencji Reuters dr Julian Ma – jeden z twórców preparatu. Jak dotąd przeprowadzono pomyślne testy w porozumieniu z amerykańską firmą biotechnologiczną Planet Biotechnology. Według dr Ma badania dowiodły, że sunstancja jest bezpieczna i co najważniejsze – działa!

Teraz trwają przygotowania do kolejnej fazy badań, w której przebadane będzie działanie preparatu na większej grupie ludzi. Jak tłumaczy dr Julian Ma, zmodyfikowany genetycznie tytoń wytwarza przeciwciała "doklejające się" do określonych protein na powierzchni bakterii streptococcus mutans.

Jak twierdzą naukowcy, to właśnie ta bakteria jest odpowiedzialna za ok. 95% przypadków próchnicy zębów. Dzięki "zaklejeniu" protein nie może się ona dobrać do zębów i powodować ubytków.
 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji