Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Business Center Club: „Trzeba odroczyć wszystkie daniny”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Business Center Club: „Trzeba odroczyć wszystkie daniny”

Business Center Club: „Trzeba odroczyć wszystkie daniny”

Szef Business Center Club Marek Goliszewski chce, aby rząd „odroczył wszystkie daniny” wobec firm, które ucierpią finansowo na skutek pandemii koronawirusa. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apelował do premiera, aby na pół roku wprowadzić dobrowolność płacenia składek społecznych ZUS. Pierwsze specjalne rozwiązania ma już dla przedsiębiorców Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa są trudne do oszacowania. Według najnowszych wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w scenariuszu podstawowym obniży ona wzrost PKB Polski o 0,4%, zaś w scenariuszu pesymistycznym wzrost PKB obniży się o 1,3% do około 2%. Jak twierdzi PIE, podobnej skali spowolnienie gospodarcze obserwowaliśmy już w poprzednich kryzysowych latach: 2009, 2012 oraz 2013. W trudnej sytuacji są zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy, nie wykluczając gabinetów stomatologicznych. Dentyści prowadzący prywatne gabinety zapowiadają czasowe zawieszenia działalności, co nie pozostanie bez wpływu na ich kondycję finansową.

BCC: odroczyć wszystkie daniny

Specjalny list do przedsiębiorców wystosował szef BCC Marek Goliszewski. Poprosił w nim o „solidarność z państwem”, czyli z rządem, ministrem zdrowia, ale też z GIS-em, wojewodami oraz marszałkami województw. – Apeluję też o możliwie punktualne regulowanie wzajemnych zobowiązań i należności, by nie pogłębiać recesji w firmach kooperujących – napisał.

W liście zapewniono, że BCC jest w stałym kontakcie z rządem i że „naciska na władze na odroczenie wszelkich danin” które są nałożone na przedsiębiorców. Na ile te daniny miałyby być odroczone – na razie nie wiadomo.

Dobrowolność składek ZUS?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do premiera, aby na pół roku wprowadzić dobrowolność płacenia składek społecznych ZUS przy zachowaniu składek zdrowotnych. Według jego pomysłu, przedsiębiorcy nie musieliby wysyłać wniosków do ZUS-u – wystarczyłby jeden telefon bądź e-mail. Na razie do jego propozycji się nie odniesiono.

Pomoc dla firm od BGK

W związku z pandemią koronawirusa Bank Gospodarstwa Krajowego szykuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie już w tym tygodniu maksymalna wysokość gwarancji de minimis wzrośnie z 60 do 80% kwoty kredytu. – Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wspierać przedsiębiorców. Zależy nam, żeby mogli przetrwać ten wyjątkowy czas, którego nie byli w stanie przewidzieć. Dlatego też pracujemy nad wprowadzeniem dwóch bardzo ważnych instrumentów: rozszerzeniem gwarancji de minimis oraz wykorzystaniem mechanizmu dopłat do odsetek od kredytów – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodatkowo bank zrezygnuje z prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji, która obecnie wynosi 0,5% jej wartości. Na rozwiązaniu skorzystają mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, niezależnie od branży. Gwarancje de minimis ułatwią zaciągnięcie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego w jednym z 20 banków współpracujących z BGK. Zgodę na zmiany w programie ma wydać Komisja Nadzoru Finansowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego pracuje też nad mechanizmem dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy. – Ten mechanizm chcemy zastosować dla przedsiębiorców, których dotknął kryzys związany z koronawirusem. Pracujemy nad tym, potrzebne są specjalne rozwiązania legislacyjne, jesteśmy we współpracy z ministerstwem rozwoju i być może w pakiecie rozwiązań ustawowych związanych z koronawirusem będzie również zawarte rozwiązanie dopłat do oprocentowania kredytów – wskazuje prezes BGK.

Możliwe odroczenie spłaty kredytów

Banki komercyjne i spółdzielcze już rozważają możliwość odroczenia spłat kredytów przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty w związku z pandemią koronawirusa. – Na naszej stronie bgk.pl będziemy informować o wszystkich aktualnych pomocach i pakietach, które przygotowujemy zarówno z ministerstwami, jak również z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Zapraszamy też do korzystania ze strony biznes.gov.pl, gdzie znajdują się bieżące informacje ze wszystkich ministerstw o rozwiązaniach dla przedsiębiorców dostępnych w tej nadzwyczajnej sytuacji – przypomina Beata Daszyńska-Muzyczka.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Oprac. AF / Źródła: BCC, money.pl, Newseria Biznes

Fot. gosiak1980, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mikropożyczka - Dentonet.pl
Mikropożyczka dostępna również dla samozatrudnionych Asysta

Po nowelizacji tarczy antykryzysowej 2.0 o mikropożyczkę w kwocie do 5 tys. zł mogą się starać również osoby samozatrudnione, a nie tylko mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników. Mikropożyczki do kwoty 5 tys. zł są jedną z form pomocy rządu d...

świadczenie postojowe - Dentonet.pl
Nie będzie kryterium przychodowego przy postojowym Lekarz

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne zostało rozszerzone na osoby samozatrudnione, które rozpoczęły działalność między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku – to jedna ze zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsp...

pomoc gospodarcza - Dentonet.pl
"Potrzebna szczególna ochrona gospodarcza dla lekarzy" Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Krajowej Rady Fizjoterapeutów wystosowało do władz publicznych apel o szczególne wsparcie dla profesjonalistów medycznych i przedsiębiorców branży medycznej. Jak czytamy w apelu, obecna sytuacja w Polsce uświada...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tarcza Antykryzysowa - Dentonet.pl
Rozszerzono Tarczę Antykryzysową - kolejne rozwiązania dla firm Lekarz

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu przyjęto kolejny pakiet pomocy dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 zakłada m.in. prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób. Tarcza Antykryzysowa to pa...

pomoc ZUS
Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące – jak się starać? Lekarz

W ramach wprowadzonej przez rząd tzw. tarczy antykryzysowej dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców pojawiła się możliwość uzyskania pomocy z ZUS-u. Jedną z form pomocy jest zwolnienie małych firm (zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społeczn...

finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
NFZ: zapewnimy placówkom stabilność finansową w czasie epidemii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w specjalnym komunikacie, że przygotowany wraz z ministerstwem zdrowa zestaw konkretnych instrumentów finansowych zagwarantuje placówkom medycznym stabilność w okresie epidemii COVID-19. Jak poinformowano w komu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres